A Pető András Karon hagyományosan a Konduktív Pedagógiai Szekció vezetői, tagjai szervezik a Hári Mária Szakmai Szimpóziumot mely folyamatosan az ünnepi megemlékezés mellett a konduktív nevelés egy lehetséges tudománykommunikációs, módszertani, disszeminációs színterévé vált.
A konduktív nevelés képviselőinek alacsony száma, illetve a sokszínű feladatrendszer, úgy mint képzésfejlesztés, képzés-elismertetés, minőségfejlesztés, a szakma integrálása, de asszimilációjának elkerülése, stb., mind-mind olyan feladat, mely a közeli jövőben arra ösztönzi a konduktív nevelés intézményeit és civil szervezeteit, hogy az eddigiekhez hasonlóan szoros együttműködésben, szinergiában képviseljék a konduktív nevelést annak tudományos igényű kommunikációját, illetve biztosítsák a konduktív nevelés egyre szélesebb körű hazai és nemzetközi elérhetőségét.
A Konduktív Nevelési Szakosztály tagjai (vezetői) mindig is feladatuknak érezték, hogy a konduktív nevelés, mint szakma az Országos Neveléstudományi Konferencián egyre tágabb teret kapjon, lehetőséget biztosítva konduktív nevelés megismerésének, illetve az innovációk és eredmények bemutatását is kiemelten fontosnak tartjuk.
Képviseltettük magunkat a társszakmákkal történő együttműködésben egy teljes konduktív nevelési szekció keretében a 47. alkalommal megrendezett Gyermekneurológiai Konferencián, illetve a szintén évente megrendezésre kerülő Rehabilitációs kongresszuson is.
Kiemelkedő eseményként tekintünk a Konduktív Pedagógiai Szakosztály konduktorainak és hallgatóinak a Karral és a Pető Társasággal közösen szervezett, a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatára, a Pető-napra, mely a 2022-es évben egybe esett a XI. Konduktív Nevelési Világkongresszussal.
A világ 16 országából közel 600 regisztrált résztvevő kísérte figyelemmel a tizenegyedik alkalommal megrendezett Konduktív Nevelési Világkongresszust. A Semmelweis International 40, valamint a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként megvalósult eseménynek hatodszor adott otthont Budapest, témájának középpontjában pedig a nemzetközi konduktorképzés és konduktív nevelési gyakorlat állt. A kétnapos konferencián nyolc plenáris és negyvennégy szekcióelőadás hangzott el, melyet poszter- és filmszekció is kísért.
Feketéné dr. Szabó Éva szakosztály-elnök, a kongresszust szervező Nemzetközi Pető Társaság elnökeként beszédében rámutatott, hogy a Pető András Karon szervezett konduktorképzés szintet lépett a harmadik specializáció elindításával, hiszen a pedagógiai rehabilitáció specializáció fókuszáltan készíti fel a leendő konduktort a nem oktatási intézményben nyújtott, szervezett konduktív nevelés biztosítására, illetve az egészségügyi rehabilitációs környezetben történő munkavégzésre. A Semmelweis Egyetemmel megvalósult integráció amellett, hogy biztosítja a kar működését, fejlődését, azt a szakmai, kutatási potenciált is garantálja, ami a már hatkarú együttműködésekben ölt testet és egyedülálló lehetőséget jelent a konduktív nevelés tudományos igényű megismerése és elismerése terén. Megfogalmazta, hogy a konduktív nevelés jövője és minősége a hazai és nemzetközi szakmai és civil szervezetek együttműködésén múlik, olyan képzési színtereket kell létrehozni, olyan kutatási együttműködéseket, projekteket kell létrehozni, melyben a hazai és nemzetközi konduktív nevelési tapasztalatokat meg tudjuk osztani és közös szakmai képviseletet tudunk biztosítani.
Fontos, a társsszakmákkal történő oktatási- és kutatási együttműködés és folyamatos párbeszéd, a konferencia fókuszba helyezte a társszakmákkal történő párbeszédet, ennek jegyébent dr. habil Papp Gabriella, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar dékánja, a két kar együttműködését mutatta be a Magyar Tudományos Akadémia Pedagógiai Bizottságának Gyógypedagógiai Albizottságában, melynek konduktorok is tagjai, immár biztosítva a legmagasabb szintű konduktív nevelési képviseletet és együttműködést.
A kongresszuson sor került a Tiszteletbeli Konduktorok köszöntésére, akik a pandémiás helyzet miatt 2020-ban, az előző világkongresszuson nem vehették át személyesen oklevelüket. A Tiszteletbeli Konduktor Díj azon személyek előtt tiszteleg, akik tevékenységükkel, szakmaiságukkal a konduktív nevelés ügye mellett álltak.
Az esemény négy szekcióüléssel folytatódott, ahol Magyarország mellett a világ számos országából elevenítették fel a konduktív nevelés helyi történelmét és jelenlegi gyakorlatait. A szekcióelőadások között megjelentek a társzakmák képviselői, a kar oktatói, konduktorai és hallgatói is.
Nemcsak a hazai és nemzetközi tapasztalt szakemberek szólaltak meg, voltak jelen a XI. Konduktív Nevelési Világkongresszuson, a szakosztály vezetői – érintettségük révén is – fontosnak tartották, hogy a fiatalok is, nemcsak hallgatóságként, hanem előadóként is bemutatkozhassanak, kipróbálják magukat a konduktív nevelés hagyományos, széleskörű és legtradicionálisabb rendezvénysorozatában.
A kétnapos rendezvényen, melynek második napján a kar Tudományos Diákköri Konferenciájára került sor, bemutatkozhattak a műhelyeiben kutató hallgatók is, valamit szó esett sok más mellett a konduktív nevelés elméletéről és gyakorlatáról is.
A pandémia, illetve az azt követő gazdasági nehézségek a szakosztály munkáját nagyon megnehezítik, a többletfeladatok, a találkozók, az együttműködések nehezen tervezhetők. A kevés szakember, aki a vezetésben aktív, az intézményi vezetésben és szakmai feladatellátásban is nagy szerepet vállal, így mozgásterünk viszonylag szűk, reális célunk, hogy a szinergiákra, az erőforrások okos tervezésére építve, átmentsük a szakosztályt a fiatalabb generáció számára.
Feketéné dr. Szabó Éva dr. Túri Ibolya dr. Földesi Renáta
Munkaterv 2023
Intézményük a 2023-as évben is számos tudományos rendezvénnyel, kutatással, előadással és kiadvánnyal készül a nagyközönség számára a konduktív nevelés témakörében, melyek közül a legfontosabbak:
- Hári Mária Szakmai Szimpózium
- Kutatók Éjszakája
- Magyar Tudomány Ünnepe / Pető-nap: egyik legfontosabb feladatunk dr. Pető András születésének 130. évfordulója alkalmából formálódó rendezvénysorozat lesz, mely a hagyományosan megrendezésre kerülő események mellett több újdonságot is tartogat