Az év folyamán négy tagunk távozott a társaságból, de nagy örömünkre ugyanennyi új belépőt is köszönthettünk. Jelenlegi létszámunk így – az egy évvel ezelőttivel megegyezően – 49 fő. Pártoló és tiszteletbeli tagjaink nincsenek.
Egyre több olyan tagunk van, aki Budapesttől távol él, ezért ez évi üléseinket online formában tartottuk meg.
- március 4-én – szintén online módon – került sor a Logopédia Európai Napja alkalmából rendezett szakmai programunkra, amelyet bázisiskolánkkal, a budapesti Öveges József Technikum és Szakképző Iskolával közösen szerveztünk, a következő címmel: Peremhelyzetek – Logopédia az esélyegyenlőség szolgálatában. Előadóink azokat a speciális körülményekből fakadó helyzeteket járták körbe, amelyek következtében nehezített lehet egy gyermek iskolai beválása – mint a szociális hátrány, az állami gondoskodás, a többnyelvű család, és a magatartási vagy tanulási problémák miatt történő kikerülés az állami iskolákból. A főszervező Paveszka Dóra volt.
Folytattuk azoknak az online oktató-fejlesztő programoknak, játékoknak a gyűjtését és fejlesztési területek szerinti kategóriákba rendezését, amelyek segítségével hatékonyan és szakszerűen fejleszthetők a tanulási zavarral élő tanulók. A munkát Paveszka Dóra, Mészárosné C. Szabó Edit és Turcsik Katalin végezte, a közreadást 2023. márciusi szakmai rendezvényünk keretében tervezzük, Paveszka Dóra előadásához kapcsolódóan.
Varga Kornél tagunk elvégezte a szakképző iskola 9. és 10. osztályos tanulói számára fejlesztett, az Oktatási Hivatal által 2020-ban kiadott közismereti tankönyvek szóelemzését. A gyakorisági adatok birtokában megállapítottuk. hogy a használt szókészlet nem felel meg a célcsoport jellemzőinek. A részletesebb elemzés és annak eljuttatása az illetékesek számára még előttünk áll.
Új kezdeményezésként rendszeres szakosztályi műhelyeket tartottunk, amelyek során tagjaink bemutattak egy-egy hozzájuk közel álló szakmai területet, problémát, jó gyakorlatot. Ezek (egy kivételével) a teljes nyilvánosság számára elérhetőek voltak, és visszanézhetők az MPT Youtube-csatornáján. Az alábbi alkalmakra került sor:
- február 23. Tanulásra készen? Csak a zavar zavar? (Kapitány Ervin Pál)
- március 30. A tanulástámogatás útjai (Paveszka Dóra)
- április 20. Szakmatanulás lépéshátrányból (Kapás István)
- október 13. Infokommunikációs akadálymentesség diszlexiások számára (Szabó János)
- november 21-én vendégelőadókkal tartottunk szakosztályi műhelyt: a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének munkatársai tartottak előadást Hangalapú tanulás és fejlesztés címmel.
2022 márciusában lett szakosztályunk 25 éves. Ennek alkalmából novemberre terveztünk egy konferenciát, az időpont azonban sajnos – különböző okokból – 2023-ra tolódott. A szervezést tavasszal elkezdtük, a munkába bekapcsolódott a Pályaorientációs Szakosztály és a Szakképzési Kollégium, valamint az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara és az Öveges József Technikum és Szakképző Iskola is.
- január 30.
Turcsik Katalin
szakosztályi elnök