A Felügyelő Bizottság jelentése a Magyar Pedagógiai Társaság küldöttgyűlésének
a 2016. évről
- A Társaság működése
A Társaság 2016-ban is az aktuális Alapszabály szerint működött azzal a szervezeti struktúrával, amely szintenként jól elkülöníthetően látta el feladatát. Az év programjában kiemelt jelentőségű volt az alapítás 125. éve rendezvénysorozatának, és áthúzódik majd az újjáalakulás (1967) 50. évfordulójáig. Ennek megfelelően tartalmában jelentősen bővített és kapcsolatrendszerében kiterjedtebbek voltak a központ és az alrendszer (szakosztályok, tagozatok, munkacsoportok) tevékenységei.
A programok időbeli eloszlása viszonylag egyenletes volt, ugyanakkor az ország területén nem azonos hangsúllyal jelentek meg a szervezeti egységek programjai. Kiemelkedő volt Budapesten (a számos központi és szakosztályi rendezvény által), ugyanakkor több megyei tagozatban nem, vagy alig volt rendezvény. Ez utóbbit ellensúlyozta az, hogy a nem budapesti tagok közül számosan részt vettek fővárosban szervezett vagy más térségek rendezvényein. (Pl. a Veszprém megyeiek szívesen fogadnak más megyei tagokat rendezvényeiken, vagy a Győr megyeiek alkalmasak a Vas megyeiek és a Komárom megyeiek megszólítására, bevonására, és jó, hogy ez a hajlandóság látszik is. Ugyanez a megoldás más térségekben is reális és javasolt alternatíva.)
A társaság korrekt fizikai távolságtartással viszonyult a politikai jellegű formális és informális megmozdulásokkal/rendezvényekkel kapcsolatban, ugyanakkor magánszemélyként több vezető tisztségviselő és sok tagunk is kinyilvánította állásfoglalását (publikációk, személyes részvétel stb. alapján). Ezzel a Társaság megőrizte szakmai integritását, de ugyanakkor számos esetben állást foglalt szakmai, szakmapolitikai kérdésekben. Ez utóbbiban a Társaság – különösen az elnökség révén – számos más szakmai és civil szervezettel, intézménnyel kooperált, és így hálózat részeként tudta kinyilvánítani véleményét az aktuális témákkal kapcsolatban.
A szervezeti életben mutatott aktivitás növelte a Társaság szakmai hitelességét és elismertségét, s az e fórumokon kinyilvánított vélemények/javaslatok, ha akár közvetett módon is, eljuthattak azokhoz a politikai, kormányzati érdekcsoportokhoz, amelyek döntési helyzetben voltak (igaz, többnyire a döntések
a szakma és a civil szféra mellőzésével történtek). Társaságunk elnökségének tagjai közül Trencsényi László és Fábry Béla nyíltszíni állásfoglalásai, többször a közösségi hálón és nyomtatott felületeken megjelent publikációi jelentős ösztönzést adtak ahhoz, hogy a szakmai célok és javaslatok a nyilvánosság előtt megjelenjenek, emellett több tagtársunk is aktív szerepet vállalt részvételével szakmapolitikai és azokat érintő rendezvényeken, megmozdulásokon. Benedek András elnöknek – a társaság arculatát is egyben kifejező – jelenléte legitim testületekben egyensúlyt teremt a társaság külső fogadtatásában. A szakképzési változtatások rapid, erőszakos levezénylése nem adott alkalmat arra, hogy a Szakképzési Kollégium tudjon érdekeket képviselni.
<strong
>A 125. évforduló nagyrendezvényei (több szakosztály és munkabizottság bevonásával is) jól jelenítették meg azt a folyamatot, amely évek óta meghatározza a Társaság helyét, szerepét a szakmai és a civil szférában. Ezt erősítették az Új Pedagógiai Szemle, A Kisgyermek, a Neveléstörténet c folyóiratokban és más publikációs felületeken megjelent, a társasági élet valamely szegmensét bemutató, ismertető, megemlékező írások. Retrospektív tevékenység volt az egykori jeles pedagógus személyiségekről folyamatosan bővülő, a honlapon megjelenő életrajzok írása (az Emlékbizottság gondozásában mintegy kislexikonként).
A folyamatosan kiemelkedő személyes munka elismerésére ebben az évben is átadásra kerültek a Vasvári Pál-díj és a Petrikás Árpád-emlékdiploma, új elismerés volt ez évben a Bors Néni Emléklap. A Társaság korábbi, hagyományos országos jellegű szakmai kitüntetési felterjesztései – az ismert konstellációkból adódóan – nem érték el céljukat.
Bár a különböző szervezeti egységek eltérő intenzitással (némelyik alig) működtek, összességében azonban – tekintettel a Társaság jelenlegi társadalmi-társadalompolitikai – pozicionáltságára, helyzetére, elégedettségünk viszonylagossága ellenére is a 2016. év társasági rendezvényei, kapcsolatrendszere, megnyilvánulásai jelentősek, vagy inkább kiemelkedőek voltak, megfeleltek azoknak az elvárásoknak, amelyek az Alapszabályban fogalmazódtak meg.
Az Elnökségnek azt a törekvését, hogy más, kisebb-nagyobb létszámú, de aktív civil és szakmai szervezeteket, csoportokat integrál a Társaságba (vagy aktuálisan együttműködik velük), a Felügyelő Bizottság elismeréssel értékeli. Ugyanígy tekinti azt a törekvését is, hogy a relatíve passzív tagokat megszólítsa, bevonja egy-egy időszakos programba.
-
Szervezeti változások, szervezeti működés, szervezeti élet:
A társasági szervezeti életének változásai:
- Elnökségi tagok változása: Az elnökségi tagok közül két fő jelentette be távozását a Küldöttgyűlés előtt. Csillag Ferenc és Szabó András jelentette be lemondását, helyettük a következő Küldöttgyűlésen elnökségi tagokat kell választani.
- Titkárságvezető: 2016. évben továbbra is Fábry Ilona látta el az adminisztrációs feladatokat. Munkájáért hálás köszönet illeti meg.
- Küldöttgyűlés összehívása: 2017. május 19-re lett a Küldöttgyűlés összehívva, amelyen társaságunk elnöke, dr. Benedek András értékeli a szervezet működését. A szervezeti egységek előzetesen elküldték az Elnökség tagjainak. a beszámolóikat.
- Elnökségi ülések: Az elnökségi ülések havi rendszerességgel előzetes témamegjelölés mellett, a tagok aktív és kezdeményező részvételével zajlanak, amelyen állandó meghívott a Felügyelő Bizottság elnöke is. Az elnökségi üléseken álltában valamennyi elnökségi tag megjelent.
- Staféta tábor: A tavalyi salgótarjáni tábor is jól szervezet, érdekfeszítő programnak bizonyult. Az idei tábor az esélyegyenlőségek nevében szerveződik. Ennek előkészülete folyamatban van,
- Jubileumi év hatása a szervezet működésesére: Az emlékév során több mint 30 rendezvény valósult meg országszerte, több mint 3200 (!) fő részvételével. A programfüzetben meghirdetett rendezvények túlnyomó többsége megvalósult A Társaság honlapján az emlékév kapcsán jelentősen emelkedett a nézettség, és örvendetes módon új jelentkezőkkel nőtt a tagság létszáma (mintegy 30 új tag).
- Kiadványok: Dicséretes, hogy terveinket felülmúlóan megjelent hét kiadvány: Czakó Kálmán Dániel: Prevenciós kézikönyv, Kiss Endre – Hudra Árpád (szerk.): „Abszolút pedagógusok”, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.): A felnőttképzésről – három generáció nézőpontjából (Felnőttképzési tanulmányok), Révész György (szerk.): Mozgalompedagógiai Füzetek 10. (A Vasvári – diplomások emlékezete), Révész György (szerk.): Mozgalompedagógiai Füzetek 11. (Előre?!), Szabó Istvánné (szerk.): Pedagógusok civilben (Salgótarján), Trencsényi László (szerk.): Méltón a 125 évhez! Tanulmánykötet a jubileum tiszteletére. A fentiek mellett az Új Pedagógiai Szemle és a KISGYERMEK folyóirat is jó eszköz a tájékozódásra, társaságunk információinak, szakmaiságának bemutatására.
- További érték, hogy az évforduló kapcsán az alábbi szervezeti egységekről készült tevékenységismertető poszter: Didaktikai Szakosztály, Kerekgedei Makó Pál Szakosztály, Mozgalompedagógiai Szakosztály, Felsőoktatási Szakosztály, Felnőttoktatási Szakosztály, Szabadidő Pedagógiai Szakosztály, Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság, Diszlexiás Szakosztály, Összehasonlító Pedagógiai Szakosztály. Kiss Árpád Műhely, Kisgyermeknevelési Szakosztály ÁMK Szakosztály, Pályaorientációs Szakosztály, Prevenciós Szakosztály, Színes húrok Szakosztály, Tanulókör Szakosztály.
- A társaság honlapján és Facebook oldalán vehető fel a kapcsolat a szervezettel. A honlap bőséges információt ad a működésről, a rendezvényekről, a dokumentumokról és megfelel az átláthatóság és a szakmaiság követelményeinek. Az elnökségi a havi rendszeres beszámolóit is közzéteszi a honlapon.
- A tagtoborzásban elmúlt években Villányi Györgyné és Trencsényi László jártak élen. Komoly szerepük van a bővülő létszámban és a működés sikerességében.
- Az első két fejezetben említett kiterjedt tevékenység jobb szervezésére, egyes feladatok magasabb presztizsü képviselete érdekében az elnökség beterjeszti a “három kliensgenerációt” segítő szakemberek hatékonyabb koordinációja érdekében a harmadik alelnök posztot.
- Taglétszám, tagnyilvántartás, ügyvitel, működési feltételek
A taglétszám az előző évhez képest szerény, de mindenképpen a civil és szakmai szervezetek életében példaértékű növekedést mutat:2453-ról 2490-re – tehát közel 2500 fő. Ez örvendetes. Kilépés szinte csak egészségügyi okok miatt történt. Sajnos, több tisztelt kollégánk örökre eltávozott közülünk, nagy űrt hagyva maga után
A legaktívabbak a friss nyugdíjasok. A legnehezebb helyzetben az általános és középiskolákban tanítók vannak időbeosztásuk miatt, de nem kedvez a folyamatnak a központosított közoktatási és szakképzési irányítási, működtetési rendszer , mely ezen a téren is csökkentette a pedagógusok mozgásterét, részvételi lehetőségét, kezdeményező képességét. Ezt igazolja, hogy sokkal mobilabbak az óvónők és a felsőoktatásban dolgozók. Az óvodapedagógusok szervezettsége a Társaságon belül kiemelkedően színvonalas, programjuk gazdag és kiválóan irányított.
Tagdíj fizetés: elfogadható, bár itt még vannak tartalékok. Sok tagtársunk többlet befizetést is vállal, a beszámolás időpontjáig kb.100 felülfizetés történt.
Pályázatok: Az MPT folyamatosan pályázik a különböző programok megvalósítására. Sajnos ezen a téren évek óta érezzük, hogy tartós és indokolatlan hátrányt szenved a legnagyobb szakmai civil szervezetünk. Az 1% felajánlásával több tagtársunk is él, ezzel együtt elég szűkös – de nagyon fontos – az ezen a téren befolyó összeg. Kiemeljük, hogy egyéni, személyes támogatók is vannak. Pl. Sólyom László, volt köztársasági elnök.
A 125.évforduló az elmúlt év ennek jegyében zajlott. 31 kiváló rendezvényen kb. 3500 fő résztvevővel, rengeteg munkával, de sok örömmel. számos elismeréssel, jó visszhanggal, ami a hivatalos szervek részéről nem nyilvánult meg.
A hagyományok éltetése folyamatos feladat volt és marad. (pl. TANÍ-TANI konferencia, STAFÉTA tábor, Jubilánsok köszöntése.
Működési feltételek: Az ELTE-PPK karán lévő kicsi iroda takarékos működést biztosít. A BME Q épületében nagyobb rendezvényekre van lehetőség, az elnökség is rendszeresen itt tartja üléseit, de kihelyezett üléseket is szervezett. Több alapítványi és nemzetiségi fenntartású intézmény is adott már helyet találkozásokra. Ez a KLIK-jellegű fenntartásban működő intézményekben sajnos nem valósul meg.
- Az MPT pénzügyi gazdálkodása 2016-ban
Az MPT közhasznú szervezet, egyszerűsített éves beszámolót készít. A Társaság a kettős könyvvitelnek megfelelően a tulajdonában lévő eszközeiről és azok forrásairól, a gazdasági műveletekről nyilvántartást vezet. A könyvelés precíz, áttekinthető, amelyet a Felügyelő Bizottság tagjainak ez évi vizsgálata is megerősít. A Társaság éves gazdasági terv alapján működik. A gazdálkodás szabályosságát a gondosan összeállított könyvelői jelentés is alátámasztja.
A bevételek tagdíjakból, könyvértékesítésből, rendezvényszervezésből, kutatómunka végzéséből, szakértésből eredő bevételekből, önkormányzati, költségvetési és más gazdálkodói támogatásból képződtek.
2016-ban a bevételek összege 10 750 ezer forint volt.
Kiemelhető néhány tétel, mely a társaság eredményes működésének jellemzője: könyvértékesítés, a Tanítani konferencia, pályázati bevételek, az Emberi Erőforrás Minisztériumtól 5700 ezer (melyből 3205 ezer forint 2015-ről származó bevétel ). A végleges mérlegre. hatással van FOF pályázat (Diszlexiások fejlesztési programja), összege jelentős e körben, könyveléstechnikailag a projekt felhasználásában megnőtt a 2016-os felhasználás, így a nyereség végül kisebb.
Külön kiemelésre és elismerésre méltó Sólyom László volt köztársasági elnöktől érkezett támogatás, melynek összege 500 ezer forint volt. Köszönet érte.
A tagdíjbefizetésből származó bevételek összege 1 269 ezer forint volt. Jellemző sajátosság, hogy a tagdíjak befizetésének legnagyobb összege december hónapban jelenik meg.
2016-ban az 1%-os adófelajánlásokból 206 ezer forint bevétel keletkezett. (Ez hatoda a tagdíj bevételeknek.) Kérjük tagságunkat, hogy fordítson gondot arra, hogy az 1 %-ról hogyan rendelkezik! Különösen jelen időszakban, mikor a személyi jövedelemadó bevallás előtt állunk, s nagyon sok adózónak a NAV készíti adóbevallását, s nekünk kell figyelemmel kísérni az 1 %-ról szóló rendelkezéseinket!
A bevételekkel szemben a kiadások, ráfordítások összege 9 250 (10 005) ezer forint volt. Ebben a tételben az igénybe vett szolgáltatások, bérköltség és egyéb ráfordítások összege a legjelentősebb.
Külön kiemelésre méltó, hogy az ELTE, mely irodát biztosít számunkra, igen kedvező feltételekkel teszi, így nagy segítséget jelent a társaság eredményes gazdálkodásában.
Így a társaság 2016. évi eredménye 68 ezer forint volt.
A társaság pénzeszközeinek összege 5 804 ezer forint volt december 31-én.
A társaság életének és a gazdasági események rögzítésének sajátosságaként ezt az összeget még kötelezettségek terhelik, s a társaság is rendelkezik követelésekkel.
A mérlegbeszámoló alapján elmondható, hogy a Társaság gazdálkodása szabályos, kiegyensúlyozott és a körülményeknek megfelelően igen takarékos volt az 2016. évben. Fontos lenne azonban, hogy az egyes tagozatok élete mozgalmasabb legyen. Több rendezvény, esemény kerüljön megrendezésre. S elsősorban nem csak a gazdasági helyzetünk kedvezőbbé tétele kell, hogy motiválja ezt, hanem az oktatás, nevelés életének folyamatosan változó helyzete, feladataink minél magasabb szinten történő megvalósulása.
- A Felügyelőbizottság véleménye
A Magyar Pedagógiai Társaság, mint szervezet a törvényeknek és előírásoknak megfelelően működik, s ez zökkenőmentesnek mondható. Gazdálkodása szabályos, takarékos, megbízható.
Összefoglalóan megállapítható, hogy az emlékév méltón emlékezett a 125. évfordulóra, emelte a Társaság ismertségét, élénk volt a szervezeti élet, erősítette a szakosztályok és tagozatok munkáját és fejlődött a szervezetek közötti együttműködés, a hálózati jellegű munka.
Az Elnökség tervszerűen és rendszeresen ülésezik, szervezi a társasági életet. A Felügyelő Bizottság köszönetet mond az Elnökségnek, a Titkárságnak az egész évben végzett aktív, a programokat kitűnően megszervező és koordináló tevékenységéért
- Javaslatok
A tagságnak javasoljuk, hogy lehetőségeik függvényében gondolják meg a tagsági díj egyéni túlfizetésének lehetőségét, valamint az 1 % felajánlását, hisz minden összeg a legjobb célok megvalósítására fordítódik.
Bővíteni kellene a szakosztályok és tagozatok rendezvényszervező, tagságunkat mozgató tevékenységét és ezen belül szakmai ráhatását. A megyei tagozatok, ismerve a környező megyék programjait, esetleg a kevésbé szervezett tagságot, szólítsák meg rendezvényeikkel a környező megyékben élő tagtársakat is rendezvényeikre történő meghívással.
Bíztatjuk az aktív intézményvezetőket, az irányításban dolgozó tagtársainkat, hogy bátrabban kezdeményezzenek, és adjanak helyet szakmai, társasági rendezvényeknek.
Felvetjük: az elnökség keresse a módját annak, hogy a két minisztérium irányítása alatt működő irányító szervezetekkel szakmai alapon történő együttműködés alakulhasson ki.
A fenti beszámolót a Felügyelő Bizottság tagjai közös munkával és egyéni részanyagok készítésével fogalmazták meg. A bizottság tagjainak Miskolcziné Jakab Anikó, Platthyné Sárika, Pócsik Orsolya és Tölgyesi József részanyaga felhasználásával és az FB egyetértésével összeállította
Novák István FB elnök
Budapest, 2017. május 15.