Előadónk, Béres Mária gyógypedagógus a következő témában tartott előadást délelőtti és délutáni időpontban: „Kis lépések nagy tanulságokkal SNI gyermekek „fejlesztése” másként, máshogyan”.
A kétszer két és fél órás program során a bemutatkozás mellett rövid elméleti tézisek kerültek kiemelésre, és ehhez társultak az eszközök és módszerek képes bemutatása, valamint film – vetítések. Közben sokszor hangzottak el kérdések, gyakorlati példák, eredmények és kudarcok felidézése a tanítási-tanulási folyamatokból.
A szakmai programokra aktívan jelentkeztek az érintett és érdeklődő felnőttek. A résztvevők magas száma és hallgatóság összetétele jól igazolta a téma fontosságát, szükségességét. A korosztályi összetétel igen vegyes volt: tanulóktól, a fiatal pályakezdőktől kezdve a középkorú felnőtteken át a nyugdíjas és aktív pedagógusokig minden korosztály képviseltette magát. A hallgatóság vegyes összetételét jól igazolják a következő számok.
A délelőtti programnak 68 résztvevője közül 34-en, vagyis pont 50%-a az óvodapedagógusi szakterületet képviselte. E mellett 14 gyógypedagógus, 6 fejlesztő pedagógus, 2 tanító, 1 kisgyermeknevelő, 3 pedagógus hallgató és oktatók, szaktanácsadó, 2 gyógypedagógiai asszisztens, valamint az Óvodai Nevelés főszerkesztője, munkatársa és 5 szülő volt jelen.
A délutáni programon 98-an jelentek meg, és az érdeklődök összetétele szintén vegyes képet mutatott, és egészen más arányt jelzett. Legtöbben pályakezdő fiatalok voltak pedagógiai asszisztens – jelöltek 24-en. Aztán kisgyermeknevelők, vagyis gondozónők 18-an, gyógypedagógusok 15-en, és óvodapedagógusok 13-an. E mellett fejlesztő pedagógusok 7-en, pedagógiai asszisztensek 2-en, konduktor, gyermekfelügyelő, hallgató, kutatók, tanárok is tarkították a képet, valamint a szülői oldalról 3-an voltak jelen és egy gyerek is.
Az érdeklődök körének fele Budapestet, valamint Pest megyét képviselték 42-en. E mellett a 9 megyéből voltak érdeklődök: Fejér-, Jász – Nagykun – Szolnok-, Heves-, Hajdú – Bihar-, Komárom-, Somogy-, Tolna-, Veszprém-, és Zala-ból is. Mint látható többen hosszú távolságot is megtettek, hogy szakmai információhoz jussanak.
A gyermeki fejlődést segítve felszabadult, örömteli körülményeket teremtve lehet csak megvalósítani az eredményesen nevelőmunkát. Ehhez szükség van szakmai igényességre, szakmai fejlesztésre. Sok gyakorlati tapasztalat és ajánlás hangzott el. Összességében megállapítható, hogy a szakmai napon olyan párbeszédek, kapcsolatfelvételek alakultak ki, melyek segítik a felnőttek munkáját abban, hogy együttnevelő partneri kapcsolatban, mindig az adott gyerek érdekében valósuljanak meg a tevékenységek.
Villányi Györgyné Jutka szakosztály vezető
Képek a rendezvényről