Beszámoló és munkaterv

 

 

A Neveléstörténeti Szakosztály – a tagság igen nagymértékű és aránytalanul megnövekedett munkaterhei miatt – alapvetően munkacsoportok formájában tudja folytatni a tevékenységét.

 

Munkánk során jó kapcsolat alakult ki az MTA Pedagógiai Bizottság Neveléstörténeti Albizottságával, ez azért is egyszerű mert szakosztályunk tagjai közül többen ebben az Albizottságban is dolgoznak.

Kapcsolatrendszerünkben stabil tényezőnek számít a Kodolányi Főiskolával illetve a dr. Tölgyesi József által vezetett veszprémi szakosztállyal kialakult közös tevékenység.

 

A szakosztály továbbra is kezdeményezi, illetve részt vesz az aktuális évfordulós rendezvényeken. (Koszorúzás Domokos Lászlóné sírjánál)

 

2011. január 14-15 MTA Pedagógiai Bizottság Neveléstörténeti Albizottság éves konferenciája a Kodolányi János Főiskolán „Újabb eredmények a neveléstörténeti kutatásban” címmel. Ennek során az albizottság új tagjainak székfoglaló előadásai hangzottak el.

 

2011. január 21. „Kemény Ferenc és kora” c konferencia került megrendezésre.

Itt előadást tartott Bara Zsuzsanna „Kemény Ferenc és tanártársai a VI. kerületi Magyar Királyi Főreáliskolában 1894-1920” címmel.

 

Májusi programunkból emlékezetes a Székesfehérváron tartott „Klebelsberg-séta” az egykori kultuszminiszter fehérvári emlékhelyeinek felkeresésével.

 

Előadással és érdeklődő hallgatóként vettünk részt a VII. Kiss Árpád Debrecenben megrendezett Emlékkonferenciáján (2011. szeptember 16-17).

Szakosztályi tagjaink közül előadtak: Hegedüs Judit, Mikonya György.

 

Ez év júniusában konferenciát szerveztünk a neveléstörténet tanításának módszereiről. A konferencia célja a neveléstörténet szerepének erősítése, a BA és MA képzés tapasztalatainak felmérése, a problématörténeti megközelítés adta új lehetőségek számbavétele és az újabb módszertani megoldások bemutatása volt. A konferencia iránt főleg a neveléstörténet tárgy oktatásában érdekelt kollégák vettek részt.

 

Szakosztályunk tagjai előadások és szimpóziumok tartásával, illetve szervezési tevékenységgel aktívan részt vettek az Országos Neveléstudományi Konferencián.

 

Összességében elmondható, hogy Szakosztályunk ugyanazon aktivitást mutató személyek nagyfokú leterheltsége és más tagjaink egy részének élethelyzetéből fakadó nehézsége miatt nincs könnyű helyzetben. Ezzel együtt törekszünk a folytonosság megőrzésére.

 

 

Budapest, 2012. február 10. . Mikonya György Hegedűs Judit

elnök titkár

 

 

 

.

 

A Magyar Pedagógiai Társaság

Neveléstörténeti Szakosztályának

Vázlatos munkaterve

 

2012

 

Alapvető feladatok rendezése:

 

  • A szakosztály tagsági viszonyainak tisztázása (pontos lista, elérhetőség)

  • Esetleg a tagsági viszony differenciálása, a pártoló tagság szakosztályi bevezetése. A pártoló tag megkapja a munkatervet és tetszése szerint vehet részt a rendezvényeken.

  • A szakosztály vezetőségének rendezése – a szakosztály elnöke pályázatot hirdet a jegyzői feladat ellátására.

  • A szakosztály gazdasági helyzete rossz – az évi 4.000 Ft csak postaköltséget fedezi.

  • A folytonosság biztosítása – a szakosztály menthető hagyományainak fenntartásával.

 

Munkatervi javaslatok, feladatok

 

1) Aktuális évfordulós megemlékezések

 

2) Évi egy alkalommal tematikus foglalkozások, műhelymunka egy-egy neveléstörténeti szempontból jelentős intézményben, kutatóhelyen – így például a levéltárakban, a nagy történelmi jelentőségű állami és egyházi könyvtárakban, múzeumokban. Ilyenek lehetnek – OPKM, Egyetemi Könyvtár, Nemzeti Múzeum Gyűjteményei, Széchenyi Könyvtár, a pannonhalmi, egri, kalocsai, sárospataki, debreceni könyvtárban

 

3) Folytatjuk Pedagógiai turisztikai programunkat, ennek részeként levéltári és múzeumi foglalkozással összekapcsolt látogatást tervezünk Szegedre.

 

4) Kiscsoportos formában levéltári műhelymunkára nyílik lehetőség, ugyancsak ilyen módon biztosítjuk az adatbázisok használatához szükséges információkat.

 

5)Iskolatörténeti-szekciónk kiemelt figyelmet fordít a helyi iskolatörténeti kiállítások anyagának megismerésére.

 

6) Folytatjuk szakosztályunk legsikeresebb tevékenységét a tudományos konferenciákon való részvételt