Beszámoló
A Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat- magyarországi Tagozatának munkájáról
A 2020-as év a tagozatunk életében, – ahogy az oktatás és az élet minden területén – sok-sok kihívást rejtegetett.
Az évre vonatkozó terveinket, Módszertani Délutánok, Tanítók Napja át kellett gondolnunk.
Januárban még sikerült két, egynapos ingyenes módszertani továbbképzést is lebonyolítanunk a kar és a tagozat szervezésében, melyen 20-30 pedagógus kolléga vett részt. Az egyik továbbképzésünk a LEGO eszközökkel történő személyiségfejlesztésre fókuszált, melyet Hlavay Richárd tréner vezetett, a másik pedig a digitális eszközök felsőoktatásban való alkalmazását állította középpontjába Bognár Amália szakértői útmutatása alapján, melynek egy külső helyszín, a Mobility adott otthont.
Ezután a karantén időszakában olyan feladataink következtek jelentősen megnövelve a munkaterheket, melyek ismeretében úgy döntöttünk, hogy a módszertani délutánokat egyenlőre nem tudjuk áthelyezni az online térbe.
Ezen feladatok egyike volt a Diaszpórában magyar nyelvet tanító pedagógusok távoktatási felületének létrehozása a Nemzetpolitikai Államtitkárság megbízásából. Az első félévben ennek kialakításával foglalkoztunk.
A járványügyi helyzetből adódóan a 20. alkalommal megrendezésre kerülő diaszpórás továbbképzésünket is távoktatással kellett megszerveznünk. 2020 augusztusában és 2021 januárjában megrendezett 1-1 hetes kurzusok során a kooperatív tanulásra, projektoktatásra, drámapedagógiára helyeztük a hangsúlyt, éppen úgy, mint a történelem és irodalomtanítás élményszerű feldolgozására, a többnyelvűség kérdéseire, a Ringató foglakozások online megvalósítási lehetőségeire, a differenciált – adaptív oktatás digitális eszközökkel történő támogatására, a zöld napok, jeles ünnepek interaktív feldolgozására, a néphagyományok, népviseletek oktatásba történő játékos beépítésére, a magyar, mint idegennyelv tanításának módszertani kérdéseire, a magyar népdalom motívumvilágára.
Az augusztusi képzésen 15 országból (pl. Ausztria, Németország, Svájc, Írország, Kanada, az USA, Argentína és Brazília) közel 90 pedagógus regisztrált a képzésre. A továbbképzés a Széchenyi István Egyetem Moodle felületén létrehozott Diaszpóra távoktatási felületen zajlott.
Novemberben az Apáczai Napok Konferenciával csatlakoztunk az élethosszig tartó tanulás hetéhez.
A 2021-es évben terveink között szerepel az Apáczai Módszertani Délutánok online kivitelezése, továbbá a tagság megerősítése, fiatal kollégák bevonása a munkába.
Győr, 2021. 02. 06.
Kövecsesné dr. Gősi Viktória
Dr. Lampert Bálint