- Az MPT működésének törvényességéről
A Magyar Pedagógiai Társaság Felügyelő Bizottsága az előző évekhez hasonlóan végzi a Társaság Alapszabály szerinti működésének vizsgálatát. Megállapítást nyert, hogy a Magyar Pedagógiai Társaság belső szervezeti felépítése igazodik a célokhoz, a taglétszámhoz és a hatékony működéshez. Az új működési szabályzatot a Törvényszék helybenhagyta.
A Társaság alapszervei az Alapszabályzatban rögzítettek szerint: Küldöttgyűlés, Elnökség, Szakmai Kollégium, Vezetői Kollégium, Felügyelő Bizottság. Testületei közé tartozik a Szakképzési Kollégium és az Új Pedagógiai Szemle Szerkesztőbizottsága. Szervezeti egységei 27 szakosztályt és 11 tagozatot (köztük 8 megyei tagozatot) ölelnek fel. Sajnálattal vesszük tudomásul, hogy a Küldöttgyűlésnek három szakosztály megszűntét kell kimondania, de örömünkre szolgál a 6 új szakosztály megalakulása.
A Magyar Pedagógiai Társaság döntéshozó szerve a Küldöttgyűlés, mely betöltötte az elvárt szerepeket.
Az Elnökség a stratégiai feladatokat, a tervezést, a napi ügyeket ellátó ügyintéző testület, amely aktívan dolgozik. Munkáját már évek óta Trencsényi László elnök dinamikus, operatív irányításával végzi. Villányi Györgyné ügyvezető elnök az előző évben is lelkiismeretes munkájával segítette a vezetői feladatok ellátását.
Az Elnökség feladatait az SZMSZ-ben rögzítettek alapján látta el. Az elnökség rendszeresen, tervszerűen, munkamegosztásban és megfelelő belső együttműködésben dolgozott. Köszönet az odaadó szakmai és szervező munkáért!
A Társaságot érintő lényeges kérdésekről és az Elnökség által hozott döntésekről a Felügyelő
Bizottság – részben a személyes részvétel alapján – a „helytállás esztendejében” is folyamatos és részletes tájékoztatást kapott.
Az elnökség kiemelten, de az FB is figyelemmel kísérte az egyes szakosztályok munkatervében foglaltak megvalósulását, melyek főként az oktatás-nevelés területét érintő aktuális kihívásokra reagáltak: pl. konferenciák, szakosztályi műhelyek, szakmai délutánok, rendezvények, beszélgetések, az MPT jubilánsainak köszöntése, jelenléti és online formában megvalósuló társasági programok, közérdeklődésre számot tartó témák megvitatása, nemzetközi események.
A szakosztályok és tagozatok színes programkínálata folyamatosan frissül, nagy népszerűségnek örvendő Staféta-táborunk évről-évre más helyszínen kerül megrendezésre. Az egyes szakosztályok éves beszámolói megfelelnek a jogszabályi előírásoknak.
A vezető tisztségviselők feladataikat – az előző évekhez hasonlóan – a rájuk jellemző elhivatottsággal maradéktalanul elvégezték. Köszönet érte!
A működés történéseiről (testületi ülések, programok, események, közérdeklődésre számot tartó kérdésekkel kapcsolatos állásfoglalások stb.) naprakész és igen részletes tájékoztatást nyújt a Társaság honlapja, mely különböző szakmai kiadványokhoz is hozzáférést biztosít (pl. évkönyvek, folyóiratok. Új Pedagógiai Szemle, A kisgyermek). A YouTube felvételek nézettsége és a Facebook-csoporthoz csatlakozottak száma is alátámasztja, hogy a társasági programok szakmai érdeklődésre tartanak számot.
- Gazdálkodás, az éves költségvetés helyzete, működési körülmények
A Magyar Pedagógiai Társaság a törvények, jogszabályok által meghatározottak szerint szervezte és végezte tevékenységét. Testületei az Alapszabályzatban rögzítettek szerint működtek.
Társaságunk taglétszáma az elmúlt három évben nem túl nagy mértékben, de folyamatos növekedést mutat.
Létszámunk: 2022-ben 1031 fő, 2023-ban 1083 fő, 2024. elején 1204 fő. Az utóbbi növekedésben szerepet játszik az új szakosztályok létrejötte, s a társaság fiatalodó tagságának aktivitása.
Sajnos az élet törvényei következtében minden évben búcsút kellett vennünk néhány tagtársunktól. A társaság tiszteletbeli tagjainak száma a múlt év végén 89 fő volt.
Pozitív hatással volt a tényleges aktivitás alakulására az elmúlt időszakban elvégzett felülvizsgálat.
Az MPT pénzügyi helyzete az elmúlt évekhez hasonlóan éves beszámolójában azt mutatja, hogy
nagyon átgondolt, a jelen gazdasági helyzethez alkalmazkodó takarékos, előrelátó gazdálkodással tudja megoldani a társaság működőképességének fenntartását. A gazdálkodás a jogszabályok előírásai szerint történik, melyet a szigorú beszámolási kötelezettséget meghatározó törvényi szabályozás alapján elkészített dokumentumok támasztanak alá.
A 2023. év során a bevételek összege 6 326 000 Ft volt, mely meghaladja a megelőző év bevételeit. A tagdíjak összege 2 549 000 Ft volt. Fegyelmezettebb lett a tagdíjfizetés. Az 1%-os adófelajánlásokból 219 000 Ft bevétel keletkezett, a sikeres Staféta táborból 717000 Ft bevétel származott, fontos a könyvértékesítésből keletkezett 166 000 Ft. Támogatásokból 2 675000 Ft származott, melynek egy része magánszemélyek támogatása (105 000 Ft), a többi szervezetektől érkezett alapvetően projekttámogatás.
A kiadásokon belül anyagjellegű ráfordítások összesen 3 766 000 Ft volt. Ebben anyagköltség, irodaszer, bérleti díj, honlap fenntartás, könyvelés, könyvkiadás szerepel, melynek
jelentős 1 429 000 Ft tétele jelent meg. Staféta tábor költsége 841 000 Ft volt. A személyi jellegű ráfordítások összege 2 118 000 Ft, munkabérek, bérjárulékok és nagyon szerény reprezentációs költségek mellett. Egyéb ráfordítások összege 294 000 Ft, melyből a Szellemi Sérültek Alapítványnak tett támogatás 90 000 Ft.
Összegezés
A Társaság szerény anyagi körülmények között takarékosan és törvényesen gazdálkodik évek óta, ehhez képest társasági tevékenysége, szervezettsége, szakmai aktivitása, komoly taglétszáma és alkalmazkodó képessége elismerésre méltó.
A Felügyelő Bizottság felé a tagság részéről panasz, észrevétel nem érkezett.
Amint az elnöki előterjesztés is tartalmazza, a Magyar Pedagógiai Társaság a közhasznúsági feltételeknek megfelelően működik, gazdálkodása szabályos.
A közhasznúsági követelmények teljesítésével együtt az elnöki előterjesztést bizottságunk elfogadásra javasolja.
Ezen jelentés összeállításában közreműködött FB tagok: Jakab Anikó, Szabóné dr. Marlok Júlia és Novák István.
A jelentést a Felügyelő Bizottság egybehangzóan fogadta el.
Budapest, 2024. május 12.
Novák István
FB elnök