A Magyar Pedagógiai Társaság Közép-magyarországi Tagozatának 2020. évi tevékenységét
alapjaiban rázta meg és tette szinte lehetetlenné a Covid-19 vírus miatt kialakult pandémiás
helyzet. Ennek ellenére – egyes tervezett munkáinkat mégis meg tudtuk valósítani:
- A 2020. tavaszára tervezett szakmai konferenciánkat a rendezvényszervezésre vonatkozó tilalom miatt végül – és jobb híján – egy streamelt/ a facebook oldalunkon közvetített konferencia szervezésével oldottuk meg. Valamennyi előadó PPT formátumban küldte el az anyagát, amelyet az MPT Közép-Magyarországi Tagozatának facebook oldalán való elhelyezéssel oldottuk meg. Köszöntőt mondott Gál Ferenc tagozati elnök. Előadást tartott Dr. Trencsényi László, az MPT elnök „A NAT sztori néhány mozzanata” címmel, majd a „Két tantervi gondolkodásmód” címmel Dr. Nahalka István ny. egyetemi docens előadása hangzott el, őt követte Fenyő D. György, a Magyartanárok Egyesületének elnökeként „A NAT 2020-ról 3 tételben” című előadását tartotta meg, majd Rigóczki Csaba gimnáziumi
tanár, PHD aspiráns beszélt „A kerettanterv 2020 topográfiai követelményeiről” beszélve, és végül Radó Péter oktatáskutató előadása „hangzott el” a „NAT, mint rendszerszabályozási eszköz” címmel.
Egyértelmű sikerként könyvelhetjük el, hogy összesen 852 kollégát értünk el azon a napon, és 2020. december 31-ig 634 aktivitást váltott ki a konferencia-anyaga.
- A Közép-Magyarországi Tagozat 2020. évi legnagyobb rendezvénye és eseménye volt a 2020. évi MPT Staféta tábor megszervezése, megrendezése Ráckevén. Megítélésem szerint szakmai sikeréhez (pozitív előjellel) a pandémiás helyzet is hozzájárult, mivel mind létszámában, mind aktivitásában, mind a felkért előadók sikerességében is ez tetten érhető volt. A tábort 2020. július 2-5 között szerveztük meg, Taksonyban, a Zöld Sziget Panzió és Rendezvényházban. A közel 50 fős résztvevői körnek előadást tartott Környei László ny. helyettes államtitkár, Dr. Setényi János oktatáskutató, Dr. Knausz Imre pedagógiai szakértő, Dr. Nagy Péter Tibor egyetemi tanár, Villányi Györgyné, Jutka ny. főiskolai docens, Munkácsy Katalin egyetemi oktató, Révész György ny. csapatvezető, Szabadi Edit óvodai szaktanácsadó, Dr. Alpár Vera egyetemi oktató, Pap Anna és Makai Éva pedagógusok. A tábor sikere megmutatta, hogy egy jó közlekedésű helyszín, illetve egy gondosan összeállított előadói lista sokakat meg tud szólítani. Így sikerességén felbuzdulva javasoltuk, hogy a 2021. évi tábor is ezen a helyszínen legyen.
- Örömünkre, 2020. őszére megjelent a 2019-es konferenciánk anyaga egy kis füzetben: „Mi 60-asok” címmel. A kötetet több e-fórumon is bemutattuk, így vélhetően elérte azokat, akik a téma – az úttörőmozgalom szerepe a mai pedagógusok, szülők életében – érdekel, vagy majd reményeink szerint kutatni fog.
- Sajnálattal kell ugyanakkor beszámolnunk arról, hogy a 2020. novemberére tervezett
„Hátrányos helyzetű óvodások, általános iskolások és középiskolások a közoktatásban„ címmel nem tudtuk megszervezni, amelyet így 2021-re „áttettünk”.
- A Tagozat munkájához szervesen hozzátartozik a digitális térben való jelenlétünk és aktivitásunk. Míg az aktív – azaz tagdíjat fizető – tagtársaink száma nem éri el az 50 főt, az általunk működtetett facebook oldal látogatottsága eléri a heti 50 főt, és büszkén mondhatom, hogy az oldalunk kedvelőinek a száma 175 fő. Keressük és folyamatosan kutatjuk, hogy a jelenlegi helyzetben hogyan
működhetnénk, de az igazi megoldást sajnos még nem találtuk meg.
Gál Ferenc