A Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei Tagozatának Munkatervi beszámolója a 2023. évről

 

Szervezeti egység neve: Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei Tagozata

Vezetőség tagjai: Tóth Marianna

                            dr Huszárné Kraft Valéria

                            Kissné Bakay Boglárka

 

Célkitűzéseink a 2023. évre az alábbiak voltak:

 

  • A Magyar Pedagógiai Társaság küldetésnyilatkozatában és működési alapelveiben megfogalmazódó elvárások teljesülésének támogatása helyi lehetőségeink megragadásával
  • A nevelés- oktatás középpontba állításával értékőrzés, a gyermekek, fiatalok, tanulásra vállalkozó felnőttek boldogulását támogató nevelés, érték- és tudásközvetítés
  • A MPT elkövetkező időszakára elfogadott és meghatározott cselekvési módok elveivel összhangban rendezvények életre hívása, és rendezvényeken való képviselet, részvétel

 

Tervezett tevékenységeink, amelyek a célok elérését szolgálták:

  1. Részvétel a Magyar Pedagógiai Társaság által meghirdetett üléseken és a Kisgyermeknevelési Szakosztály rendezvényein
  2. Tagozati ülések, összejövetelek szervezése
  3. Szervezetfejlesztés, tagsági létszám megtartása, növelése, szervezeti kohézió növelése
  4. „Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért” programsorozat szervezése, rendezése
  5. Az Országos Játéknap programjaihoz kapcsolódás, helyi programok megszervezésével
  6. Együttműködés civil szervezetekkel az esélyteremtés jegyében

 

A célkitűzéseket a Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei Tagozata az alábbi tevékenységekkel igyekezett teljesíteni:

 

A 2023-as évben éltünk az online szerveződő, és a személyes részvételi formákkal is, amelyek kapcsolódási pontot jelenthettek számunkra a Magyar Pedagógiai Társaság, és az egyes szakosztályok programjaival. Az online alkalmak előnyeire támaszkodva több társunk is tudott csatlakozni a programokhoz, elkerülve az utazáshoz kapcsolódó időveszteséget.

Ebben az évben is hátrányt jelent a helyszíni foglalkozások szervezéséhez az energiaválság, amely a tavaszig tartó időszakot, és a későőszi időszakot erősen korlátozza ebből a szempontból.

A tagdíjak befizetését ebben az évben is szorgalmaztuk, a tagdíjak befizetése rendben megtörtént.

 

 

Január 16-án a ZOOM formájában többen hallgathattuk a Gyermeki jogokról szóló előadásokat a Hajdúböszörményi Gyermeknevelési kar neves előadóitól. Köszönetünket fejezzük ki azért, hogy a pedagógia szempontjából is történt gyermekjogi megközelítés (dr. Pálfi Sándor előadásában), és rendkívül hasznosnak tartottuk Vargáné Nagy Anikó előadását, aki a gyermeki jogok érvényesülését az óvodai gyakorlat szempontjából vizsgálta.

Február 24.: vezetői kollégiumi ülés online összejövetelén részt vettünk. Az Ádám-díjban részesítetteknek ez úton is szívből gratulálunk!

Május 19.: „az Országos játéknap”- hoz kapcsolódóan, idén ismét megszervezésre került a városi mesemondó délelőtt, amely kiemelt rendezvénye a gyermeknapi programoknak, a kiemelkedő képességű gyermekek felkarolásának.

Június 13.: a Civilház adott otthont, hogy a Nógrád megyei Tagozat ülést szervezhessen. Ez alkalommal részletes beszámoló történt a MPT programjain való részvételről, és észrevételek is fogalmazódtak meg a státusztörvény által hozott változások tekintetéből. Felhívtuk a stafétatábor programjaira a résztvevők figyelmét, és tervbe vettük a MPT- Gyermekekért Baráti Kör- MOE Salgótarjáni Köre közös kirándulási lehetőségét.

Július 8.: Budapesti kirándulás a Zwack Múzeum megtekintésével, dunai hajózással, művészi előadás megtekintése a Magyar Zene Házában a Hangdómban.

Június utolsó hete.: A Sátoraljaújhelyre szerveződő staféta táborban Szabó Istvánné képviselte tagozatunkat, amelyen színvonalas előadást tartott.

Szeptember 22.: A küldöttgyűlésen dr Huszárné Kraft Valéria és Szabó Istvánné vett részt Budapesten.

Október 18: Civil mozaik címmel általános iskolások és középiskolások vetélkedőjére került sor a „Generációk közötti együttműködés” jegyében. A 100 éves városunkra is megemlékezve, Czene Gyula által összeállított totó nagy népszerűségnek örvendett.

November 17.: A tagozat tisztújító üléséhez, a gyermekjogi hét, az „Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért” programjaihoz  kapcsolódva rajzkiállítást szerveztünk a Salgótarjáni Összevont Óvoda és Bölcsőde Mackóvár Központi Óvodájába.  Ez alkalomból tisztújító összejövetelt is szerveztünk, amelyre elfogadta meghívásunkat Villányi Györgyné. Kissné Bakay Boglárka lemondott vezetői tisztségéről, helyére Fajd Árpádné vállalta ezt a feladatot, amelyet  egyhangúlag támogatott a tagozat.

     E rendezvényünk hozadéka továbbá, hogy két új taggal bővült tagozatunk.

          November 27-én MOE fórum szervezésére került sor városunkban, ahol az óvodaügyhöz kapcsolódó problémákat tártuk fel. Tagozatunk nagy létszámmal képviseltette magát ezen a rendezvényen. Az összegyűlt javaslatokat a Kisgyermeknevelési Szakosztály felé is eljuttattuk.

Csapatépítő, kohéziónövelő eseményünk a közös kirándulás, amelyet tagozatunk a Gyermekekért Baráti Körrel, és a MOE Salgótarjáni körével közösen hív életre. Október 21-én a sikeresen megvalósított Gács –Gyetva –Divény útvonal lelkessé, aktívvá tette csapatunkat, jövőre Vácrátótra készülünk.

Fontosnak tarom megemlíteni, hogy a civil élet, a civil szervezetek programjai, a benne dolgozók azok a „mozgatórugók”, akik kitartó munkával színessé, élménygazdaggá teszik az adott település életét. A megvalósításban az egyik legnagyobb hangsúlyt a szervezetek közötti együttműködés, egymás programjainak látogatása adja, amelyekből táplálkozhat személyiségünk, és amelyekkel segíthetjük egymást, nemcsak pályázati források felkutatása és felhasználása által, hanem a közösségi összetartozás, a közösségben rejlő lehetőségek felismerése és hatékony együttműködés érvényesítése érdekében.

Továbbra is az az álláspontunk, hogy a színvonalas civil élet az önkéntes vállalásokon túl, támogatások segítségével tud kibontakozni. Nagy szerepet kaphatnának a fenntartó önkormányzatok, vagy a vállalkozások is, mivel „szponzorálással” támogatóként segíthetik elő ezeket a kiváló programokat. Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata pontosan az a vezetőség, aki a civil életet tevőlegesen támogatja. Hangsúlyt helyez arra, hogy a város életében aktív, és gazdag civil programok álljanak rendelkezésre a lakosság érdeklődésének megfelelően. A programok életre hívásához pályázati lehetőséget biztosít, ezzel is hozzájárulva a megvalósításokhoz.

 

 

 

Salgótarján, 2024. január 6.

 

Tóth Marianna

MPT Nógrád vm Tagozatának elnöke