A Magyar Pedagógiai Társaság
KÜLDÖTTGYŰLÉSE
- november 12. 17h
JEGYZŐKÖNYV
A küldöttgyűlés a járványhelyzetre való tekintettel, figyelemmel a hatályos jogszabályokra, távolléti módban (online) került megszervezésre.
Az online küldöttgyűlés zoom-kódja: https://us02web.zoom.us/j/87963482857?pwd=RUVvdzc1Ky93NWIyTHdodkpGYkJhZz09
17.00 – A küldöttgyűlés meghirdetett időpontjában 40 fő csatlakozása volt regisztrálható. (A zoom-technika „gazdája”, aki a hozzáférési kódot előfizette és a programgazdai helyzetben volt Trencsényi László elnök.) A 17.00-kor csatlakozott küldöttek száma nem érte el a 133 fő küldött 50% + 1 fő létszámot, ezért Trencsényi László elnök bejelentette, hogy az Alapszabállyal összhangban, a meghívóban erre az esetre vonatkozó megismételt küldöttgyűlésre kerül sor.
17.15-kor Fábry Béla ügyvezető elnök tájékoztatta a küldötteket, hogy 40 fő küldött és 3 fő meghívott van jelen, s a megismételt küldöttgyűlés szabálya szerint ebben az esetben a küldöttgyűlés a jelenlévők létszámától függetlenül határozatképes.
- Elnöki köszöntő – Trencsényi László
Trencsényi László utalt arra, hogy a személyes részvétellel tervezett küldöttgyűlést tavasszal is, koraősszel is, noha meg volt hirdetve, el kellett halasztani. Ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy az első alkalommal távolléti módban szervezett küldöttgyűlésen az ország minden részéből, a számítógépek előtt szép számmal jelentek meg.
A küldöttgyűlés összehívását az indokolta, hogy a közhasznú szervezetek számára előírt beszámolókat, noha azt a törvényszéknek benyújtottuk, s azt befogadták, a küldöttgyűlésnek is legitimálnia kell. A dokumentum ugyanis ekkor válik hitelessé.
Elmondta, hogy a megismételt küldöttgyűlés, ahogy korábban is több alkalommal ez történt, jogosult a dokumentumok elfogadására, így nem lesz akadálya annak, hogy megőrizzük közhasznú jogállásunkat.
Kérte a küldöttgyűlés résztvevőit, hogy aktivitásukkal ehhez járuljanak hozzá.
- A küldöttgyűlés munkabizottságainak megválasztása – Fábry Béla
Az ügyvezető elnök javaslatot tett a küldöttgyűlés munkabizottságainak személyi összetételére
levezető elnök – Trencsényi László
jegyzőkönyvvezető : Pap Anna
a jegyzőkönyv hitelesítője: Munkácsy Katalin és Galuska László Pál
szavazatszámláló és –hitelesítő bizottság: Orosházi Katalin, Juhász Ágnes, Gál Ferenc
A szavazatszámláló bizottság képviseletében Gál Ferenc javasolta, hogy „fordítsák meg” a szavazást. Aki tartózkodik vagy ellenszavazattal él, kérte, a chat-falon ezt jelezze.
A javaslatokat a küldöttgyűlés tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el.
- A küldöttgyűlés napirendi pontjainak elfogadása – Fábry Béla
– Beszámoló a 2019. évi munkáról, mely egyben a közhasznúsági beszámoló
– A Felügyelő Bizottság beszámolója
– Egyebek (ügyvezető elnöki bejelentés nyomán)
A javasolt (a meghívóban jelzett) napirendi pontokat a küldöttgyűlés tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el.
- Beszámolók
4.1. A Társaság 2019. évi munkájáról
A beszámoló a honlapon elérhető volt, ill. a küldöttek e-változatban megkapták. Ehhez a Társaság elnöke szóbeli kiegészítést fűzött.
Trencsényi László emlékeztetett arra, hogy a küldöttgyűlés tárgya, bármennyire is furcsa 2020 novemberében: a 2019. esztendő. A járványhelyzet miatt többször is megakadályozott „élő” küldöttgyűlés pótlására, jogászi javaslatra döntött az elnökség az online összehívásról – a beszámoló így mégis legitimitást nyerhet. Örömmel nyugtázta a magas részvételi kedvet, mely a társaság „kemény magjának” hűségét tanúsítja, egyben igazolja a Stratégiaalkotók fiatal szárnyának törekvéseit: az online-térben való helyfoglalás fontosságáról és realitásáról.
Emlékeztetett arra, hogy a ’19-es küldöttgyűlés nehéz döntéssel a szakosztályok, tagozatok javaslata nyomán mintegy 600 személyről mondta ki a társaságtól való eltávolodását, így az esztendő fordulójára 1800 fős közösség maradt (jelezte egyben, hogy a ’19-es Küldöttgyűlésen elhatározott alapszabálymódosítás jegyében először kerül sor annak a döntésnek alkalmazására, hogy a két éves tagdíjelmaradással bíró tagokat töröljük a névsorból – ennek várhatóan újabb félezernél nagyobb vonzata lesz).
Jelezte, hogy a Stratégiai dokumentumnak tavaszi küldöttgyűlésen határozattá emelni szándékozott legitimációja kényszerűségből elmaradt, de az elnökség és az aktív szervezeti egységek követték annak szellemiségét. Ez nem volt nehéz, hiszen a szövegalkotást megelőző (ugyan nem túl heves és aktív) vita megerősítette a társaság „vonalát”: a konstruktív, de kritikus viszonyt a nevelésügy zavaraihoz, a többcsatornás és erőteljesebb jelenlét igényét. A digitális versus perszonális közösségi lét dichotómiája fennál a társaság különböző közösségeinek szervezetfelfogásában, de vannak törekvések e két véglet harmóniájának érvényesítésére. Ennek szép példája volt a kényszerűségből erény: az Ádám György Érdemérmek átadása a kitüntetett „házatáján”. Köszöntötte a kitüntetettek közül jelenlévő Hatvani Istvánnét és Benedek Andrást, üdvözölte a távolból Tomor Lajosnét és Révész Györgyöt. Utalt arra, hogy a Stratégia ösztönözné a kis szervezetek felélénkítését (városi, intézményi stb.), a nagy regionális integrációk csak formálisan kezelték a kihívást: például Győr fizikailag nem képes Tatától Vasvárig egybehangolni a tagságot, korrektebb, ha a realitásokat figyelembe véve Győri csoportként identifikálja magát. Az alapszabály ezt a szervezeti strukturálódást eddig is engedte, a Stratégia bátorította volna. Alapszabálymódosítás lehetősége híján viszont nem született megoldás a vitában pedig erőteljesen felvetett problémára: a tagcsoporthoz nem tartozók szervezeti életének, joggyakorlásának lehetővé tételére. A kérdésre vissza kell térni.
Emkékeztetett, hogy az online-küldöttgyűlésen, a megismételt összehívás helyzetében a személyi kérdések megválaszolására ügyrendileg nincs mód, amint az alapszabály módosítását sem vállalta az elnökség ílymódon előterjeszteni.
Jelezte ugyanakkor, hogy a beszámolóba beleértjük a pénzügyi beszámolót is, melyet a könyvelőnk készített. 650 fő fizető tag tagdíjából van tartalékunk. 2021-től a 2 éve tagdíjat nem fizető társaktól elbúcsúzunk, kivéve azokat, akik egészségügyi vagy más, méltányolható okból kérték mentesítésüket.
Záró gondolatként hangsúlyozta a „jelen lenni” imperativuszát, de nem csupán a központi megjelenésben, de helyben, a lokális nevelésügyben, s a szakági történések közt is.
4.2. A Felügyelő Bizottság beszámolója – Novák István
Novák István elmondta, hogy ez mindenkinek nehéz időszak, akkor is, ha tavalyi évről beszélünk. A Felügyelő Bizottság minden tagja külön-külön részt vett a munkában és együttesen fogadták el a jelentést. Ebben az évben sem volt olyan kérdés a tagok részéről, ami igényelte volna a Bizottság ülését, nem volt jogi vagy anyagi probléma. Javasolják a jelentés küldöttgyűlés által történő elfogadását. A beszámolót most nem ismertette, korábban ki lett küldve.
Megállapította, hogy a Magyar Pedagógiai Társaság törvényeknek megfelelően, szervezetten, jogszerűen, törvényesen, folyamatosan, rendszeresen működött, felelősen és jogszerűen működött az Elnökség. Javasoljuk a küldöttgyűlésnek a jelentés megszavazását.
A beszámolót és a Felügyelő Bizottság jelentését a küldöttgyűlés a napirendi pont keretében együttesen vitatta.
A két beszámoló összevont vitája következett.
Fábry Béla hozzászólásában elmondta, hogy 2019-es évben néhány szakosztályunk az egyesülést kezdeményezte, és a továbbiakban Kalokagathia Szakosztály néven dolgoznak tovább. Erről, mivel nem voltak a szervezeti kérdések napirenden, nem kell most szavaznunk, de kérte, hogy a küldöttgyűlés ezt a tájékoztatást vegye tudomásul.
A Küldöttgyűlés a Társaság 2019. évi munkájáról szóló beszámolót és a közhasznúsági jelentést 40 igen szavazattal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül elfogadta.
A Küldöttgyűlés a Felügyelő Bizottság 2019. évre vonatkozó jelentését 40 igen szavazattal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül elfogadta.
- Egyebek – Trencsényi László
Egyebek közt elmondta, hogy Fábry Béla ügyvezető elnök az egyik parlamenti párt megyei szervezetének választott elnöke lett. Úgy vélte, ez elismerés, s az elismerésben benne van Fábry Bélának több évtizedes társasági aktivitása is. Szakjogásszal folytatott konzultáció után tisztázódott, ez a helyzet jogi értelemben nem sérti a közhasznúság pártsemlegességi előírását, de etikai aggályok lehetnek. Ennek megfelelően Fábry Béla felajánlotta lemondását. A helyzet elnökségi diskurzusában két megoldási lehetőség vetődött fel:
- A)A Küldöttgyűlés ismervén Fábry Béla korrekt közéleti magatartását, melynek során korábban is el tudta különíteni politikai rokonszenvét, aktivitását a társasági szereplésétől ne fogadja el a lemondást. Az elnök és a FB elnöke „felügyelje” az ügyvezető elnök elkövetkező megnyilatkozásait, s figyelmeztesse, ha átlépi az összeférhetetlenség határait.
- B)A Küldöttgyűlés tudomásul veszi Fábry Béla lemondását, elismervén korábbi társasági tevékenységének jelentőségét, egyben kifejezi: különösen a személyi kérdéseket is tárgyalni képes küldöttgyűlésig (várhatóan 2021. májusáig) aktivistaként továbbra is segítse az elnökség az iroda munkáját az elnök és a FB elnök kiemelt figyelme mellett.
Hozzászólások:
Nagy Ádám: teljes bizalmát fejezte ki. Kérte, hogy továbbra is segítse a munkánkat.
Levezető elnök: tehát az A változatot támogatod?
Nagy Ádám: igen
Közben a chat funkcióban 7 személy jelezte, hogy az A változatot támogatja.
Villányi Jutka: B változatot támogatja. Befelé teljes a bizalom, de kívülről, a társadalom felől, akik nem ismerik az MPT munkáját, félreérthető lehet a két szerep együttes megjelenése. Nem kellene hagynunk támadási felületet.
Makai Éva: akár A, akár B változat, Béla ugyanúgy fog dolgozni a társaságért, hiszen ismerjük munkatempóját, elkötelezettségét. Annyiban támogatja a B-t, hogy kifelé, aki nem ismeri Bélát, az a Társaságot elfogultsággal támadhatja.
Fábry Béla: Őszintén köszöni mindenkinek a támogatását. Maga is nagyjából Villányi Jutka indoklásával azonosul. Kéri, hogy a küldöttgyűlés a B változat mellett foglaljon állást. A Társaság nehéz helyzetben van, pedagógiailag elkötelezett a demokratikus-humanista nevelés mellett, és az alapszabály szellemiségével összhangban ő is azt mondja, hogy a politikai pártoktól tartsunk távolságot. Ez nem csak állásfoglalásokban, hanem a személyzeti munkában is meg kell jelenjen. Ha más lenne hasonló helyzetben, ott is ezt javasolná. Kérte, fogadják el felajánlott lemondását, és minden olyan módon és eszközzel támogatja a társaság munkáját, ami nem vet rossz fényt a társaságra. 26 éve vesz részt az MPT munkájában, ez nem nyomtalan, a személyes életében sem. Kéri, hogy a B változatot fogadják el, és ekkor is, Novák István és Trencsényi László kollegális támogatása mellett tovább végzi azt a szakmai munkát, amit eddig.
Novák István: ez egy jó döntés, de el kell mondani, hogy nagy szolgálatot tesznek azok a kollégák, akik Bélához hasonlóan a sajtóban a neveléshez kapcsolódó társadalmi ügyek kapcsán nyilatkoznak. Bíztatott mindenkit, hogy merjenek, akár az MPT nevében is megszólalni.
Trencsényi László: ha a B változat, akkor az elnökségben új tagok kellenek, a fiatalítás nevében, a létszámcsökkenés még nem teszi határozatképtelenné az elnökséget, de vigyázni kell erre.
Közben a chat funkcióban sokan jelzik, hogy a fentiek értelmében a B változat mellett voksolnának.
Juhász Ágnes: olyanról nem lehet szavazni a megismételt kgy-n, jelezte, ami nem volt a korábbi napirendi pontok között.
Trencsényi László: akkor a küldöttgyűlés csak tudomásul veszi Béla lemondását, de nem szavazunk most róla, mert nem térhetünk el a napirendtől.
Gál Ferenc: arról szavazhat a küldöttgyűlés, hogy tudomásul veszi Béla lemondását, ez Béla korrektségét is megerősíti, és ez jogszerű.
A Küldöttgyűlés tudomásul veszi Fábry Béla lemondását, és kéri további társasági aktivitásra. Ekkor 43 fő volt jelen a Zoomban.
- Zárszó – Trencsényi László
Zárszavában az elnök jó egészséget kívánt mindenkinek, s szólt a közeljövőben sorrakerülő fontos társasági eseményekről, nemkülönben üdvözölte, hogy a mai napon megindult a társaság Youtube-csatornája is.
kmf.
Pap Anna
jegyzőkönyvvezető
Munkácsy Katalin
jegyzőkönyv hitelesítője
Galuska László Pál
jegyzőkönyv hitelesítője