Szakosztályunk általános céljainak megfelelően az idei évben is a pályaorientáció pedagógiai elméletének és gyakorlatának fejlesztését, a tendenciák, jó gyakorlatok megismerését, a pályaorientáció életút-személetű megközelítésének erősítését tűztük ki célként, a szakpolitika, az intézmények és a szakemberek szintjén.
A beszámolóban felsorolt eseményekről bővebben az MPT szakosztályi aloldalán lehet olvasni, ahol az előadások prezentációi és fotói is megtekinthetők.
A tagjainkkal és a közvéleménnyel való kapcsolattartásra a társasági honlap szakosztályi aloldalán kívül az új honlapon Pályaorientáció aloldalt működtetünk, ezeket az oldalakat magunk kezeljük. Tartalommal töltöttük fel a birtokunkban lévő llg.hu oldalt, híreket jelentetünk meg az MPT FB oldalán. 2020-ban létrehoztuk a Szakosztály YouTube csatornáját is.
Szakosztályunknak jelenleg 35 regisztrált és 7 szakmai tagja van, a tagok közül 7 fő 2020-ban csatlakozott a szakosztályhoz. A tagokon kívül kb. 20 fő kér rendszeres értesítést rendezvényeinkről, állásfoglalásainkról.
Szomorúan számolunk be arról, hogy elhunyt aktív szakmai tagunk, Szabó Imre.
Tagságunkat tájékoztattuk az MPT és a szakosztályok számunkra érdekes rendezvényeiről. A társasági küldöttgyűléseken, a vezetői és a szakmai kollégium ülésein részt vettünk. Szakosztályunk elnöke a Társaság alelnökeként dolgozik, részt vesz a Magyar Pedagógiai Társaság Évkönyveinek (2018, 2019,2020) szerkesztésében.
Szakmai rendezvények
1. Május 19-én szakosztályunk videokonferenciát szervezett Zoom alkalmazásban. Az eredetileg a városi önkormányzat támogatásával Székesfehérvárra tervezett konferencia címe ” Mérések, tesztek, felmérő eljárások, önismereti kérdőívek szerepe a pályaorientációban”. A konferencián 66 fő vett részt.
Öt előadás volt hallható és ezt követte egy szakmai beszélgetés az előadók és résztvevők között.
Borbély-Pecze Tibor Bors: Életút-támogató pályaorientáció és mérés-értékelés: Kérdésfelvetések
Nahalka István: Mérés a pedagógiában, a pszichológiában – Nagy a baj?
Gyarmathy Éva: Képességmérések az iskolákban – előnyök, szükségszerűségek, lehetőségek és akadályok
Tajtiné Lesó Györgyi: Öndefiníciós kérdőívek és kiértékelésük a pályaorientációs gyakorlatban.
Fűrész István: Kérdőívek és egyéb eljárások pályaorientáció gyakorlatában Székesfehérváron
A konferencia előadásai megnézhetők, meghallgathatók YouTube csatornánkon, összefoglalásuk elolvasható az llg.hu oldalon. A részletes beszámolót elküldtünk a tagság számára is.
- Szakosztályunk felmérést készített az e-pályatanácsadási és pályaorientációs szolgáltatásokról a 2020. március – május időszakban.
- március közepétől a legtöbb személyes ügyfélszolgálat, tanácsadás szünetelt vagy elektronikus csatornára váltott, ezért és szakosztályunk szerette volna megismerni azokat a módszereket, platformokat és módszertani megoldásokat, amelyek mentén a pályaorientáció, életpálya-tanácsadás, karrier-tanácsadás digitális keretek között működtethetők. A felmérés célja egyben a jó megoldások megosztása, közös szakmai fejlődésünk támogatása. A kérdőívre 106 tanácsadó válaszolt és 11 interjú készült. A felmérésből cikket is készítettünk, amely az Új Pedagógiai Szemle 70. évfolyam(2020) 5-6. számában jelent meg Tajtiné Lesó Györgyi – Borbély-Pecze Tibor Bors – Juhász Ágnes – Kenderfi Miklós:„Karantén-tanácsadók” – Hazai pályaorientáció, pályaedukáció a karantén alatt a tanácsadók szemszögéből címmel.
- További két cikket írtak közösen a szakosztály tagjai, amelyek megjelenés alatt állnak:
Borbély-Pecze Tibor Bors – Fazakas Ida – Kenderfi Miklós – Tajtiné Lesó György: Pályainformációtól a közösségi karrier-konstrukcióig. A kettuneni közösségi médiára alapozott pályatanácsadási modell vizsgálata a hazai gyakorlatban.
Borbély-Pecze Tibor Bors – Suhajda Csilla Judit – Kenderfi Miklós – Tajtiné Lesó Györgyi – Juhász Ágnes: Alkalmasság és pályakonstrukció, Mérés, értékelés, pedagógiai fejlesztés a pályaorientációban.
5. 2020. november 10-én webináriumot szervezünk Pályaedukáció és NAT 2020 címmel, felkért előadó Katona Nóra. Hozzászólok Fazakas Ida és Tajtiné Lesó Györgyi.
6. 2020. november 19-én részt veszünk a Digitális Tér Konferencia Távmegoldások szekcióban a „Távtanácsadás és onlin pályaorientáció a digitális munkarendben” előadással, előadók: Fazakas Ida, főiskolai docens, EKE és Tajtiné Lesó Györgyi, pályaválasztási tanácsadó, HMPSZ.
7. 2020. november 7-én szakosztályunk az ONK keretében szimpóziumot tart Életút-támogató pályaorientáció koronavírus előtt és alatt címmel, Elnök: Borbély-Pecze Tibor Bors.
Opponens: Móré Mariann.
Előadások és előadók:
E-tanácsadás – egyéni és csoportos tanácsadás digitális térben (Fazakas Ida)
Iskolai pályaorientáció lehetőségei a digitális munkarendben (Tajtiné Lesó Györgyi)
A szülők szerepe általános iskolás gyermekük pályaválasztásában (Kenderfi Miklós)
Az e-tanácsadás helyzete és lehetőségei az életút-támogató pályaorientációban (Juhász Ágnes, Borbély-Pecze Tibor Bors, Tajtiné Lesó Györgyi)
Közéleti tájékoztató tevékenységeink
- A szakosztály által gondozott hu oldalon tájékoztatókat írtunk a szakképzés átalakulása kapcsán a beiskolázásról Nem hivatalos tájékoztató a szakképzési beiskolázáshoz címmel.
- Az OH pályaorientációs felmérés kapcsán „segédletet” írtunk a tanári és szülői felhasználásának segítése érdekében „Fontos szempontok a nyolcadikos pályaorientációs vizsgálathoz szülőknek és osztályfőnököknek” , amelyet az llg.hu oldal mellett szülői és tanári szervezetek körében is terjesztettünk.
- A pandémia időszakában jó gyakorlatok gyűjtéséreinvitáltunk minden pályaorientációval foglalkozó kollégát, hogy a jól bevált gyakorlatok, eszközök, módszerek minél szélesebb körben elérhetővé és ismertté válhassanak. Azokat a hazai pályaorientációs gyakorlatokat kívánjuk összegyűjteni és nyomtatott, valamint elektronikus formában elérhetővé tenni, amelyeket az online térben, digitális eszközök (pl. szoftver, alkalmazás, videó, online gyűjtemény) segítségével is megvalósíthatóak. Sajnos, egyelőre úgy tűnik, ez a kezdeményezésünk nem jár sikerrel. A felhívást érdemes a későbbiekben megismételni.
Budapest, 2020. november 10.