A Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád Vármegyei Tagozatának 2024. évi munkatervi beszámolója

 

 

Vezetőség tagjai: Tóth Marianna, dr Huszárné Kraft Valéria, Fajd Árpádné

 

Munkatervi céljaink a Magyar Pedagógiai Társaság küldetésnyilatkozatában és működési alapelveiben megfogalmazódó elvárások teljesülésének támogatása helyi lehetőségeink megragadásával, más szakosztályokhoz való szakmai kapcsolódás, a civil szervezetek közösségeiben rejlő szakmai értékek beépítése a munkánkba, a csapatmunkában való tevékenykedés

 

Tervezett programjaink megvalósulása

 

  1. február 23. Vezetői kollégiumi ülés online: Bemutatásra került a Nógrádi Tagozat munkája fényképes prezentációval. Elismerésre került a tagozat eddigi vezetőinek munkája, tevékenységeink értéke a civil életben. Hangsúlyt kapott az aktív mag fontossága, Szabóné Piroska lelkiismeretes szervező és megvalósító munkája a kiadványok tekintetében
  2. április 5. Szakmai kollégiumi ülés online: középpontjában az óvodai tanulás témája állt. Óvodapedagógusi szemmel nézve egyetértettünk azzal, hogy az óvodapedagógusi pálya presztízsének visszaállítása rendkívül fontos, a középfokú képzés megszervezése átgondolatlan, félkész, amely nem oldja meg a súlyos pedagógushiányt.

Kapcsolódtunk az Országos Játéknaphoz.

Városi mesemondó találkozót hirdettünk 2024. május 22-én, az óvodás korosztály számára, amelyen tagozatunk elnöksége a zsűri szerepében vett részt. 10 tagóvoda csatlakozott a programhoz, lehetőséget adva az óvodás gyermekek kiemelkedő képességeinek megcsillantására, az irodalom szeretetének erősítésére. Helyszínt biztosított számunkra a József Attila Művelődési Központ. A dekorációt a MOE Salgótarjáni Köre és a MPT Nógrádi Tagozatának tagjai készítették.

Szeptember 26-án online formában kapcsolódtunk a Tanítanék mozgalom online előadásához,  amelynek központi témája az óvoda- iskola átmenet. Pedagógusi hitvallásunk egyezik Golyán Szilvia gondolataival, miszerint óvodáink olyan intézményes szolgáltatást kívánnak nyújtani az óvodás korosztály és a családok számára, amely jól támogatja a gyermekek fejlődését, és sikeres iskolakezdést biztosítanak számukra. Szomorúan vesszük tudomásul, hogy az oktatási rendszer nem gondolkodik az óvodákban (jogszabály-hézagok). Támogatnánk a jogforrások egyértelművé tételét, harmonizálását.

Október 9-én a Civil házban tartottunk tagsági ülést, ahol tájékoztattuk a tagtársakat az eddig elvégzett munkáról, tájékozódtunk a jövő évi tervek, célok felől. Meghatároztuk az Ünnepnapok az életen át tartó tanulás központi témáját, amelyhez pályázatot hirdettünk.

Október 26-ára szerveztünk kirándulást Vácrátótra a Pálmaházba, és Hatvanba, a Vadászmúzeumba. Fontosnak látjuk a szervezet tagjai közötti kohézió fenntartását és erősítését, valamint a civil szervezetek közötti együttműködést. A kirándulás a Gyermekekért Baráti Kör szervezésében, és a MOE Salgótarjáni Körének kapcsolódásával sikeresen és jó hangulatban valósult meg. A szervezetfejlesztésre nagy hangsúlyt fektetünk. Új, 4 fős tagsággal bővült a tagozat. Törekedtünk arra, hogy a tagdíjak befizetése is lehetőleg pontosan befizetésre kerüljenek. Ehhez emailes megoldást választottunk.

  1. november 20-án szerveztük meg és hoztuk létre a Balassi Bálint Könyvtárban az „Így vigyázok a környezetemre” címmel az Ünnepnapok az életen át tanulásért program jegyében az óvodások által, felhívásra elküldött pályamunkáit. 10 tagintézmény küldött szebbnél szebb, változatos technikájú, és témában más-másmegoldást, ötletet tartalmazó gyermekmunkát, amelyet intézményenként ismertünk el egy-egy ajándékcsomaggal. Az általános iskolák számára játékos vetélkedő szervezésére került sor november 22-én, ugyanezen témában.
  2. december 11. Vezetői kollégiumi ülés online: a MPT éves munkájának összegzését hallgattuk meg. Feladatként jelentkezik a helyi szabályzat pótlása, az Ádám-díjhoz kapcsolódó feladat elvállalása, témajavaslatok küldése a tavaszi szakmai kollégiumi ülésre.

 

 

Tagozatunk vállalta, hogy a tagság figyelmét felhívja email-en keresztül is és az összejövetelek alkalmával is a MPT által, valamint a helyi, oktatáshoz, neveléshez kapcsolódó témákban szervezésre kerülőprogramok hirdetését. Igyekeztünk minél nagyobb létszámmal bekapcsolódni (a más helyszíneken szerveződő programokhoz lehetőleg online formában, illetve a helyileg közel szerveződőkre személyes megjelenéssel)- amelyekről a tagsági összejövetelen ejtettünk szót.

A következő évben is szeretnénk ezt a lehetőséget biztosítani tagtársainknak a minél szélesebb körű tájékoztatás, a pedagóguspálya presztízsének erősítésére tett javaslatok gyűjtésével.

 

 

 

Salgótarján, 2025. január 13.

 

                                                                                      Tóth Marianna

Magyar Pedagógiai Társaság

Nógrád Vármegyei Tagozatának elnöke