Beszámoló a Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság
- évi tevékenységéről
A Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság 2020. január 10-én tartotta meg évértékelő-évzáró, évnyitó-évtervező ülését. Az ülésen az alábbi témákat vitattuk meg:
- A szakosztály nevének újragondolása
- Taglétszám áttekintése
- A 2019. évi munkaterv megvalósulása, értékelése
- Az MPT Stratégiai tervezetének vitája
- Terveink, munkaterv a 2020. évre
Korábbi szakosztályunk, a Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szakosztály, a Segítők Műhelyével és a Korczak Munkabizottsággal történt fúzió nyomán 2007-ben vette fel jelenlegi nevét. A hosszú név a gyakorlatban nehezen volt kezelhető, így merült fel az igény a névváltoztatására. A vitában hozzászólók véleménye az volt, hogy az új megnevezés tükrözze a szakosztály elkötelezettségét mind a gyermekvédelem, mint a korczaki pedagógia mellett, jelezze ugyanakkor gyakorlatiasságát, műhely jellegét is. A kérdés még nyitott, levélszavazás fog dönteni a beérkezett javaslatokról.
Csatlakozva az MPT vezetőségének tagrevíziójához, e folyamat végbement a szakosztályban is. A korábbi 75 fős tagságból a májusi küldöttgyűlés 24 fő tagságának törléséről határozott, 1 fő maga kérte tagsága megszüntetését. Jelenleg 50 fős regisztrált tagsággal bír a szakosztály, melyből 25 fő két éve nem rendezte tagdíját (Senior tagság, átlagéletkor: 66 év). A szakosztály vezetője ismételten megkeresi őket levelével, megelőzendő, hogy – amennyiben továbbra sem fizetnek – törlésre kerüljenek a 2021. évi küldöttgyűlés határozatával. A 25 fős fizető tagból 11 fő aktív alakítója a szakosztályi életnek, 14 fő passzív támogatója. (Eredménynek tartjuk mindezek ellenére, hogy a tagdíjfizetés 2019-ben duplája volt a korábbiaknak.)
Éves tevékenységünkre 3 tevékenységtípus jellemző:
- Érdekvédelem
- Publikációk, nyilvános megjelenés
- Szakmai találkozók
- Érdekvédelem
- Érdekvédelmi tevékenységünk egyik fontos eredménye volt, hogy érdemi választ kaptunk az Alapjogi Biztos Hivatalába 2018 februárjában küldött panaszbeadványunkra. Ebben kértük az alapjogi biztos állásfoglalását a tartós gyógykezelés miatt gyermekgyógyüdülőben, egészségügyi intézményben vagy rehabilitációs intézményben ellátott gyerekek, továbbá a szakorvosi vélemény alapján otthonukban gyógykezelt, és egészségi állapotuk miatt magántanuló státusú tanulók oktatáshoz való jogának érvényesülése kérdésében, valamint a “tartós gyógykezelés” fogalma és időtartama kérdésének tisztázásában. Válaszában a biztos úr jelezte, hogy felkérte mind az EMMI-t jogszabályi pontosításra, és tájékoztató anyagok összeállítására, illetve az érintett kórházakat belső szabályzataik elkészítésére. (A beadványban feltett kérdéseket és a Hivatal válaszát Orosházi Katalin, mint a kórházpedagógia kérdéskörének szakértője, ismertette a szakosztály tagjaival.) A kérdéskör azért is aktuális, mivel a köznevelési törvény újabb (2019. augusztusi) módosítása szerint az eddigi magántanulói jogviszonyt felváltja az egyéni munkarend intézménye, melynek engedélyezésével kapcsolatos kérelmek elbírálása 2019. szeptember 1. napjától az Oktatási Hivatal joga és kötelessége. A fentebb jelzett tanulók esetén ez vélhetően újabb kérdéseket vet fel.
Az AJBH jelentést ld. itt:
- Érdekvédelmi tevékenységünk sarkalatos pontja volt az év során folyamatos munkánk a Gyermekjogi Civil Koalícióban. A GyJCK-ban tevékenykedő civil szervezetek együttesen készítették el azt Jelentést, amelyben számot adtak a Gyermekjogi Egyezménybe foglalt jogok hazai érvényesülésének magyarországi helyzetéről. (Erről 5 évente köteles beszámolni a kormány, de a brüsszeli Gyermekjogi Bizottság a civil szervezeteket is meghallgatja ugyanerről.) A civil jelentés angol és magyar nyelvű változatának elkészítésében folyamatosan dolgoztunk az év során. január 22-én (15 órától) és 23-án kerül (10 órától) kerül sor a civilek bizottsági meghallgatásra. (Mindez magyar nyelven is követhető lesz itt: http://webtv.un.org ).
- Együttműködtünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány „Te hogy látod?” címmel indított internetes kampányában, ahol azt mérte fel az alapítvány, mennyire érzik megvalósultnak a gyermekjogi egyezményben biztosított jogaikat a gyerekek. E munkában tanácsadói, szakértői munkát végeztünk, s úgy véljük, a mi munkánk is hozzájárult ahhoz, hogy mintegy 5300 gyermek válaszolta meg a kérdéseket.
- Nyilvános megjelenések, publikációk
- Terveinknek megfelelően elkészült egy életinterjú dokumentumfilm Pataki Gyulával, a Fiúkfalva vezetőjével.
- Az Országos Pedagógia Könyvtár és Múzeum 2019. május-június hó folyamán kiállításon mutatta be a Fiúkfalva történetét.
- Az MPT – szakosztályunk tagjainak közreműködésével – Magyarországon először kiadta Janusz Korczak: Józki, Jaśki i Franki könyvét (A wilhelmóvkai fiúk).
- Szakmai találkozók
- Korczak: A wilhelmóvkai fiúk c. könyvének promóciója az alábbi egyetemi városokban és helyszíneken történt: Győr, Kecskemét, Vác, Budapest (ELTE és Lengyel Intézet), együttműködésben az MPT érintett megyei tagozataival.
- A Korczak könyv promóciója az alábbi egyetemi városokban és helyszíneken történt: Győr, Kecskemét, Vác, Budapest (ELTE és Lengyel Intézet), együttműködésben az MPT érintett megyei tagozataival.
- Februárban „atipikus” gyerekek szüleinek kérésére tartottuk szakmai beszélgetést a korczaki pedagógiáról „A személyiség tisztelete” címmel a Zöld Kakas Lyceumban.
- Áprilisban a Tanext Akadémián mutattuk be a Fiúkfalváról Pataki Gyulával készült interjú-dokumentumfilmet.
- Szeptemberben az ELTE TÓK-on tartottunk szakosztályi ülést, „Nem Pesten történt, amit hallotok..” címmel pszichológus tagtársunk értő tolmácsolásában hallhattunk egy vidéki kisváros nevelési tanácsadói gyakorlatából gyermekvédelmi-gyerekjogi esteket.
- A Gyermekjogi Egyezmény 30. évfordulójáról intézménylátogatással emlékeztünk meg. Ellátogattunk a kőbányai MÁV telepi iskolába, ahol a tantestület és pártfogó alapítványok tagjaival vettünk részt tematikus foglalkozáson.
- Folyamatosan részt vettünk a Közösségpedagógia Szakosztály „Keresztény kultúra és közösségpedagógia” c. rendezvénysorozatán, mivel az gyermekvédelmi-gyermekjogi témákat is érintett, s egyes meghívott vendégeik a gyermekvédelemnek is kitüntette szereplői voltak.
Összességében úgy értékeltük a 2019. évi szakosztályi tevékenységünket, hogy „kicsi a bors, de erős”. Bár aktív közreműködők kevesen vagyunk, de éves terveinket – a szakosztályi tagság fiatalítása kivételével – sikeresen megvalósítottuk. Céljaink között így ez kiemelten fog szerepelni az elkövetkezőkben! Tevékenységünkkel a társaság közösségében, testületeiben és ezen túlterjedően is markánsan képviseltük a gyermekjogi szemléletmódot.
- Az ülésen a Szakosztály megvitatta az MPT Elnöksége által vitára bocsátott Stratégiát, és javaslatokat fűzött hozzá. (Ld. külön dokumentumban.)
- A Szakosztály megfogalmazta 2020. évi terveit, és azt külön dokumentumba foglalta.
Budapest, 2020. január 10.
*
A Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság
- évi munkaterve
A szakosztály 2020. évi célkitűzései:
- Állásfoglalás az aktuális gyermek- és ifjúságvédelmi kérdésekben
- A gyermekérdekű-gyermekjogi hagyományok őrzése, felmutatása
- A szervezethez fűződő tagi viszony további tisztázása a szakosztály tagjai körében
- Kifejező, de tömörebb név választása
A célkitűzések elérése érdekében tervezett tevékenységek
- Események, szakmai találkozók
- Érdekvédelmi fellépések
- Együttműködések
- Publikációk, kutatások
Tervezett/várható programok, rendezvények
A program címe, néhány mondatos tartalma:
- A Fiúkfalva kiállítás kelet-magyarországi eseményeihez kapcsolódó programok (Debreceni Megyei Könyvtár, Ebesi Arany János Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Széchényi Ferenc Tájmúzeum)
- A program tervezett/várható időpontja (időintervalluma), tervezett helyszíne:
2020 tavasz, (Debreceni Megyei Könyvtár, Ebes Arany János Iskola, Múzeum)
- A program célcsoportja a „Fiúkfalva” egykori működésének helyszínén élő lakosok, fiatalok
- A program nyilvánossága: megyei napilap, MPT honlap, Fb oldal, a Könyvtár és az Iskola honlapja
- Részvétel és gyermekvédelmi kérdések megjelenítése a budaörsi Kiss Áron Pedagógiai Napon.
2.1. 2020. május, Budaörs
2.2. A rendezvény más résztvevői
2.3. Városi sajtó, MPT honlap, Fb, a Kiss Áron Emlékév nyilvánossági csatornái
2.4. A program a MPT kezdeményezte Kiss Áron Emlékév sorába igazodik
- Vagonlakók gyerekei az I. háború után. A trianoni trauma gyereksorsainak nyomon követése. Szakosztályi ülés meghívott előadóval.
3.1. 2020 ősz – ELTE PPK (mint az MPT székhelye)
3.2. A szakosztály tagjai és érdeklődők
3.3. MPT honlap, Fb oldal
Nem rendezvény-szerű tevékenység (reflexió aktuális nevelési, gyermekvédelmi ügyekben, kapcsolatépítés, kutatás, publikáció, egyéb)
- A tartósan kórházban élő tanulók érdekében keletkezett AJB állásfoglalás sorsának nyomon követése.
Tervezett ideje, időtartama: folyamatos
Célcsoportja: érintett politikai és igazgatási döntéshozók
Nyilvánossága: sajtónyilatkozat
- A gyermeki jogokkal, gyermekvédelemmel kapcsolatos hírekkel kapcsolatos állásfoglalások.
Sajtókövetés, információcsere a tagságon belül, együttműködve partnerszervezetekkel
Folyamatosan a nyilvánosság előtt.
- Részvétel a Gyermekjogi Civil Koalició munkájában, a GyJCK és a Hintalovon Gyerekjogi Alapítvány tevékenységének, közleményeinek promóciójában.
Tervezett ideje, időtartama: folyamatos
Célcsoportja: nyilvánosság, partnerszervezetek
Nyilvánossága: MPT honlap, Fb, a partnerek elektronikus felületei
- Nemes Lipót emléke, szellemi öröksége. A jeles gyermekvédelmi szakember munkásságának feltárása, nyilvánosságra hozatala halálának 60. évfordulója alkalmából.
Tervezett ideje: 2020. december
Szaksajtó: Gyermekvédelmi szaknyilvánosság, Pesterzsébet értelmisége
Nyilvánosság: Szaksajtó
A tagsági viszony/ tagdíjfizetés/ rendezése érdekében tervezett feladatok
A szakosztály azon tagjainak megkeresése levélben, akik 2-3 éve nem adtak semmilyen életjelt
magukról.
Tervezett létszámbővítés iránya: az aktív tagok közvetlen ismeretségi, szakmai köreiben.
Folytatjuk a nyilvánossággal kapcsolatos kommunikációt, kiemelten a továbbfejlesztett „Öreg Doki” Fb-csoportban (gyermekvédelem, gyermekjog, gyermekérdekek, korczaki hagyományok), illetve a társasági honlapon.
A szakosztályközi kommunikáció hatékonyságának javítása érdekében továbbra is kezdeményezünk szakosztályok közötti együttműködést.
Budapest, 2020. január 10.