Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiumának deklarált célja, hogy a lehetőségeket figyelembe véve információt közvetítsen a szakképzés/felnőttképzés helyzetéről a Társaság érdeklődő tagjainak, a szakképzésben/felnőttképzésben érdekelt szakembereknek, eszmecserét szervezzen a szakmai oktatás/képzés iránt elkötelezettséget érző szakemberekkel az aktuális szakmapedagógiai kérdésekről. Kapcsolatot építsen a Társaság más, szakképzéshez is kötődő szakosztályaival, a hazai szakképzés társadalmi és gazdasági környezetében aktív szerepet vállaló pedagógusokkal, szakképző intézményekkel, gazdálkodó szervezetekkel.
Ebben az évben is folytatódott a már harmadik éve folyamatosan szervezett „Beszélgetések a szakképzésről” című programsorozat, ebben az évben visszatérve a jelenléttel való megvalósításhoz, de nem elvetve az online platformon történő bekapcsolódás lehetőségét sem. 2023-as évindító programot a duális szakképzés megvalósításában jelentős szerepet vállaló, a szakképzés együttműködési rendszerének egyik meghatározó szereplője, az Ágazati Készségtanács (ÁKT), mint a szakképzés tartalmi szerkezetének folyamatos fejlesztését és korszerűsítését, a munkaerő-piaci igények és a képzési kínálat összehangolásáért felelős irányító szervezet megismerésének lehetősége adta. Az ÁKT-k általános feladatainak megismerése után, az ÁKT és a gazdasági szereplők kapcsolatát ismerhettük meg. (2023.03.30. BME-60 fő)
2023.06.01-i rendezvény központi témája a „Minőség-hatékonyság- szakmai képzés” téma köré csoportosítva a szakképző intézményekben és a duális képzőhelyen bevezetett minőségirányítási rendszer főbb jellemzője, gyakorlata volt. A téma aktualitását és fontosságát a 2019.évi LXXX törvény a szakképzésről és annak 12/2020. (II.07.) végrehajtási utasításának nóvumként megfogalmazott előírása adja. (BME-63 fő)
Az októberi rendezvényen a nonformális és informális tanulási környezetben megszerezhető kompetenciák, készségek, képességek mérésének, értékelésének és beszámíthatóságának nemzetközi hátterének és a hazai kísérletek megismerése mellett a három képzési, tanulási szintér (szakképzés, felsőoktatás, felnőttképzés) területén vizsgáltuk azt, hogy „mit ér a hozott tudás”. (2023.10.05.BME-53 fő.)
Szakképzés és felsőoktatás című 2023. november 23-i rendezvénye kapcsolódott a Magyar Tudományos Akadémia II. Osztály Pedagógiai Tudományos Bizottság Felsőoktatás-pedagógiai Munkacsoportja, az ELTE PPK által, 2023.10.25-én lezajlott „Felsőoktatás-pedagógiai kutatások és fejlesztőmunka az új feltételek között” c. konferenciához, valamint a 2023 évi Országos Neveléstudományi Konferencia egyik szekciójához. A hibrid kerekasztal módot adott arra, hogy az érdeklődők bővebb információhoz jussanak a konferenciákon előadott, a felsőoktatásban folyó oktató- és kutatómunkáról, valamint a felsőoktatás és középfokú szakképzés egyre gazadagdó kapcsolatáról. (BME- 24 fő)
A Szakképzési Kollégium társrendezőként és aktív lebonyolítóként vett részt a Diszlexiás Gyermekek fejlesztésért szakosztály által szerevezett „ Esélyek és kihívások – SNI és BTMN tanulók a szakképzésben” című konferencián (plenáris előadók, szekció előadók, tanulói beszámoló).
Szakmai előadások és publikációk is színesítik a Kollégiumi aktivitásokat (Simonics István, Sós Tamás, Opus et Educatio, stb.)
Szervezeti jellemzők: 3 fő új belépő, jelenlegi létszám: 98 fő (más szakosztályban regisztrált, de SZK tag is 16 fő. Sajnos két (már az MSZT-ben is alapítóként résztvevő) veszteség érte szervezetünket, egyikük az Ádám György Emlékéremmel idei évben kitüntetett Varga Lajos volt.
Más szervezetekben kifejtett aktivitás: Civil Közoktatási Platform (CKP), a Felnőttképzési Szakértők Egyesülete (FSZOE), a Szakképzési Innovációs Tanács (SZIT ülésein, rendezvényein a Szakképzési Kollégium aktív képviselete biztosított volt online és jelenléti formában.
Szakképzési Kollégium elnöksége: elnöke: dr. Benedek András, alelnöke : Kraicziné dr. Szokoly Mária, tiszteletbeli elnöke: dr. Szenes György, titkára: Schindler Rózsa, tagok: Balogh Csaba, Király László, Kulcsár Szilvia, Palotás József.
Budapest. 2023.12.12.