a Neveléselméleti Szakosztály és a fővárosi Tagozat
2012. évi munkájáról
A két szervezeti egység harmadik éve működik együtt. A tagok jól ismerik egymást, gondolkodásmódjuk megközelítően azonos. Szakterületük profi szakemberei. Az előző évben jelzett probléma, az ti., hogy a tagság életkora relatíve magas, nem változott. Bár találkozunk fiatalabb kollégákkal, de a szervezethez nem csatlakoztathatók, egyébként ez általános problémának tekinthető. Felkérés, megkeresés esetén a válasz majd’ minden esetben a következő: „Még ismerkedem a szakmával, kicsit később térjünk erre vissza.” Ugyanakkor egy nagyfokú bizalmatlansági tényezővel is számolni kell; a mai irányítási rendszer kimondva–kimondatlanul bizalmatlan a szakmai szervezetekkel.
A tagság 82 %-a budapesti, 18 %-a vidéki. Világosan látjuk, hogy ez a programszervezésben nehézséget jelent. (10,00 óra előtti kezdés reménytelen, a délutánra szervezett programok esetén eleve kizárjuk a vidéki tagokat.)
Az év legkomolyabb problémája, amely nem csak a Szakosztályunk és a Tagozatunk működését akadályozta, de a teljes Társaságot is érintette, a Fővárosi Pedagógiai Intézet bizonytalan helyzetéből adódott. A fenntartó az Intézet működését, működtetését másfél éven át lebegtette, a korábbi jó feltételek beszűkültek, a programrendezhetőség teremhiány miatt nehézkessé vált. A tagokkal így a kapcsolattartás e-mail rendszeren keresztül, ill. telefonon történt. Több esetben alakítottunk ki véleményt egy-egy dokumentum kapcsán. Több ízben is foglalkoztunk a törvényértelmezéssel.
Központi rendezvényünk a „Volt egyszer egy Intézet” című program volt. A rendezvénynek helyet az ELTE PPK aulájában találtunk. Az eseményen 72 fő regisztrált. A programra a Társaság kiadásában kiadványt állítottunk össze, melyben a Fővárosi Pedagógiai Intézet jeles képviselői emlékeztek. Az ünnepi kiadványt az emlékülés résztvevői megkapták.
A program a következőképpen alakult:
· Áment Erzsébet: Az indulás évei, jeles munkatársai (Nagy László, Domokos Lászlóné …)
· Csillag Ferenc: Egy iskolatermet vezető és követői (Stolmár Lászlótól Kaján Lászlóig)
· Bíró Ibolya: Egy nagy korszak hatása a főváros iskolarendszerére – kívülről és belülről
· Vass Vilmos: Gondolkodjunk együtt!
· Sárik Zoltán: „Az Intézet utóbbi évei, lehetőségei, kitörési pontjai”
· Trencsényi László: „Ki és miként segítheti a pedagógusok munkáját – avagy segítségre már nincs is szükség”
A levezető elnöki feladatot maradéktalanul látta el Vargáné Fónagy Erzsébet.
A Szakosztály és a Tagozat tagjai aktívak, rendszeresen publikálnak (Kisgyermek, Tanító, Budapesti Nevelő, Parlando stb.) szakmai lapokban. Érdemes kiemelnünk aktivitásukat a szakmai fórumokon, rendezvényeken, ahol rendszeresen vállalnak előadásokat. Így sokat tesznek a gyakorló pedagógusok szakmai fejlődésének érdekében.
A Szakosztály
unknak, Tagozatunknak hagyományosan jó és gyümölcsöző kapcsolata van a Kisgyermeknevelési és a Korczak Szakosztállyal. Ezt a továbbiakban is őrizni, ill. fejleszteni kívánjuk.
A tagdíjfizetési fegyelem megfelelő. Felülfizetéssel többen is élnek.
A Szakmai- és a Vezetői Kollégiumokon képviseltetjük magunkat, az ott szerzett információk eljutnak a tagsághoz.
Budapest, 2012. december 5.
A beszámolót összeállította:
Csillag Ferenc
Munkaterv 2013. évre
(Neveléselméleti Szakosztály, fővárosi Tagozat)
A beszámolóban jelzett problémákat (életkor, lakhely, időpont stb.) a munkaterv kialakításánál is figyelembe vettük. Két rendezvényt kívánunk megszervezni.
Tervezett időpont |
Helyszín |
Pénzigény |
Téma |
első félév (március eleje) |
ELTE PPK |
nincs |
Az iskolába lépés új szabályai – törvényi háttér, pszichológiai háttér (előadás, konzultáció) A Kisgyermeknevelési Szakosztállyal együtt szervezett program |
második félév (október hónapban) |
ELTE PPK |
nincs |
Kreatív, innovatív személyiség, vagy egyszerű végrehajtó? – gondolatok a szakmáról a tanító, a tanár, ill. a fenntartó szemével |
Terveink szerint a tagsággal egész éven át e-mail kapcsoltban állunk.
Budapest, 2012. december 5.
A programot összeállította:
Csillag Ferenc
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Normál táblázat”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Calibri”,”sans-serif”;}