Beszámoló az MPT Pályaorientációs Szakosztálya 2015. évi munkájáról
Szakosztályunk 2014 novemberében alakult, 20 taggal. Jelenlegi létszámunk 31 regisztrált, plusz 1 szakmai tag.
Első feladatunk a vezetőség megválasztása után a szakosztály szervezeti és működési szabályzatának megalkotása és elfogadása volt, ezt követte a 2015. évi munkaterv meghatározása és elfogadása.
Szakmai rendezvények
Két sikeres szakmai napot tartottunk, alkalmanként 20-30 fős hallgatósággal, köztük a tagokon és állandó érdeklődőkön kívül az alkalmilag mozgósított, a téma iránt érdeklődőkkel, – tanárokkal, tanárképző intézmények, kormányhivatalok, járási hivatalok szakembereivel, a KLIK, a nevelési tanácsadók, a civil és for-profit szervezetek képviselővel. A résztvevők közül többen beléptek az MPT-be és a szakosztályba. A mozgósításhoz és a lebonyolításhoz hatásos segítséget kaptunk az MPT vezetőségétől és titkárságától.
A szakmai napok részletes programja, háttéranyagai és az előadások egy része megtalálható az MPT honlapjának szakosztályi aloldalán.
Az első szakmai napot áprilisban tartottuk. Témája: Iskola és felnőtté válás – a pályaorientáció.
A szakmai napot egy sorozat első alkalmának szántuk, amelyben a 25 év nagy iskolai pályaorientációs fejlesztéseit kívántuk áttekinteni. Ez alkalommal a Szakiskolai Fejlesztési Program pályaorientáció moduljának és az Új Generáció projekt bázisiskola programjának bemutatása szolgált a témáról szóló intenzív beszélgetés felvezetéséül. Az előadásokat a programok vezetői, Bártfai Edit és Kaszás Judit, a korreferátumokat Mártonfi György, a téma kutatója, ill. a projektben részt vevő tanárok tartották.
A másik szakmai napon a Művelődés hete rendezvénysorozata keretében a pályaorientáció tanárképzésbeli helyének kérdését jártuk körül.
Juhász Ágnes és Suhajda Csilla Judit helyszínen tartott előadásai mellett az MPT által biztosított technikai lehetőségeket kihasználva a szakosztály elnöke, Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors Skype-on keresztül tartotta meg előadását és vett részt a kerekasztal-beszélgetésben, míg a finn ELPGN-koordinátor, Dr. Raimo Vuorinen videoüzenetben tartotta meg angol nyelvű előadását.
A szakmai előadásokat követő kerekasztal-beszélgetés során – amelybe a résztvevők is bekapcsolódhattak – a terület jeles képviselői beszéltek az iskolai pályaorientáció kezdeteiről és jelenkori tapasztalatairól.
Szakmai vélemények, állásfoglalások, együttműködések
A szakosztály állást foglalt az andragógia szak és ezzel a munkavállalási tanácsadó képzés megszűntetésével kapcsolatban. Állásfoglalásunk megtalálható az MPT honlapján
Az MPT vezetősége pedagógus etikai kódexszel kapcsolatos állásfoglalásának kialakítását a szakosztály saját vélemény megfogalmazásával segítette.
Szakmai rendezvényeinkre meghívtuk a fenntartók és az OH, az OFI, a kamarák stb. képviselőit.
Az MPT „rokon” szakosztályait tájékoztattuk munkatervünkről, szakmai rendezvényünkről. Az andragógia szakkal kapcsolatos állásfoglalást szerettük volna a felnőttképzési szakosztállyal közösen kiadni, azonban ez nem sikerült.
Az MPT vezetői és szakmai kollégiumának minden ülésén részt vettünk.
Kommunikáció
Létrehoztuk Google fiókunkat mpt-pori.gmail.com címmel és egy google site-ot (https://sites.google.com/site/mptposz/. Ezeket nem használtuk intenzíven, új honlap és közösségi média csatornák kialakítására készülünk. Szakmai és hivatalos anyagainkat az MPT honlapján, ill. annak szakosztályi aloldalán tettük közzé. Az MPT-től mindig megkaptuk az ehhez szükséges technikai segítséget.
Lefoglaltuk egy nyilvános honlap számára az LLG.hu doménnevet és a szükséges tárhelyet.
A munkatervben szereplő további feladatok
- A pályaorientációval kapcsolatos hazai és nemzetközi fogalomhasználatok összegzése
A feladatot a 2016. évben szeretnénk megvalósítani.
- Tudástár (link és szakirodalmi jegyzék)
Ezt a kezdeményezést újra kell gondolnunk, mivel az eredeti elképzelés megvalósítására jelenleg nincs kapacitásunk.
- Magyarországi pályaválasztási tanácsadás 60-80-as években megjelent szakmai anyagainak feldolgozása
A szakmai napokon történtek lépések e témakörben. Az MPT jubileumi tanulmánykötetébe készítünk egy kapcsolódó tanulmányt. A bibliográfia és a digitalizálás azonban csak megfelelő forrás esetén – esetleg diákköri vagy diplomamunka formájában – készülhet el. Ennek a lehetőségeit tovább keressük.
Összegzés
Szakosztályunk első évét sikeresnek minősíthetjük. Tagjaink száma jelentősen növekedett.2015-ös munkatervünkben vállalt főbb feladatokat teljesíteni tudtuk, és végeztünk a munkatervben nem szereplő tevékenységeket is. Néhány vállalásunkat – részben átfogalmazva – 2016-2017-ben tervezzük megvalósítani, ill. befejezni (pl. pályaorientációs szógyűjtemény elindítása).
Rendezvényeink magas szakmai minőséget képviseltek, és számos érdeklődőt vonzottak. Az MPT-vel való együttműködésünk kiváló volt.
A rendezvények folytatása mellett fontos feladatunk a tagság igényeinek és munkakapacitásának felmérése, a tagok számának növelése, a szakosztály és az elkészült anyagok ismertségének növelése, külső kapcsolataink szélesítése, a tagság szerteágazó szakmai tapasztalatainak minél jobb hasznosítása.
Budapest, 2016. január 26.
MPT Pályaorientációs Szakosztály Vezetősége
Az MPT Pályaorientációs Szakosztály munkaterve a 2016. évre
(tervezet)
- Taggyűlés
- február – 2015-ös beszámoló elfogadása, 2016-os munkaterv, 1 fő küldött választása
- december – 2016-os beszámoló elfogadása, 2017-es munkaterv
- Rendezvények
Szakmai napok:
- Pályaorientáció és iskola – a tanárok pályaorientációs ismeretei és kompetenciái – április
- A pálya(választási) tanácsadás, pályaorientáció hazai értelmezésének történeti áttekintése – október – az MPT jubileumi rendezvénysorozatának keretében
Műhelybeszélgetés:
Fogalmi meghatározások – szeptember
Részvétel az MPT rendezvényein
- Pályaorientációs terminológiai gyűjtemény létrehozása
- Honlap és kommunikációs felületek létrehozása
- Kapcsolatépítés, tájékoztatás
Kapcsolat felvétele az MPT „rokon” szakosztályaival, a potenciális tagokkal, a szakmai szervezetekkel
Szakmai napjainkról, szakmai anyagainkról tájékoztatunk a honlapon, cikket, tanulmányokat írunk róluk
- Szakmai véleményezés, szakmai segítség
Az MPT-hez véleményezésre érkezett és egyéb kiválasztott anyagok (jogszabálytervezetek, stratégiák, pályázati kiírások, egyéb) pályaorientációs szempontú véleményezése
Felkérés esetén előadót, konzulenst, szerzőt biztosítunk az MPT, ill. más szakosztályok rendezvényeire, kiadványaihoz
- Tudástár
Saját honlapunkon összegyűjtjük a témánkba vágó web-oldalak, szakirodalom, projektek, jó gyakorlatok linkjeit
Hozzáférhetővé tesszük a pályaorientáció kerettantervekben és a tankönyvekben való megjelenését áttekintő tanulmányokat.