A Felügyelő Bizottság jelentése a Magyar Pedagógiai Társaság küldöttgyűlésének a 2014-es évről

A Felügyelő Bizottság jelentése a Magyar Pedagógiai Társaság  küldöttgyűlésének a 2014-es évről

 

 

A Magyar Pedagógiai Társaság Felügyelő Bizottsága az alábbi jelentést terjeszti elő a küldöttgyűlésnek az elmúlt évről – azzal, hogy egyes kérdésekben a korábbi évek folyamait és a jövő egyes feladatait is bizottságunk nevében megfogalmazzuk.

 

A Társaság működése

 

A Társaság 2014-ben is az Alapszabály alapján, valamint az éves és a középtávú programja alapján szervezte, működtette tevékenységét.  Ugyanez vonatkozik az elnökség, a szakosztályok, a tagozatok és más formációk munkájára is. A működés viszonylagos kiegyensúlyozottságban szerepe volt annak, hogy a Társaság bár a politikai viszonyokat figyelembe vette, ám azoktól mértékadó távolságot tartott: szakmai kérdésekben foglalt állást, amelyekben azonban tükröztette véleményét a közpolitika által befolyásolt  aktuális és jövőbeli pedagógiai folyamatokkal kapcsolatban. Ezek a korrekt véleménynyilvánítások, állásfoglalások, ajánlások megerősítették a Társaság vezető szerepét, amely abban is megnyilvánult, hogy  a civil pedagógiai egyesületek között jelenleg is a legnagyobb létszámú szakmai szervezet.

  

A Társaság tagjai, különböző szintű vezetői azonban rendelkeztek és éltek azzal a személyes autonómiával, hogy más színtereken szabadon kifejtették véleményüket, még akkor is, ha ebben a társaságétól eltérő aspektusban nyilvánultak meg. Ez egyben a Társaság  erőteljes szakmaiságát is jelenti: a szélesebb spektrumon megjelent véleményalkotások oda-vissza hatása ösztönzően hatottak az érdekelt felekre.

    Az MPT szakmai, szervezeti életében negatív hatású volt, hogy  a – többi, nem állami  szervezésű – civil, és benne pedagógiai szervezetek, egyesületek, társaságok az állam számára ezúttal sem  jelentettek kompetens partnert. Ez nem csak az állam részéről megtapasztalt  szakmaiság, hanem a pénzügyi támogatás mellőzöttségében is megnyilvánult.  Mindezek ellenére a Társaság véleménye, törekvései  számos esetben megkerülhetetlenek voltak, s ennek igazolásai azok a programok, amelyeken politikai nézetkülönbség nélkül, a szakmaiság alapelve szerint vettek részt tagjaink és ezen kívüli pedagógusok, nem pedagógus szakértők, az adott téma iránt érdeklődők. Ez egyben azt is jelezte, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar nem tudja betölteni azt a szerepet, amelyet alapítói ennek szántak, tehát a Társaságnak és a többi civil pedagógiai egyesületnek továbbra is fel kell vállalnia a plurális szakmaiság képviseletét.

  

Ez utóbbiban jelentős szerepe volt a szakosztályoknak, a meglévő tagozatoknak és más formációjú munkabizottságoknak. Ezek működését annak ellenére sikeresnek tartjuk, hogy – a korábbi évektől nem eltérő mértékben – de  folytatódott a belső átszerveződés: tagozatok, szakmai csoportok szűntek  és újultak meg, illetve jöttek létre új formációk. Ebben a szakmai útkeresés olyan új  jelenségeit látjuk, amely dinamizálja a Társaságot, s az új feladatoknak, szakmai igényeknek megfelelően korrelál a Társaság belső struktúrája, szervezeti élete.

  

A Társaság és a külső érdeklődők számára jól szolgálta a tájékoztatást a honlap, amely információ-gazdag, bár az egyes szervezeti egységek munkája  nem kapott megfelelő teret, elsősorban azért, mert vezetőik nem folyamatosan töltik fel anyagaikat, s ezért számos rendezvényük nem kerül be a szakmai köztudatba. Célszerű lenne, ha az információkhoz értékelő vélemény is csatlakozna, s ezzel is segítenék a  szervezeti egységek arculatának, tevékenységük értékének erősítését. 

   

A 2014. év programjai (elnökségi ülések, a Társaság vezetése  által működtetett szervezeti egységek, a szakmai és a vezető kollégium) eredményességükben megfelelnek a körülmények adta lehetőségeknek. Ugyanakkor az ezeken, valamint a többi formációban  részt vevők száma – kevés kivételtől eltekintve – nem mindig érte el azt a kritikus szintet, amely a regisztrált létszámhoz megfelelőnek lenne tartható. (Ennek okai igen összetettek, nagy hangsúllyal szerepel ebben a pedagógusok számára előírt intézményben tartózkodási kötelező  idő. Véleményünk szerint ennek jelentős hatása van abban, hogy még a  szokásos hétközi, sőt, péntek délutáni programokon többnyire  nem az aktív, hanem a  nyugdíjas és nem iskolai körülmények közötti tagtársak vesznek részt. A késői időpont pedig a vidéki tagok jelentős részénél ad hazautazási problémát. A szombat a felsőoktatásban dolgozók jelentős részénél a levelezősök oktatása miatt számít akadálynak.)

  

Fontosnak tartjuk, hogy az Új Pedagógiai Szemle és A Kisgyermek című periodikák folyamatosan megjelennek,  és a Társaság nem csak erkölcsi-szakmai, hanem  véleményformáló anyagokkal is közreműködik ezekben. Több szakmai kiadvány is sikeresnek tekinthető. Ugyanakkor kevés információ jut el arról, hogy a szakosztályok és a tagozatok stb. milyen kiadványokkal  voltak jelen a szakmai közéletben 2014-ben. (Ezekről éves kumulatív közlés lenne megfelelő tájékoztató információ.)

  

A társadalmi, szakmapolitikai, közéleti és a szerényebb pénzügyi lehetőségek között a Társaság vezetése megfelelően irányította, koordinálta, segítette, ösztönözte a Társaság és a szervezeti egységek működését, átalakulásait, és segítette az új szerveződéseket. A 125. évforduló előkészületei első fázisa megfelelő, viszont a 2015. évben ennek dinamizálására lesz szükség, és megfelelő idősávban a társadalom figyelme fókuszába kell helyezni  tradicionális múltú társaságunkat, tevékenységünket.

  

A Társaság vezetése adminisztrációja ebben az évben is magas színvonalú, korrekt és pontos, határidő-tartó volt.

 

A tagság szakmai és morális, szakmaetikai állapota megfelelő volt, amely egyrészt kellő visszafogottságot, másrészt a változások indukálta problémák megfelelő személyes és közösségi kezelését jelentette.

 

A Társaság szervezeti és szakmai tevékenysége

 

A Felügyelő Bizottság véleménye szerint a 125 éves Társaság   a nagy háborúk kivételével nem működött nehezebb körülmények között, mint a  mai időkben. Talán e megállapítás túlságosan kategorikus, de  megfogalmazható az említett történelmi mértékű időszak történetében nem nagyon fordult elő, hogy a mindenkori kormány ilyen mértékben és problémacsokorként átfogó módon

  • a pedagógusok, szülők megkérdezése nélkül alakítsa át az iskolarendszert, egyben megfosztva az eddigi alapítókat fenntartókat, felhasználókat s résztvevőket, sőt az intézmény vezetőket a jogaiktól,
  • komoly anyagi ellátásbeli különbséget teremtett a különböző fenntartású iskolák között. (állami, egyházi, alapítványi, magán vagy társasági fenntartók között,
  • az önkormányzatoktól az államosítás címén  a korábbi saját ráfordításait is elvonta, és az intézmény fenntartás költségeit az önkormányzatokra  otthagyta,
  • felszámolta az iskolákat támogató pedagógusok felkészültségét segítő, a speciális ellátást igénylő gyermeket ellátását végző és szervező intézményeket,
  • az átalakítás folyamatában semmibe vette a szakmai szervezetek döntő többségének véleményét, tiltakozását, még a felajánlott szakmai, támogató részvételt is,
  • létrehozott az irányításra alkalmatlan szervezetet, ellenőrző és értékelő rendszert, amely idegen a hatékony pedagógiai metódustól,
  • a pedagógusokban általánosan tapasztalható egzisztenciális bizonytalanságot teremtett,
  • a kritikát kifejező, megjelenítő szervezeteteket támogatás és partnerség hiányában anyagi és etikai ellehetetlenítés felé sodorta.

A Társaság Alapszabályba foglalt szakmai céljaink, értékrendünk elemeiben is csak nagy nehézségekkel volt megvalósítható. A nevelésüggyel foglalkozó  civil szervezetek helyzete, az erőforrásokhoz jutás, a politika bizalmatlanság, véleményeik elutasítása és a kedvezőtlen civil törvény hatásait  csak néhány szervezet élte túl

 

Ennek ellenér kell kifejezni a Társaság Elnökségének és a szakosztályok vezetőinek nagy részének helytállását, az ügy iránti elkötelezettséggel végezett, önként vállalt szakmai feladatokat, mely életben tartotta a Társaságot.

.

Az elnökség e körülmények között is rendszeresen s teljes létszámmal ülésezett, a vezetői kollégium és a szakmai kollégium is megtartotta alapszabálya szerinti üléseit – érdekes, releváns témákkal, jó előadókkal, ám a vártnál – fentebb elemzett okok miatt is –  alacsonyabb létszám mellett.

Örömet jelent a beszámolóban, hogy az aktivitás is növekedett, van 6-8  szakosztály, amelyek  a Társaság egészét  viszi a vállán. Sikeres rendezvények konferenciák, tábor, beszámoló világkongresszusról, továbbképzésekről, kiállításról, könyvek. füzetek kiadása, konzultáció stb. A programok rendezvények egy részét a Társaságon kívüli szervezetekkel együtt sikeres rendezvényeket hoztak létre.

 

Magyar Szakképzési Társasággal való egyesülés bár  nem a várt módon jött létre, társaságunkat kétségtelenül erősítette, és a szakmai közéletben további átalakulások is várhatók.

A rendezvények általában véve szakmai alapú, igényes baráti beszélgetések, az érdeklődők kis csoportját érintette, tematikájuk színes, érdekes, többször gyarapodó érdeklődő körrel. Azok a rendezvények sikeresek a résztvevők számát illetően is, ahol több szervezeti egység, más szervezetekkel összefog. Továbbra is jellegzetes, hogy egy-egy szervezeti egység egy-egy bázisra települ. A pedagógiai intézetek megszűnésével más bázisok megteremtése szükséges lenne.

Külön kiemeljük a naprakész Honlap és Facebok  használatát.  A Facebokon megjelenő napi információk (osztályfőnöki órák, tanár-blog, civilügynökség, konferenciák, tiltakozások, kerekasztalokról, beszélgetésekről, meghívókról, képek, kiadványok, emlékezések stb.) többségében naprakészen informálja az érdeklődőket az elnökségi ülések tartalmáról és egyéb jelentősebb eseményekről. Elismerésünket fejezzük ki az ügyvezető elnöknek és az irodavezetőnek, hogy az információk naponta a a számítőgépeinkre érkeznek.

Fontosnak tartjuk a beszámoló megjegyzését, hogy a szakosztályok, tagozatok vezetőségére vár – különösen  a nagyhagyományú szervezetek számára –  releváns feladatot találni, hogy a  több mint 400 tagunk szakosztályt találjon.

 

Taglétszám, tagnyilvántartás, ügyvitel, működési feltételek

 

Az iskolák új működési és fenntartási rendje szinte lehetetlenné teszi az aktív pedagógusok bekapcsolódását az MPT különböző szakosztályi programjaiba. Az érdeklődő pedagógusok leginkább e-mailen és a honlapon tudnak tájékozódni ill. szakmai kérdéseikre feleletet kapni, véleményt cserélni, új gondolatokkal feltöltődni.

 

A taglétszám eléggé stabil, 2100-2200 között mozog. Többségében nyugdíjasok, bár a pedagógus jelöltek közül is többen érdeklődnek. Kilépés szinte csak betegség miatt adódik. Sajnos, évente több haláleset is történik. A tagdíjfizetés változó. 5-600 fő a stabil fizető. Túlfizetés is előfordul. Az 1% sajnos csökken, kevés az aktív dolgozó tag.

A működési feltétel 2014-ben stabil volt. Az ELTE-PPK fogadta be a Társaságot és itt van egy kis irodácska is. A rendezvények egy részére is helyet biztosított az ELTE-PPK. Köszönet érte.

A tisztségviselők önkéntes munkát végeznek. Széleskörű feladataik mellett szívükön viselik a 125 éves MPT sorsát. Tisztelet és köszönet érte és a szakosztályokban, tagozatokban munkát végzőknek is. Elismerés a félállásban, de egész szívvel dolgozó Fábry Ilona titkárságvezetőnek a szerteágazó ügyviteli munkáért, amellyel mindnyájunknak segít.

 

 

Az MPT pénzügyi gazdálkodása 2014-ben

 

Az MPT közhasznú szervezet, így egyszerűsített éves beszámolót készít. A Társaság a kettős könyvvitelnek megfelelően a tulajdonában lévő eszközeiről és azok forrásairól, a gazdasági műveletekről nyilvántartást vezet. A könyvelés precíz, áttekinthető, amelyet a Felügyelő Bizottság tagjainak ez évi vizsgálata is megerősít. A Társaság éves gazdasági terv alapján működik. A gazdálkodás szabályosságát a gondosan összeállított könyvelői jelentés is alátámasztja.

A bevételek saját forrásból, tagdíjakból, önkormányzati költségvetés és más gazdálkodói támogatásból képződtek. 2014-ban csökkentek az 1%-os adófelajánlásokból és a más adózóktól kapott támogatások, illetve a közhasznú tevékenységből származó bevétel is 1.177 e Ft-tal csökkent.

A bevételek csökkenése mellett a kiadások  3451e Ft-tal csökkentek.

A tárgyévi közhasznúsági eredmény 438 eFt. A tárgyi eszközök nettó értéke 0e Ft, a követelések értéke 131e Ft. A pénzeszközök értéke 1.903e Ft .

A saját tőke összege 1.848eFt, ebből az indulótőke 1.003e Ft, a tőkeváltozás 407 e Ft.

Az eszközök és a források összege 2014. december 31-én 2034e Ft.

A mérlegbeszámoló alapján elmondható, hogy a Társaság gazdálkodása szabályos, kiegyensúlyozott és a körülményeknek megfelelően igen takarékos volt az előző évben.

A Felügyelő Bizottság

 

Az elmúlt évben sem kaptunk a tagságtól olyan jelzést, kérést, ami külön vizsgálatot igényelt volna. A Bizottság elnöke és tagjai számos alkalommal részt vettek az elnökség munkájában, a rendezvényeken, szakosztályi programokon, ezen tapasztalatokat beépítették a jelentésbe. Ezen jelentés a Felügyelő Bizottság minden tagjának (Jakabné Miskolczi Anikó, Platthy Ivánné, Pillhoffer Ferenc és dr. Tölgyesi József) közreműködésével és a  Bizottság nevében készült.

 

 

Összefoglalva

 

 

A Társaság alapszabály szerint, törvényesen működik és gazdálkodik. Felelős képviselője a magyar pedagógia közéletnek, a szakmai értékeknek.  továbbra is őrzi és folytatja azt a  szakmai tradíciót, amely a szakmapolitikai, szakmai közéleti elvárásokat előremutatóan  jeleníti meg úgy, hogy jelentős mértékben járul hozzá a hazai nevelés- és oktatásügy számos kérdése megoldásához.

 

  

 

 

 

Javaslatok

 

 

Az MPT a 125 éves évforduló alkalmából hívja fel az oktatási intézményeket az “értékmentésre”, helyi iskolatörténeti gyűjtemények létrehozására,a hagyományok gyűjtésére, megőrzésére, továbbadására. Jó lenne felmérni ,hol található az országban iskolatörténeti gyűjtemény vagy kezdemény.

A Társaságnak és a többi civil pedagógiai egyesületnek továbbra is fel kell vállalnia a plurális szakmaiság képviseletét.

A szakosztályok vezetői, aktivistái folyamatosan töltik fel szakmai anyagaikat, várható programjaikat , hogy számos értékes rendezvényük kerüljön  be a szakmai köztudatba. Kezdeményezzék a hasonló szakmaiságú partner szervezetekkel való együttműködést.

Javasoljuk, hogy több információ jusson el arról, hogy a szakosztályok és a tagozatok. milyen kiadványokkal  voltak jelen a szakmai közéletben az elmúlt időszakban. Például ezekről éves kumulatív közlés lenne megfelelő tájékoztató információ.

 

 

 

Javasoljuk az elnökségi beszámoló, a közhasznúsági jelentés és kérjük beszámolónk elfogadását.

 

Budapest, 2015. május 22.

 

  1. Novák István

     FB elnök