Pályaorientációs Szakosztály
2014 novemberében 24 taggal megalakult az MPT Pályaorientációs Szakosztálya. Tevékenységének középpontjába a pályaorientációs szolgáltatásokat felhasználó, bármely életkorú és élethelyzetben lévő egyént helyezi. Célja, hogy a pályaorientáció modern fogalomrendszerének három szinten történő értelmezésével e terület magyarországi fejlődését előmozdítsa, kiemelt figyelmet fordítva a pedagógia területén tevékenykedő szakemberekre.
Ezek a szintek az alábbiak:
- a) egész szakmai életutat előkészítő és támogató pályaorientációs szolgáltatások kialakítása, működtetése, értékelése és fejlesztése
- b) intézményi szint (pl. tankerületek, iskolák, munkaügyi kirendeltségek, kamarák, szakszolgálatok, önkormányzati és civil szervezetek stb.)
- c) szakpolitikai szint (pl. foglalkoztatáspolitika, közoktatáspolitika, felnőttképzés, szakképzés, ifjúságpolitika, társadalmi befogadás, felsőoktatáspolitika stb.)
A szakosztály tevékenysége során a pályaorientáció életút személetű megközelítését és az életpálya-építési kompetenciák pedagógiai fejlesztését tekinti alapgondolatának, osztozva az európai oktatáspolitika alapértékeiben és a közösségi lifelong guidance definícióban.
Szakosztályunknak 2023-ra 39 regisztrált és 8 máshol regisztrált tagja lett, a tagok közül 4 fő 2022-ban csatlakozott a szakosztályhoz.
A szakosztály honlapja: https://llg.hu/
Youtube-csatornája: https://www.youtube.com/@magyarped.tarsasagpalyaori811
Vezetője: Dr. habil. Borbély-Pecze Tibor Bors (borsborbely@gmail.com , mpt.pori@gmail.com)
Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors munkaerőpiaci és pályaorientációs szakpolitikai tanácsadó, az Európai Bizottság az ETF, ILO, GIZ számára végzett tanácsadási tevékenységeket, habilitált egyetemi docens a Wesley János Lelkészképző Főiskolán, továbbá a Milton Friedman Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem tiszteletbeli docense. Az ELTE PPK, SE EFK és a BCE meghívott előadója. Az ELTE PPK Neveléstudományi Doktori Iskola témavezetője.
A Magyar Pedagógiai Társaság alelnöke, a Pályaorientációs Szakosztály elnöke, a Nemzetközi Pályafejlesztési és Közpolitikai Központ (ICCDPP) elnökségi tagja, valamint az Egyesült Királyságban működő National Institute for Career Education and Counselling (NICEC) meghívott külföldi tagja. Kutatási területe a pályaorientációs politika fejlesztése és értékelése globális szinten, különös tekintettel Európára és az úgynevezett átmeneti országokra.
A szakosztály meghatározó személyiségei:
Dr. Kenderfi Miklós (alelnök)
A gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábban Szent István Egyetem) Vidékfejlesztési és Fenntartható Gazdaság Intézetében vezeti a Humántudományi és Szakképzési Tanszéket. Egyetemi docensként felelős az emberierőforrás-tanácsadó mesterszakért, valamint a pályaorientáció területen pedagógiai szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzési szakért. Több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a pályaorientáció gyakorlatának területén, mely kutatásainak is kiemelt terepe. Eredményeit rendszeresen publikálja szakfolyóiratokban, könyvekben, konferenciakötetekben. Az alapítása óta a Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának alelnöke. Az NSZFH Euroguidance Magyarország pályázatán Pályatanácsadói Díjat nyert.
Dr. Suhajda Csilla Judit (titkár)
Emberierőforrás-tanácsadó, jogász, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábban SZIE) főállású oktatója. Egyik kiemelt kutatási területe a pályaorientáció gyakorlati megvalósulása a köznevelés és a szakképzés intézményeiben. Ennek kapcsán több hazai és nemzetközi projektben vett részt, számos pedagógus-továbbképzés tervezője és megvalósítója. Publikációs tevékenysége során elsősorban a pályaorientáció módszertani megoldásaival és fejlesztési lehetőségeivel foglalkozik, tudományos közleményei mellett több ismeretterjesztő és módszertani kiadványszerzője. A Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának alapító tagja, a Tanácsadók az Életpálya Támogatásáért (TÉT) Egyesület alapítója és elnöke.
Dr. Fazakas Ida
Pályaorientációs és munkavállalási tanácsadó, a MATE egyetemi docense. A Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának alapító tagja, közgyűlési küldött tagja és a Szakmai Kollégiumi tagja. Több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a pályaorientáció gyakorlatának területén, fejlesztéseiért szakmai díjakat is kapott. Több hazai és nemzetközi projektben vett részt, számos pedagógus-továbbképzés tervezője és megvalósítója. Kiemelten foglalkozik a pályaorientáció integrálásával a pedagógusképzésbe, illetve a pályaorientáció módszertani megoldásaival és fejlesztési lehetőségeivel, több egyedi tervezésű pályaorientációs játék tervezője, készítője. Kutatásainak eredményeit rendszeresen publikálja szakfolyóiratokban, könyvekben, konferenciakötetekben.
Juhász Ágnes
A Taninfo Kft. alapítójaként és szakmai vezetőjeként, valamint civil szervezetek aktivistájaként képzési és pályainformációk létrehozásával és terjesztésével, információs rendszerek fejlesztésével, az ehhez kapcsolódó pályaorientációs, felnőtt- és szakképzési, munkaerőpiaci kutatásokkal, szakmai tanácsadással foglalkozik. Szakmai vezetője volt a Budapesti Művelődési Központ PALLÓ projektjének, amelynek során kidolgozták a felnőttképzési konzulensek képzését, beindították a PALLÓ felnőttképzési tanácsadó hálózatát. Részt vett a Foglalkoztatási Hivatal Nemzeti Pályaorientációs Portáljának fejlesztésében, valamint számos európai és hazai pályaorientációs projektben. A Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának alapító titkára.
Dr. prof. Szilágyi Klára
Professzor Emerita MATE, főiskolai tanár. A munkavállalási tanácsadó szak, később a pályaorientációs tanár szak és az emberi erőforrás-tanácsadó egyetemi képzés alapítója. Több felsőoktatási intézmény oktatója volt, ahol meghatározó szerepe volt a pályalélektan – pályatanácsadás – pályaorientáció témakörében vállalt ismeretátadásban. Számos jegyzet, szakkönyv és szakcikk szerzője. A Szakmai Kollégium tagja. Az általa vezette szakmai műhelyekben felhalmozott tudást, tapasztalatot és szellemiséget nevezték el munkatársai és tanítványai „Gödöllői Iskolának”.
Tajtiné Lesó Györgyi (alelnök)
Szociológus, szociálpedagógus és pályaorientációs tanárként szakvizsgázott pedagógus. Pályaválasztási tanácsadó. Az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskola doktorandusza és a Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának tagja.
Dr. Pálvölgyi Lajos
Az ELTE PPK Neveléstudományi Intézet Felsőoktatás- és Innovációkutató Csoport külső tagja. Korábban az MTA Pedagógiai Kutatócsoport, majd az MTA Pszichológiai Intézet tudományos munkatársa volt. Ezt követően számos kül-, és belföldi vállalatnál projekt- és programmenedzser, projektigazgató, tanácsadó, oktató. A Project Management Institute Magyar Tagozat alelnöke (2003–2017). A PROJECON Projekt Tanácsadó Kft. ügyvezetője. Kutatási területei: oktatási innovációk, projektalapú tanulás digitális környezetben, és pályaedukáció.
Gyöngyösi Katalin
Gyógypedagógus, tanár, az ELTE Neveléstudományi Doktori Iskola hallgatója, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok integrációjának elkötelezett híve, a Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának alapító tagja.
Bp., 2023. január 12.