A Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei Tagozatának Munkatervi beszámolója a 2022. évről

 

 

Célkitűzéseink a 2022. évre az alábbiak voltak:

 

  • A Magyar Pedagógiai Társaság küldetésnyilatkozatában és működési alapelveiben megfogalmazódó elvárások teljesülésének támogatása helyi lehetőségeink megragadásával
  • A nevelés- oktatás középpontba állításával értékőrzés, a gyermekek, fiatalok, tanulásra vállalkozó felnőttek boldogulását támogató nevelés, érték- és tudásközvetítés
  • A 2020-2022 időszakra meghatározott cselekvési módok elveivel összhangban rendezvények életre hívása, és rendezvényeken való képviselet
  • Az Országos Játéknap programjaihoz kapcsolódás, helyi programok megszervezése

 

Tervezett tevékenységeink, amelyek a célok elérését szolgálták:

  1. Részvétel a Magyar Pedagógiai Társaság által meghirdetett üléseken és a Kisgyermeknevelési Szakosztály rendezvényein
  2. Tagozati ülések szervezése
  3. Szervezetfejlesztés, tagsági létszám megtartása, növelése, szervezeti kohézió növelése
  4. „Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért” programsorozat szervezése, rendezése
  5. Az Országos Játéknap programjaihoz kapcsolódás, helyi programok megszervezése
  6. Együttműködés civil szervezetekkel az esélyteremtés jegyében

 

 

A célkitűzéseket a Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei Tagozata az alábbi tevékenységekkel igyekezett teljesíteni:

 

A 2022-es év sok kihívást, és a vírushelyzet utáni fellendülést tartogatotta számunkra. Igyekeztünk újraszervezni, és közösségivé tenni rendezvényeinket, egyben éltünk az elmúlt időszak online lehetőségeivel, amely pozitív hozadéka, hogy az utazás megszervezésére nincsen szükség, és minden megszervezésre kerülő programhoz tudunk kapcsolódni, egyúttal nagyobb létszámmal is részt tudunk venni. Sajnos az energiaválság új helyzetet teremtett számunkra, és újraszerveztük, vagy elhalasztottuk néhány programunkat.

A tagdíjak befizetését ebben az évben is szorgalmaztuk, megragadva a csoportosan történő tagdíj befizetésének lehetőségét. Többségében úgy érezzük, hogy a tagdíjak befizetése rendben megtörtént.

A februári vezetői kollégiumi ülésen online formában (ZOOM) vettünk részt, és éltünk az online részvétel lehetőségével más rendezvények esetében is:

Február 22.: kibővített vezetőségi és elnökségi ülés;

Március 18.: „Elsőbbéget az első éveknek”- szakmai kollégiumi összejövetel, online. Szakmai megerősítést kaptunk saját munkánkhoz is, amely szerint a gyermek életében az első 1000 nap különös figyelmet igényel, hiszen az ebben az életkorban megszerzett érzelmi támogatás örökre szóló hatást gyakorol a gyermek életében. Herczog Mária tanulmányát, a nem reprezentatív, de annál inkább tanulságos munkáját köszönettel hallgattuk.

Március 29-én a TIT-ben kibővített ülést tartottunk, ahol Czene Gyula a XXI. század oktatásáról foglalta össze tanulságos tapasztalatait, előre mutató gondolatait, egyúttal a tagdíjak aktuális évi befizetéséről, a 2022. év főbb feladatairól, kohéziófejlesztő kirándulásáról, a 100 éves Salgótarján programkínálatának javaslatairól döntöttünk, egyeztettünk.

Június 2-án a ZOOM keretében vettünk részt a küldöttgyűlésen.

Június 30-július3.: A Staféta tábor Tatára szervezett programsorozatán 2 fő képviselte tagozatunkat (dr Huszárné Kraft Valéria, és Szabó Istvánné). Tapasztalataikról szóló beszámolóikban örömmel említették a stafétatábor szakmai programjainak újszerűségét, gazdagságát, kitérve a Robotika program, és az „Álom erdő”, a játék élményszerűségére.

Szeptember 20.: A Civil Házban, a „Salgótarján 100 éves”- őszi civil program keretében könyvbemutatóra került sor. Egyúttal megemlékeztünk azokról a neves helyi pedagógusainkról, akik a Magyar Pedagógiai Társaság életében, és a salgótarjáni civil életben egyaránt értékteremtő munkát végeztek: Horváth Emilné, Nagy Ferencné, Szilasi András, Nándori Ferencné.

Szeptember 28.: vezetői kollégiumi ülésen vettünk részt, online kapcsolódással.

November 16.: vezető kollégiumi ülést hallgattunk a VII. nevelésügyi kongresszus értékelése témájában, online.

November 25.: A „Salgótarján 100 éves” – programsorozat keretében a Civil Házban a Gyermekekért Baráti Kör fő szervezésében került megrendezésre a Tanulás hete – városismereti vetélkedő, amelyen 7 iskolai osztály (Etesről 2 csoport, Arany J. iskola 2 csoport, Beszterce telepi iskola 1 csoport, Petőfi iskola 1 csoport, Baglyas 1 csoport) mérte össze tudását, és ismereteit városunk történetéről. Az energiaválság miatt olyan helyszínt kellett választani, amely alkalmas a gyermekek fogadására, a rendezvény lebonyolítására. A helyszín csak a mérete miatt nem tudta lehetővé tenni, hogy óvodás korú gyermekek is részt vehessenek a programon.

 

Hagyományaink között szerepel a városi mesemondó délelőtt, amelynek egyik szervezője a MPT Nógrádi Tagozata, valamint a MOE Salgótarjáni Köre, és a Gyermekekért Baráti Kör. A város minden tagóvodája képviselte magát ezen a jeles eseményen, ahol az 5-7 éves kiemelkedő képességű gyermekek varázsolták el a hallgatókat szebbnél szebb mesék előadásával. Ez alkalomból megemlékezünk a város első óvodájáról is, ahová ez évben is koszorúnkat helyeztük el.

A Kisgyermeknevelési Szakosztállyal szoros kapcsolatban vagyunk, és minden évben csatlakozunk az Országos Játéknap programjához.  Májusban, a gyermeknapi programok gazdagításához kapcsolva, minden városi óvoda ünnepelte ezt a napot. Az egészséges életmód jegyében, a családokkal közös élmények megszerzését tettük lehetővé családi játékos-mozgásos tevékenységek nyitottá tételével. Köszönet Villányi Györgynének, hogy áldozatos munkájával folyamatosan megszervezi, ötletessé, élményszerűvé, élvezetessé teszi ezeket az alkalmakat, amelyhez városi szinten kapcsolódni tudunk.

Az energiaválság hatására megjelenő változások, előírások korlátozták az őszi időszakra szervezett programokat.

Csapatépítő, kohéziónövelő eseményünk a közös kirándulás, amelyet tagozatunk a Gyermekekért Baráti Körrel, és a MOE Salgótarjáni körével közösen hív életre. A sikeresen valósított Drégelypalánk – Mohora – Horpács útvonal lelkessé, aktívvá tette csapatunkat, jövőre Selmecbányára készülünk.

Fontosnak tarom megemlíteni, hogy a civil élet, a civil szervezetek programjai, a benne dolgozók azok a „mozgatórugók”, akik kitartó munkával színessé, élménygazdaggá teszik az adott település életét. A megvalósításban azonban nagy szerepet kapnak a fenntartó önkormányzatok, vagy a vállalkozások is, mivel „szponzorálással” támogatóként segíti elő ezeket a kiváló programokat. Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata pontosan az a vezetőség, ahol a civil életet tevőlegesen támogatott, hangsúlyt helyez arra, hogy a város életében aktív, és gazdag civil programok álljanak rendelkezésre a lakosság érdeklődésének megfelelően. A programok életre hívásához pályázati lehetőséget biztosít, ezzel is elősegítve a megvalósítást.

 

 

Salgótarján, 2023. január 4.

 

Tóth Marianna

Magyar Pedagógiai Társaság

Nógrád megyei Tagozatának

elnöke