Az év elején csatlakozott hozzánk a felbomló Szókincsháló Szakosztály kilenc taggal, néhány korábbi kollégánk azonban megszüntette a tagságát, így jelenlegi létszámunk 49 fő. Pártoló és tiszteletbeli tagjaink nincsenek.
Csatlakozó tagjaink megalapították a Szókincsháló Szekciót, amely azonban az év folyamán nem külön egységként, inkább a közös munkába beépülve működött.
Ez évi szakosztályi értekezleteinket – a koronavírus-járvány miatt – online, a személyes találkozás elkerülésével tartottuk meg, január 26-án és június 25-én. Örömünkre szolgált, hogy így távol élő tagtársaink közül is többen be tudtak kapcsolódni a megbeszélésekbe.
2021. március 5-én – szintén online módon – került sor a Logopédia Európai Napja alkalmából rendezett szakmai programunkra, amelyet bázisiskolánkkal, a budapesti Öveges József Technikum és
Szakképző Iskolával közösen szerveztünk, a következő címmel: Motiváltan motiválni – A motiválás lehetőségei az írott nyelvi zavarral küzdő kamaszokkal való munkában. A főszervező Paveszka Dóra volt, előadóként rajta kívül Botos Réka, Nagyné Schiffer Csilla és Turcsik Katalin közreműködött, Sallay Edit pedig egy diákkal készült interjút bemutató rövidfilm készítésével járult hozzá a
programhoz. Az előadások, a kisfilm és az azt követő fórumbeszélgetés során körüljártuk azt a kérdést, hogyan motiválható az írott nyelvi zavarral élő 10-18 éves kamasz, és hogyan tud motivált maradni a vele foglalkozó fejlesztő szakember vagy szaktanár. Az alkalomról készült felvétel felkerült a társaság
Youtube-csatornájára, amelynek videói közül jelenleg is ez a legmagasabb nézettségű.
Terveztük, hogy felmérjük a 2020 szeptemberében bevezetett új szakképzési rendszerben tanuló diszlexiás és egyéb tanulási problémával élő tanulók helyzetét. Egy október 14-én, Köpf Lászlóné, Mudri Zsuzsanna, Gombis Judit és Turcsik Katalin részvételével megvalósult szakmai vitát követően úgy döntöttünk, hogy ezt későbbre halasztjuk, tekintve, hogy a 2020-21-es tanév jórészt online módon valósult meg.
Másik tervünk volt, hogy olyan online oktató-fejlesztő programokat, játékokat gyűjtünk és kategorizálunk különböző fejlesztési célok mentén, amelyek segítségével hatékonyan és szakszerűen fejleszthetők a tanulási zavarral élő tanulók. Ezt a munkát Paveszka Dóra, Mészárosné C. Szabó Edit és Turcsik Katalin közreműködésével – a középiskolás korosztályra koncentrálva – megkezdtük, de a befejezés a következő évre marad.
2021. november 8-án került sor az MPT Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért 2021. évi rendezvénysorozatának részeként tartott Pedagógiai és andragógiai könyvbemutatóra. Hatvani Istvánné tagtársunk ezen a rendezvényen Szőcs Judit erdélyi magyar pedagógus, szakosztályunk régi szakmai partnere Eszményért, hitért, életért című könyvét ismertette.
Az év során némileg több figyelmet tudtunk fordítani arra, hogy az utóbbi években hozzánk csatlakozott, egymástól térben távoli, tevékenységi területekben pedig sokféle tagtársunk jobban
megismerhesse egymást. A szakmai párbeszédet segíti nyilvános Facebook-csoportunk is, ahol ma már 2255 csoporttag oszt és esetenként vitat meg egymással szakmai tartalmakat.
2022. január 28.
Turcsik Katalin
szakosztályi elnök