A Magyar Pedagógiai Társaság elnökségének beszámolója a 2023. évről

54 küldött és két tanácskozási jogú meghívott részvételével lezajlott a Társaság 2024. évi Küldöttgyűlése.

A küldöttek egyhangú szavazással fogadták el az elnökség beszámolóját, mely  számot ad a közhasznú civil szervezet elmúlt évi működéséről.

A Magyar Pedagógiai Társaság

elnökségének beszámolója a 2023. évről

(Közhasznúsági beszámoló)

– elfogadta a társasági Küldöttgyűlés 2024. május 24-én)

A Magyar Pedagógiai Társaság a 2023. évben betöltötte küldetését. Joggal írhattuk az Évkönyv címoldalára: a „helytállás esztendeje” volt. A helytállás szükséglete nem egyszerűen a szervezet belső világában, mozgásában jelent meg, hanem a nevelésügy megannyi ágazatának kritikus, olykor válságos történései közepette.

A nevelésügy kihívásaira – túl a társasági tagok és társasági közösségek, műhelyek nyilvános, reflektív és önreflektív beszélgetésein, eszmecseréin – válaszolt a Társaság, akkor, amikor

állást foglalt

– a státusztörvény visszavonásának igényéről;

– az óvodai szakemberek képzését módosító rendelet tárgyában;1

s átfogó javaslatot fogalmazott a szakképzés befogadó jellegének megvalósulása érdekében.

A szervezetről a következőket mondhatjuk: 1204 (2022 decemberében 1083) tagot számláló egyesületünkbe 2023-ban 125-en léptek be (a beszámoló készítéséig további 40 új tagot köszönthettünk), elhunyt tagjaink száma 11, két fő lépett ki. 3 új tiszteletbeli tagot köszönthettünk. A tagdíjfizetés év végére elérte a 70%-ot.

20 tagtársunk nem választott szakosztályt, tagozatot magának. Többségük az elmúlt évben vagy korábban megszűnt, átalakult szervezeti egységek tagjai. Folyamatosan ösztönözzük őket választásra. (A szervezeti egységek közti átrendeződés – az új szakosztályok irányában elsősorban – kb. 15 főt jelent.)

A gyarapodás elsősorban az új szervezeti egységek dinamikus színrelépésének köszönhető (Egészségnevelési, Ki-Figyel-Ő (gyógypedagógiai), Konduktív etnopedagógiai, Projektpedagógiai Szakosztály, Menedzsment és Módszertan Szakosztály, illetve a Takács Etel Szakosztály jelent meg újként a társasági palettán.) Küldetését teljesítette, s szünetelteti tevékenységét a Prevenciós Szakosztály, a Felnőttképzési Szakosztály (immár csaknem) teljesen beolvadt a Szakképzési Kollégiumba, a Kerekgedei Makó Pál Szakosztály pedig feloszlatván magát, tagjai maradékának a Menedzsment Szakosztályt kínálta fel.

A Küldöttgyűlésnek e három szakosztály megszűntét kell kimondania, valamint tudomásul venni a 6 új szakosztály megalakulását.

A szervezetet illető jellemző az is, hogy fokozódott az „egyműhelyes” szakosztályok, tagozatok aránya: ahol alapvetően egy munkahely munkatársai alkotják a társasági szakosztályt. Ilyen identitást gyakorol a dunaújvárosi Ki-Figyel-Ő szakosztály is. Az Eszterházy Tagozat névváltoztatásával is kifejezi ezt az új identitást. Mindez az alapszabálynak teljességgel megfelel. Persze ösztönözzük e közösségeket a nyitottságra. Mint ahogy nyugtázzuk, hogy a Diszlexiás Gyermekek Fejlődéséért szakosztály tagsági köre dinamikusan gyarapodik a „bölcsőhelytől” (Öveges Iskola) fizikailag távolabb álló vidékekről. Több ízben indítványoztuk azoknak a tagozatoknak, szakosztályoknak, melyeknek tagsága jellegzetesen egy felsőoktatási intézmény tagjaiból tevődik össze, hogy törekedjenek a társasági arculat (s ennek sajátosságai) kifejezésére is.

A tevékenységek tartalmát illetően elmondható, hogy a neveléstudomány „mainstream” diszciplínáit képviselő szakosztályaink keresik – kissé tétován – helyüket a szakmai diskurzusban, a nevelésügy új, integrációt, tevékenységük fontosságának megfelelő posztokon kereső műhelyek remélnek biztos „fészket” a Társaság szervezetében. Létük nem csupán a társaságnak fontos –

jellegzetes, hogy e szakosztályok tagjai közt sok a fiatal, az sem lebecsülendő, hogy leginkább a Projektpedagógia Szakosztály a Társasághoz vonzott több, országosan ismert – nem kis részt a köznevelés gyakorlatában helytálló – kiváló szakembert is. E helyzet kijelöli a Társaság tartalmi működésének két fő irányát: nyitottnak lenni az innovatív új szakmai ágazatok, interdiszciplínák integrációjára, egyben törekedni a „klasszikus” neveléstudományban számon tartott őrhelyek talpon maradására is.

A szervezeti egységek tevékenységében alapvető a szakmai beszélgetés, előadás, konferencia. Jellegzetesen online platformokon.

2023-ban jelentőségében e körből a 3 szervezeti egység együttműködésében az ELTE Bárczi Karán megvalósult „Esélyek és kihívások – SNI és BTMN tanulók a szakképzésben” konferencia. Kitartó rendszerességében kiemelkedik a Szakképzési Kollégium „Beszélgetések a szakképzésről” online, ill. hibrid rendezvénysorozata.

Kiadványokkal a korábbi – kényeztető – évekhez képest szerényebb műszámmal jelentkeztünk, de a magyarországi Korczak-recepció érdekében tett erőfeszítéseink kiemelkedőek.

Főként a Kisgyermeknevelési Szakosztály vette ki részét a Játék Világnap eseményeiből. Az őszi, a Lifelong Learning jegyében csokorba fűzött programjaink szerényebbek voltak a korábbiaknál. Új és sikeres program megjelenésünk – több szakosztály aktivitásával az Erzsébetvárosi Korzón.

Staféta-táborunk tartalmát s létszámát tekintve is sikeres volt. Új helyszín, új régió – a zempléni vidék – iratkozott fel a lelkes táborszervezők közé.

Nyilvánosságunkban továbbra is fontos honlapunk látogatottsága, akkor is, ha a mintegy 700 olvasóval és 1800 olvasással nem lehetünk elégedettek. A honlapról tekinthető meg immár több mint 60 youtube-felvételünk (ennek negyede származott az elmúlt esztendőből). Látogatottságát tekintve a Szakképzési Kollégium és a Diszlexiás Szakosztály videói emelkednek ki 100-100 körüli nézettséggel. A nézettségi rekordot a Kalokagathia szakosztály ülésének felvétele tartja 1200 nézőszámmal (Nagy Ádám és Radó Péter beszélgetése).

270 elődünk életútja követhető a honlap Ki Kicsoda? rovatában.

A közlemények gyarapodóban e felületen. Elmondható azonban, hogy egyedül az Egészségnevelési Szakosztály élt a Tudástár menü kínálta lehetőséggel.

Facebook-csoportunkhoz csatlakozottak száma meghaladta a 4000 főt. Az egyes posztok nézettsége változatos – az olvasókat tán leginkább a személyes vonatkozású információk érdeklik. Villányi Jutka erzsébetvárosi kitüntetésének (Egy mindenkiért – vándordíj) híre 200 körüli tetszést váltott ki.

Az MPT csoportja mellett működtetjük az MPT Vezetői Kollégium facebook csoportot is, a vezetők ezt jelentős arányban követik.

Facebook-csoportot, honlapot működtet 10 szervezeti egységünk is.
„A Kisgyermek” és az „Új Pedagógiai Szemle” szerkesztő bizottságaiban delegáltjaink konstruktívan és dinamikusan vesznek részt.

Gazdálkodásunkról. Az iroda koordinációs munkája éves átlagban megközelítőleg 3 milliós összeget emészt fel takarékos gazdálkodás mellett is (irodabérlet, postaköltség, internethasználat, könyvelés-nyilvántartás-honlapkezelés, részmunkaidős titkárságvezető bére, nyomdaköltség). Ezen összeg túlnyomó része tagdíjbefizetés útján kerül számlánkra. Működési támogatást napjainkban nehéz szerezni. Programjaink és kiadványaink viszont alapvetően céltámogatásokból valósultak meg. A „fund raisingben” kimagasló a Diszlexiás Gyerekek Fejlesztéséért Szakosztály, a Projektpedagógia Szakosztály, ill. a Korczak Munkabizottság tevékenysége. Jelentős támogatóink közt tartottuk 2023-ban számon a Pro Filii Alapítványt, az Új Köztársaságért Alapítványt, a Táncsics Alapítványt, a Waclaw Felczak Alapítványt, az EMIH-t (utóbbiak az új Korczak-kötet kiadását támogatták), a Magyar Projektmenedzsment Szövetséget, a Richter Gedeon RT-t (utóbbiak a Diákprojekt költségeihez járultak hozzá), s természetesen mindazokat a köznevelési és felsőoktatási intézményeket, melyek biztonságos otthont adnak egy-egy szakosztálynak, tagozatnak.

E körben is kiemelkedik az ELTE PPK – székhelyünk intézménye, s a BME Műszaki Pedagógiai Tanszéke, a Szakképzési Kollégium „otthona”.) Bevételeinkben jelentős a könyvértékesítés – a KELLO, az Írók Boltja és az ELTE Eötvös Könyvesbolt a fő partnerünk.

A koordináló testületek az Alapszabály szerint látták el feladatukat. (Az ülések emlékeztetői a honlapon megjelentek.) Az elnökség csaknem minden hónapban ülésezett. Két alkalommal került sor mind a Szakmai Kollégium, mind a Vezetői Kollégium ülésére. S „terven felül” két ízben került sor küldöttgyűlésre. Az évi rendes, májusi ülésünk egyetlen napirendje, az Alapszabály tárgyalásának ismétlését igényelte a Törvényszék. Őszi ülésünk nyomán végre megszületett a hatályos Alapszabály, mely lehetővé teszi egyebek mellett az online-ülésezést is, s legitimálta, hogy megannyi belső szabályzatunk a küldöttgyűlés kizárólagos felügyelete alatt rendezhető, a Szervezeti és Működési Szabályzatnak nevezett új dokumentum. A Társaságba vetett bizalom kimagasló jeleként értékeljük, hogy mindkét esetben az első összehívásra határozatképesen ült össze a Küldöttgyűlés. S elrendeződött a tisztségviselők mandátuma is: egységesen 2027-ben jár le.

Közhasznú szervezet lévén jelezzük: a szervezet tisztségviselői a Társaságban végzett vezetői munkájukért tiszteletdíjban nem részesültek; továbbá a Társaság hirdette nyílt rendezvényeken Társaságon kívüli érdeklődők is részt vehettek.

1A 2024. év elején ezen állásfoglalásokhoz csatlakozott az ún. „kegyelmi ügyben” hozott döntés: a Gyermekjogi Civil Koalíció álláspontjával tanúsított egyetértéssel.