Szakosztályunk az első félévben április 19-én ült össze, 28-an voltunk együtt . Életkor és szakterület szerinti megosztás szerint vegyes volt a résztvevők köre: nyugdíjas és aktív tagok, óvodapedagógusok, kisgyermeknevelők, tanítók, oktatók, mesterpedagógusok, fejlesztő pedagógusok, szakvizsgázott kollégák. Két kisgyermeknevelő kolléga és két tanító először volt új belépőként a programunkon. Területi sokszínűséget mutatott a résztvevők köre: Boldogkőváralja, Biatorbágy, Budapest, Budaörs, Egerág, Kaposmérő, Mátészalka, Székesfehérvár, MZÉ Egyesület vezetője: Berger Veronika. A szakosztály vezetősége: Bakonyi Anna, Angyalfi Julika, Nyitrai Ági, Villányi Jutka, Iskiné Ági MPT elnökségi tag, Faust Erika Gödöllőről a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesületének tiszteletbeli elnöke.
Megvalósítottuk feladatainkat: az MPT szervezeti működésével kapcsolatos tennivalók és egyben az új tagoknak betekintés az életünkbe: küldöttlista pontosítása, tiszteletbeli tagságra jelölés, alegységvezetői feladatok tartalma. Belső szabályozási rendszerünk elkészült. Köszönet 25 tagtársunknak, akik véleményezték, összesítették e-mailes levélváltásokkal az anyagot. A Szakmai Kollégiumon április 5-én Golyán Szilvia (ELTE TOK ) az óvodai nevelői szakma alakulásáról beszélt.
Évek óta készültünk az Fiatal Pedagógusok Első Konferenciájára (FIPEK). Ötletadó és megvalósító Világosné Erika tanárnő, tagtársunk, alegységvezetőnk a nyugati határ menti településeken. Bizakodunk, hogy hagyománnyá váljanak országszerte a fiatal pedagógusok konferenciái megbecsülésük és megtartásuk érdekében. Május utolsó napjaiban megvalósult a program, reméljük lesz folytatása.1
A nyár elején megjelent a szakmai módszertani ajánlás a teljesítményértékeléshez – óvodák számára. Ez az új-régi feladat másfajta értelmezési módja, tartalmi és szervezési feladatai megint nagy terhet jelentenek az amúgy is feszült, pedagógushiánnyal küszködő gyermekintézményeknek. Azok az óvodák, ahol az intézményvezető szakmai ellenőrzéseket végzett rendszeresen, és a megfelelő ellenőrzési, értékelési rendszer kidogozottan működött a helyi nevelési program alapján, ahol van szakmai munkaközösség, vezetői munkamegosztás, és a gyermeki fejlődés nyomon követési módszere is előírások szerint kerülnek megvalósításra ott működhetnek jól ezek a feladatok. Bakonyi Anna, Angyalfi Julika, Iski Ági, Kosztel Kriszta hozzászólásai szerint, ha végig-gondoljuk az elmúlt évtizedek továbbképzési tartalmait, – van mihez nyúlni. Ehhez kapcsolódva beszéltünk a Gyermekút c. CsBO által kidolgozott rendszer elfogadásáról és továbbviteléről, mivel 2020-ben 20 óvoda vett rész Szakosztályunk szervezésben kipróbálóként. (3 tagtársunk volt jelen a mostani megbeszélésen, akik a próbaméréseket elvégezték, véleményezték a kísérleti fázisban a használhatóságot). Nyitrai Ágnes erről beszélt, kérdésekre válaszolt. Fontosnak tartja a 6-7 éves korig a módszer terjesztését és alkalmazását az óvodákban is, úgy, mint a bölcsődékben. Regős Zoltánné Erzsi kisgyermeknevelő új tagtársunk pozitív tapasztalatairól számolt be.
A MZÉ Egyesület vezetője Berger Veronika fél órában beszélt életútjának állomásait felsorolva az életen át tartó tanulás tükrében a mozgás- ének- életmód-életvitel-táplálkozás és a pszichomotorika fontosságról. „Azt szeretnénk igazolni, hogy ha a stressz a betegségek születésének gyökere lehet, akkor a Pszichomotorika, a zene, a közösen történő pozitív, közös pszicho-fizikai tevékenységek, egymás szeretete, a közösség-építés az Életörömhöz, az egészségmegőrzéshez vezet…”
A III. Demokratikus Nevelési Konferencia szervezésében Várvári Tünde tagunk, a dunántúli alegységvezetőnk aktív munkát végzett. Villányi Jutka a mintaadás, az elköteleződés és a gyermekközpontú szemlélet érdekében beszélt.
A Dob óvoda (DOB program) éves szakmai rendezvényén az óvoda-iskola átmenetről Bakonyi Anna tartott előadást az MPT nevében, valamint többen a 75 éves Magyar Bábjátékos Egyesület jubileumi eseményén Szigetszentmiklósi templomi találkozóján élveztük a bábelőadásokat. Rendszeresen részt vettünk más szakosztályok rendezvényein, köszönet az ott szerzett információkért. (Egészségnevelési Szakosztály, Családpedagógiai Szakosztály, Gyermekérdekek Szakosztály – Korczak Munkabizottság, Ki – Figyel – Ő Szakosztály) Magas létszámmal vettünk részt a Küldöttgyűléseken is..
A Kisgyermek újság terjesztésébe többen bekapcsolódtak, mert a nyomdai és postai költségek nehezítik a szakmai információáramlást az országban.
Összeállította a Kisgyermeknevelési Szakosztály Vezetősége