Neveléstörténeti szakosztály és elnöke 2022 évi tevékenységéről

Neveléstörténeti szakosztály és elnöke tevékenységéről A 2022-es év veszteségeket hozott a szakosztály életében 2022. nyarán Dr. Benő Kálmán, 2022. őszén Dr. Kelemen Elemér hagyott itt minket. A búcsúzás mellett, azonban ez évben is mérsékelt bővülést könyvelhetett el a szakosztályunk.
2022.március 25-26-án a Károlyi József Alapítvány szervezésében rendezett Európai nevelés(ek) / oktatás(ok)? nemzetközi konferencián Kattein-Pornói Rita adott elő a 130 éves Pedagógiai Társaság fontosságát méltatva Kálmán Anikóval, aki a Társaság jelenkori munkásságát helyezte előadásának fókuszába. A szakosztályunk tagjainak tevékenysége elsősorban a kutatásra és a konferencia-részvételre koncentrálódott.
A teljesség igénye nélkül többek között tagjaink jelen voltak szekció-előadásokkal, szekcióvezetéssel és szimpóziumokkal az Országos Neveléstudományi Konferencián, a HuCER 2022 konferenciáján, a MTA Neveléstörténeti Albizottság konferenciáján, illetve az ISCHE-konferencián.
A 2023-ra vonatkozó terveink:
  • 2023. márciusára a szakképzés történetével foglalkozó beszélgetést tervezünk: “Elveszett illúziók? – Beszélgetés a szakképzés múltjáról” címmel Vendégh Zsolt és Somogyvári Lajos tagtársunk aktív közreműködésével.
  • Áprilisban és májusban két könyvismertetőt szervezünk: Berzsenyi Emese: Kiválasztott, vagy megbélyegzett? Tanítások a fogyatékosságról: a zsidóság, a kereszténység és az iszlám szent könyvei szerint című 2020-ban kiadott, illetve Darvai Tibor Oktatáspolitika a korai Kádár-korszakban, a Tanító című folyóirat elemzése alapján 2022-ben megjelent könyvéről.
  • Pálmai Dóra tagtársunk felhívása alapján a szakosztályi közösséget erősítő utazást javaslok Pécsre a “Pécs- Debrecen- Szeged, Klebelsberg Kuno és a magyar felsőoktatás” címmel nyílt kiállításra.