A Társaság Elnöksége minden évben kéri a szervezeti egységeket, hogy fogalmazzák meg tárgyévi tervezett programjaikat. A 2021. év már a kezdetekkor, januárban is előre vetítette azokat a civil szakmai munka szempontjából nehezítő körülményeket, amelyeket 2020-ban megtapasztaltunk. Ez érzékelhetően visszafogta a társasági tervező munkát. Ennek ellenére azt gondoltuk, érdemes a beküldött tervekből egyfajta összegzést készíteni. Az alábbiakban ezt adjuk közre. Természetesen ez az összegzés nem pótolja a Társaság nyilvánossági felületeinek – honlap, facebook-csoport – figyelemmel kísérését, az egyes programokra való közvetlen invitációt. Annál is inkább, mert több szervezeti egységük is jelezte tartalmi terveit azzal a kiegészítéssel, hogy azok pontosítására később kerül sor.
Megjegyezzük, hogy ebben az évben a Neveléslélektani Szakosztály már nem tervez programot. A Szókincsháló Szakosztály integrálódik a Diszlexiás Gyerekek Fejlesztéséért Szakosztály tevékenységébe. Kísérleti év lesz a több, a neveléssel összefüggő szakosztály egyesülésével 2020 februárjában létrejött Kalokagathia Szakosztály számára is 2021. Hagyományos tevékenységeinek folytatásában bízik a Hagyományismeret és a Kerekgedei Makó Szakosztály is. A Kiss Árpád Műhely közreadja Abszolút pedagógusok című kutatási beszámolóját.
Nyilvánvaló, hogy mindenkire számítunk s mindenkit hívunk a Társaság 130. születésnapjával összefüggő aktivitásokon, nemkülönben mindenkit vár a Staféta-tábor, a Nemzetközi Játéknap, a hagyományos őszi, kalákában szervezendő rendezvénykoszorú a Lifelong Learning jeligéje alatt. Mindenkit bíztatunk a Kiss Áron Emlékévben elmaradt programjai „újrázására”, az Emlékév eredményeit kötet mutatja be.
Bízunk abban, hogy épségben, egészségben, s előbb-utóbb – megőrizve az online-diskurzusokban szerzett jó tapasztalatokat és tudásokat – „élő kapcsolatokkal” is gazdagíthatjuk nagy múltú és hagyományú szervezetünk mindennpajait.
Adjunk elsőbbséget az első éveknek
Kisgyermeknevelési szakosztályunk felhívására a Család, Gyermek Ifjúság Egyesület elnöke, Herczog Mária válaszként küldött kezdeményezésére az elnökség támogatólag válaszolt. A projekt címe: Adjunk elsőbbséget az első éveknek. A projekthez alábbi szakosztályaink, tagozataink kapcsolódnak munkájuk tartalmának megfelelően: Kisgyermeknevelési Szakosztály, Családpedagógiai Szakosztály, Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság, Kerekgedei Makó Pál Szakosztály, Jász-Kiskun-Szolnok megyei tagozat, Északnyugatmagyarországi Tagozat, Somogyi Tagozat. Képviselőikből ad hoc tanácsadói munkacsoport alakult.
A Társaság Ferencziné Kerekes Editet, kecskeméti óvodapedagógust és Lendvai Lászlóné Anit, fővárosi óvodapedagógust, szakértőt – mindketten a Kisgyermeknevelési Szakosztály tagjai – bízta meg, hogy koordináljon az Egyesület, a projekt gesztora és a Társaság szervezeti egységei között.
BÁCS-KISKUN megyei Tagozat
ÁPRILIS 14.
Játszunk a szóval! – online vetélkedő 8-14 éves gyermekek részére
Vargha Balázs Játszunk a szóval! c. könyve alapján (Móra Kiadó, Bp. 1972.) meghirdetett program.
BÉKÉS megyei Tagozat
MÁRCIUS 4.
Malatyinszky Szilárd: Térségfejlesztés és emberi erőforrás – a neveléstudomány társadalmi metszetei c. kötetének online bemutatója
ÉSZAKNYUGAT-MAGYARORSZÁGI Tagozat
Apáczai Módszertani Délután/ok – a Széchenyi Egyetem Apáczai Karával közös programsorozat, az első félévben online, a tanítói, tanári módszertani kultúra fejlesztése érdekében a jó gyakorlatok megismertetése
(a programsorozat időpontjait később jelölik ki)
ESZTERHÁZY egyetemi tagozat
A heves megyei tagozat jogfolytonos szervezeti egysége az egri egyetemen. Elnöke K. Nagy Emese, titkára Zagyváné Szűcs Ida
A tagozat munkája tervezési fázisban, amint a konkrét programokról hírt kapunk, bejegyzésünket frissítjük.
NÓGRÁD megyei tagozat
JÚLIUS – szervezetfejlesztő kirándulás
A megyei tagozat hagyományos programja, mely kötetlen keretben ad élményt a tagozat tagjainak és a csatlakozó kollégáknak.
SZEPTEMBER – Salgótarjáni Civil Hónap programsorozatán részvétel
Salgótarján civil szervezetei mutatkoznak be programjaik, tevékenységeik által. A változatos rendezvények nyitottak, látogathatók. Terveink között szerepel, hogy e programsorozat keretében a MPT Nógrádi megyei Tagozata – pedagógusfórum keretében – vendégül látja a Salgótarjáni Tankerület vezetőjét, valamint az Óbudai Egyetem Salgótarjáni Képzési Központjának vezetőjét.
OKTÓBER – JÁTÉKNAP
Az Országos Játéknaphoz kapcsolódva városi mesemondó találkozó meghirdetése, az óvodás korosztály számára dalos, játékos tevékenységszervezés, koszorúzás, és megemlékezés Salgótarján első óvodájáról.
NOVEMBER – Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért
Óvodás, és iskoláskorú gyermekek számára szervezett programok a tanulás jegyében. Salgótarján civil szervezetei mutatkoznak be programjaik, tevékenységeik által. A változatos rendezvények nyitottak, látogathatók. Az MPT Nógrádi megyei Tagozata a szülőket, szülői szervezeteket invitálja ebben az évben a meghirdetett programokra.
SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG megyei tagozat
’Kompetenciák az oktatásban és a munkaerő-piacon’, illetve a ’Differenciálás lehetősége az iskolában’ címen szakmai konzultációk.
’Tanítóképzés Északkelet-Magyarországon’ – neveléstörténeti felolvasó ülés.
A programok a járványhelyzet alakulása szerint online, őszre halasztva kontakt formában kerülnek megszervezésre.
VESZPRÉM megyei tagozat
A tagozat egyik kezdeményezője és szervezője a Kódvetők Digitális Oktatási Műhely nevű iskolán kívüli képzési formának. A Tagozat az eddigi munka alapján 2021-ben tapasztalatainak átadását tervezi. Ez műhelyfoglalkozásokat és ősszel egy regionális/országos bemutatkozó konferencia megtartását jelenti.
CSALÁDPEDAGÓGIAI szakosztály
Szülőnek lenni konferencia
Időpont: Gyermeknapot megelőző keddi napon
Helyszín: ELTE PPK vagy online
A játék személyiségfejlesztő szerepe (Nagyszülők és unokák )
Időpont: 2021. második félév Helyszín: ELTE PPK vagy online
A mese interdiszciplináris megközelítése című nemzetközi konferencia
(A konferenciához kapcsolódva a szakosztály bemutatása.) Időpont: 2021. második félév Helyszín: ELTE TÓK vagy online
A jelenlegi járványhelyzet miatt a programok megrendezése, helyszíne, időpontja még bizonytalan. A korlátozások alakulásának tükrében tudunk majd pontosabban szervezni.
DIDAKTIKAI Szakosztály
Célkitűzéseiket a jövőben is folytatni kívánják a korábbi elképzelések jegyében, intenzívebb és gyakoribb szakmai programokkal alátámasztva.
DISZLEXIÁS GYERMEKEK FEJLESZTÉSÉÉRT szakosztály
MÁRCIUS 5.
A motiválás lehetőségei az írott nyelvi zavarral küzdő kamaszokkal való munkában
Szakmai program a Logopédia Európai Napja alkalmából
Az előadások, a kisfilm és az azt követő fórumbeszélgetés során körüljárjuk azt a kérdés, hogyan motiválható az írott nyelvi zavarral élő 10-18 éves kamasz, és hogyan tud motivált maradni a vele foglalkozó logopédus, egyéb fejlesztő szakember és a szaktanár.
A Magyar Pedagógiai Társaság Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztálya és bázisiskolája, a budapesti Öveges József Középiskola közös programja.
FELNŐTTKÉPZÉSI szakosztály
OKTÓBER- NOVEMBER
Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért – hagyományos programsorozat, együttműködésben egyetemekkel, művelődési és köznevelési intézményekkel.
A programsorozat részletei később kerülnek meghatározásra.
FELSŐOKTATÁSI szakosztály
FEBRUÁR 17. Snellparti a felsőoktatásban – Kenesei István
Áttekintés a felsőoktatásban zajló folyamatokról, azok előzményéről, várható következményeiről …
ÁPRILIS 28.
Az MPT Felsőoktatási Szakosztályának szervezésében Szakmai beszélgetések, kutatások, könyvbemutatók tervezett programsorozatunk következő rendezvénye, amelyet on-line 2021. április 28-án 18:00 órától tartunk,
Polónyi István – A felsőoktatás politikai gazdaságtana című, néhány hónapja megjelent könyvéről, a szerző közreműködésével.
MÁJUS 6.
Részvétel a MELLEARN-konferencián
GYERMEKÉRDEKEK Fóruma – KORCZAK Munkabizottság
A gyermekvédelemmel összefüggő jogalkotás és joggyakorlás követése, kritikája
Jó gyakorlatok feltárása, terjesztése
Intézménylátogatás a XIII. kerületi Gyermekjóléti Központban (a találkozót 2020-ban előkészítettük, a járvány akadályozta meg létrehozását)
Pályázat készítése egy új Korczak-kötet lefordítására kiadására
Napirenden tartani, érdemi intézkedést sürgetni az EMMI-nél a tartós gyógykezelésben részesülő gyermekek oktatáshoz való jogának érvényesítése kapcsán, melyet az alapjogi biztos az AJBH-79/2019.számú ügyben készített Jelentésében az EMMI (és a kórházigazgatók) részére megfogalmazott.
Emlékezések, jeles személyiségek életútjának megismerése, megismertetése (Gáti Ferenc, Járó Dóra, Pataki Gyula – Dobronay Vilma, Loránd Ferenc, Gáspár László, Füzéki Bálint)
HAJDÚ-BIHAR megyei tagozat
- a Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesület számára jubileumi év. 25 éve indult el a kezdeményezés a Sári Gusztáv Emléküléssel. Ebből fejlődött ki az
egyesület, indult meg az egyedülálló emlékezés a Pedagógus arcképcsarnok formájában. Ebben az évben a 20. kötet előkészítése és kivitelezése a feladat,
amelybe a MPT Hajdú-Bihar Megyei Tagozatának több tagja is írással, megemlékezéssel szeretne bekapcsolódni.
Ugyancsak közös programként szeretnénk segíteni a Karácsony Sándor születésének 130. évfordulója alkalmából szervezendő programot: megemlékezés online formában, illetve külön kiadvány tervezete.
A magyar neveléstörténet, pedagógia kiemelkedő megyei személyeiről, az elhunyt Ungvári Jánosról és Nyirkos Tiborról, az egykori tagtársakról szeretnénk ünnepélyesen megemlékezni közösen.
Országos, regionális szakmai rendezvények, programok, online szakmai műhelyek munkájába is szívesen kapcsolódnak be a tagtársak.
JÁTÉKPEDAGÓGIA ÉS GYERMEKKULTÚRA Szakosztály
Társszervezői feladatok az az ELTE TÓK 2021-ra tervezett nemzetközi konferencia távolléti módban történő megszervezésében.
Jó gyakorlatok a játék nevelési gyakorlatban való alkalmazása során – módszertani foglalkozások óvópedagógusok és tanítók, valamint hallgatók számára.
KALOKAGATHIA szakosztály
ÁPRILIS
A pedagógia halott, az iskola minek … – online vita a járványhelyzetet követő nevelésügyi helyzetről, alternatívákról Tóth Tamás Május és Nahalka István tanulmányai alapján.
Kerekgedei Makó Pál szakosztály
A matematika-tanárok szakosztálya az interneten keresztül végzi munkáját. A felmerülő szakmai kérdéseket emailekben vitatjuk meg. Különleges alkalmakkor Zoom találkozót is szervezünk. Amennyiben lesznek konferenciák, a szokásos módon részt veszünk azokban. Megpróbálunk online szakkört szervezni, de ez bizonytalan a diákok nagy IT elfoglaltsága miatt.
KISGYERMEKNEVELÉSI szakosztály
A Staféta táborban való részvételünk 18 éve folyamatosan biztosított.
A Világjátékhoz kapcsolódó Játsszunk Mindannyian országos játéknapi programba való részvételünk hagyományos feladatunk évek óta.
A szakmai fejlesztés, az értékátadás elméleti és gyakorlati téren szintén minden évben fontos feladatunk, aminek egy része A Kisgyermek szakmai folyóirat hasábjain valósul meg.
A gyermeki fejlődés nyomonkövetési eszközének helyi hatékony alkalmazásának megerősítését – szakmai beszélgetések, véleménynyilvánítások alapján – meghívott előadók bevonásával, egyéni/intézményi/ térségi igények szerint szervezzük.
A gyermek fejlődését, érettségét összegző kisgyermeknevelői és óvodapedagógusi értékelés rangjának visszaállítását fontosnak tartjuk, ennek érdekében lépéseket tervezünk – szakmai ajánlások, módszertani eszközök terén, valamint annak érdekében, hogy a 6 éves kori kötelező beiskolázás törvény a gyermeki szükségleteknek megfelelően kerüljön módosításra.
Olyan fórumok létrehozását tervezzük, ahol mód van égető szakmai kérdéseket megvitatni, elősegítve ezzel a szakma határozottabb és hatékonyabb fellépést a gyermekek érdekében:
az óvodapedagógushiány pótlása miatt (délutános óvodapedagógus/asszisztens beosztások),
iskolai alkalmassággal kapcsolatos óvodapedagógusi szakmai ajánlás készítése,
a „gyermekvédelmi kisokos” tartalmi kidolgozása terén, valamint
a felmerülő egyéb helyi igények megválaszolása érdekében.
A játékkal kapcsolatos szemléletformálás érdekében támogatnánk a minden korosztály életében lévő játéktevékenységek jelentőségét – keressük a megoldási módokat, közös tevékenységeket az MPT belüli szakosztályokkal, tagozatokkal.
Készülődés MPT 130 éves (szakosztályunk 55 éves) évfordulójára – ami 2022-ben lesz, és ezzel kapcsolatban az 1900-as évek második felének eredményeiről adhatnánk számot – keressük a megvalósítás módját.
KÖZÉPMAGYARORSZÁGI tagozat
A 2020. novemberére tervezett „Hátrányos helyzetű óvodások, általános iskolások és középiskolások a közoktatásban„ címmel nem tudták megszervezni, így 2021-re „átteszik”.
Vállalják a 2021. évi Staféta tábor szakmai és szervezési előkészületeit.
NEVELÉSTÖRTÉNETI szakosztály
A szakosztály március 19-én tartja 2021. évi programegyeztető megbeszélést. Programjának középpontjában az Magyar Paedagogiai Társaság létrehozásának 130. évfordulójával kapcsolatos tájékoztató és kutatómunka, illetve a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karának 50. évfordulóját érintő konferencia áll. A Szakosztály gondozza a honlapon az MPT Ki Kicsoda menüt.
ÖSSZEHASONLÍTÓ PEDAGÓGIA szakosztály
A Selye János Egyetem Tanárképző Karán Tóth Péter vezetésével kidolgozásra és meghirdetésre került az Összehasonlító pedagógia tantárgy. A tapasztalatokról egy 2021-ben megrendezendő szakosztályi ülésen kívánnak beszámolni.
PÁLYAORIENTÁCIÓS szakosztály
JÚNIUS 10.
2021-ben is terveznek a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályával közös rendezvényt. A Megújult szakképzés és pályakezdés című műhelyre 2021. június 10-én 14 órától kerül sor. Tervezett előadások: Juhász Ágnes az új szakképzésről; Borbély-Pecze Tibor Bors: Pályaorientációs pontok és ifjúsági szakképzés; a KTI biztosít előadót a Szakképzési változások és pályakezdés c. előadáshoz.
SZEPTEMBER
A 2020-ban a COVID miatt elmaradt hagyományos egri pályaorientációs konferenciát 2021-ben megrendezik. Hagyományosan szeptember 6-án volt eddig minden évben, a helyszín Eger, Eszterházy Károly Egyetem. A pályaorientáció területén futó aktuális pályázatok bemutatása, fejlesztések és módszertani megoldások a téma. A meghívotti kör, a pályaorientációban dolgozó tanácsadók, pedagógusok, megyei pedagógiai szakszolgálatok, iskolai tanácsadók, intézményvezetők, pedagógusok.
NOVEMBER
Az MPT Felnőttképzési Szakosztályával közös rendezvényként tervezik novemberben a megújult felnőttképzés és a felnőttkori pályaorientáció című konferenciát.
NOVEMBER
Novemberben megtartják a szakosztály éves közgyűlését, delegáltjaik részt vesznek az MPT rendezvényein, vezetői és szakmai kollégiumainak ülésein, küldöttgyűlésén.
Szükség szerint állásfoglalást alakítanak ki a szakterületüket érintő oktatáspolitikai dokumentumokról, intézkedésekről, elképzelésekről, felkérés esetén véleményezik azokat, ill. javaslatokat dolgoznak ki.
PREVENCIÓS szakosztály
A szakosztály 2021-ben folytatja a korábbi években megkezdett, a megelőzés-elmélet és gyakorlat összefoglalására, felsőfokú képzési programmá fejlesztésére irányuló tevékenységét.
Ennek részeként az akkreditálható képzési anyag kidolgozásában az ’Elvek, szabályozás, eljárások’ irányában készítenek szakmai anyagot. Ennek kiadványba rendezésére 2022-re készülnek el. A szakmai részletek további kidolgozása mellett keressük a képzés teljes anyagának projektben való elkészítését azon szakmák számára, ahol személy-személykapcsolatban történik a munkavégzés. A képzés anyagának befogadója irányában az MPT vezetőségével együtt keresik a lehetőségeket. A Szakosztály munkatársaiból alakul a szakmai munkacsoportok irányítását ellátó szűkebb csoport, akik valamennyi terület felé további munkatársakkal dolgoznak majd együtt.
A járványhelyzet alakulása szerint a munka eredményét az eddig bevált műhelyfoglalkozások keretében mutatják be.
SZAKKÉPZÉSI Kollégium
Online programsorozat szervezése: „Beszélgetések a szakképzésről” címmel, melyre rendszeresen kéthavonta (március, május, szeptember, november) kerül sor online térben. Témái:
- Tartalom és módszerek-lehetőségek és korlátok
- Szakmarendszer-utak a dzsungelben
- Pedagógus-e az oktató a szakképzésben? –Képzési dilemmák a szakmai tanárképzésben
- Sok dimenziós dualitás a szakképzésben – Elmélet és gyakorlat ellentmondásai.
- Tartalmi szabályozás a felnőttképzésben – Összhang a szakképzési dokumentumrendszerrel.
A programsorozat megvalósítása: rövid expozét követő beszélgetés, véleménycsere.
MÁRCIUS 26-án az első beszélgetésre sor is kerül.
SZÍNES HÚROK szakosztály
Terveik között szerepel továbbra is mesterkurzusok, továbbképzések, koncertek szervezése, megrendezése, a szakosztály és az érdeklődők számára nyílt napok, műhelyfoglalkozások szervezése, rendezése.
Pontos időpontokat, helyszíneket a járványügyi helyzet alakulása vonatkozásában tudnak egyeztetni a későbbiekben.
A Szakosztály és a „Colour Strings” oktatási filozófia szélesebb körben való terjesztése érdekében céljuk, hogy a jelen nehéz helyzetben is minél többen kerüljenek kapcsolatba az oktatási programmal és a megjelent kiadványokkal, hiszen nemzeti örökségünket, a Kodályi gondolatokat viszi tovább. A terjesztés érdekében a lehető legtöbb online fórumon próbálják felhívni rá a figyelmet.
TANULÓKÖR Szakosztály
Hasonlóan az előző évhez, a külföldön járt tagtársak, illetve meghívott vendégek mutatják be az adott ország kultúráját valamint oktatásának egyes, hazánk számára is értékes vonásait.