MUNKATERV
a 2015. évre
A 2014. év szakosztályi tevékenységének értékelése
- A szakosztály 2014-ben két alkalommal (február 14-én és október 21-én) tartott ülést, melyeken a megjelenés – zömmel betegség vagy távollét miatt – erősen hiányos volt. Sajnálattal kell tudomásul vennünk, hogy üléseinken, rendezvényeinken fiatalabb tagjaink – részben munkahelyi elfoglaltságuk, részben a földrajzi távolság miatt – egyre ritkábban tudnak részt venni, az idősebbeket pedig gyakran koruk, egészségi állapotuk akadályozza.
Bár terveztük, ez évben sem sikerült megvalósítani a Szabadidő-pedagógia Szakosztállyal folytatott tapasztalatcserét, és a tervezett hajókirándulásra sem került sor. Ez évben sem sikerült megszervezni az egyházi gyermekszervezetekkel foglalkozó szakosztályi ülést, de részeredménynek tekinthetjük, hogy az október 21-ei összejövetelen meghallgathattuk a Marsai Viktort, aki a kelenvölgyi Szent Szabina kápolna közösségi életéről és pedagógiai tevékenységéről tartott színes és érdekfeszítő tájékoztatót.
Munkatervünknek megfelelően – a Múltunk Öröksége Alapítvánnyal és a szalkszentmártoni 3143. sz. Petőfi Sándor Úttörőcsapattal együttműködve – Az úttörő vándortáborozás 40 éve címmel rendeztünk tanácskozást május 17-én Szalkszentmártonban. A rendezvénynek kitűnő házigazdája volt Szalkszentmárton község önkormányzata, a szalkszentmártoni Petőfi Sándor Általános Iskola és a Petőfi Sándor Emlékmúzeum Múzeumbaráti Köre, amelyek Kerner Erzsébet vezetésével kitűnő feltételeket biztosított a lebonyolításhoz. Köszönjük a helyi szervezők odaadó munkáját, a finom ebédet és a minden igényt kielégítő vendéglátást.
A rendezvényen adtuk át a szakosztály Vasvári Diplomáját Kerner Erzsébetnek, aki jelenleg is aktív csapatvezető Szalkszentmártonban, immár fél évszázada több mint 80 táborban vett részt, többségükben vezetőként, és aktív részvételével a település közéletében – három cikluson keresztül alpolgármesterként – is megbecsülést szerzett.
A Vasvári Diploma 2014. évi másik kitüntetettje Neuwirth Annamária, a Bihari János Táncegyüttes művészeti vezetője, az iskolai néptánc oktatás egyik megalapozója, akinek – mindenekelőtt fáradhatatlan közösségépítő tevékenységéért – június 7-én, a Bihari Együttes évadzáróján a Művészetek Palotájában adtuk át „a magyar gyermekek és fiatalok körében több évtizeden át kifejtett áldozatos nevelőmunkája elismeréséül” adományozott kitüntetést.
2. A Mozgalompedagógiai Füzetek c. sorozat 7. köteteként 2014-ben jelent meg dr. Pap István Mozgalmas életem c. memoár kötete, amelynek kiadását a Múltunk Öröksége Alapítvány is támogatta. Ugyancsak 2014-ben jelent meg Bura Ibolya összeállításában a sorozat 8. kötete, amely A népművészet napszámosa címmel Keszler Mária életútját és írásait mutatja be.
3. Szakosztályunk az elmúlt évben is jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a gyermek- és ifjúságmozgalmi gyűjtemények, mindenekelőtt a zánkai múzeum anyaga méltó körülmények között, eredeti feladatuknak megfelelően tölthessék be feladatukat. Ezért tárgyalást kezdeményeztünk az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeummal, az Új Nemzedék Központtal, a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteménnyel. Egyelőre csak az utóbbi intézményben találtunk partnerre, amely szívesen fogadta be Váradi Istvánnak, az Úttörőegyüttes egykori vezetőjének, a Garabonciás Együttes megalapítójának hagyatékát. Mivel további fontos tárgyi emlékek és dokumentumok, sőt, egész gyűjtemények sorsa bizonytalan, az egyeztetéseket folytatjuk.
4. A szakosztály tagjai (Laurenszky Ernő, Révész György, dr. Szabó Imre, Trencsényi László) az elmúlt évben is részt vettek az MPT Emlékezet Bizottság munkájában, melynek eredményeképpen az MPT honlapján olvasható az MPT története kiemelkedő személyiségeit bemutató, folyamatosan bővülő MPT Ki kicsoda? c. összeállítás.
Célok, feladatok:
- Az elmúlt években bekövetkezett halálesetek miatt a szakosztály „aktív magjának” létszáma a kritikus szintre csökkent. Ezért továbbra is halaszthatatlan a szakosztály taglétszámának, illetve a szakosztályba regisztrált tagság aktivitásának növelése.
- Kiemelt feladatunknak tekintjük a magyarországi gyermekszervezetek módszertani kultúrájának megőrzését és gondozását, és mindent megteszünk azért, hogy ez a gazdag örökség a mozgalompedagógiai, szabadidő-szervező, illetve animátor képzést folytató felsőoktatási intézmények, képző vállalkozások, a működő gyermekszervezetek és kutatók rendelkezésére álljon. Ennek érdekében tervet készítünk az ilyen irányú képzésekben hasznosítható dokumentumok felkutatására és összegyűjtésére, valamint a közzététel módjára. Ennek érdekében tanácskozást szervezünk e témában, valamint a Múltunk Öröksége Alapítvány anyagi támogatásával pályázatot írunk ki az úttörőmozgalom dokumentumainak levéltári felkutatására.
- A Múltunk Öröksége Alapítvány anyagi támogatásával megjelentetjük a Mozgalompedagógiai füzetek 9., a vándortáborozással foglalkozó kötetét, amelynek gerincét 2014-ben elhunyt tagtársunk, Derzsi Ottó írásai képezik.
- Konzultációt kezdeményezünk a Szabadidő-pedagógiai Szakosztállyal és az egyházi gyermekszervezetekkel, és e két, már harmadik éve halasztódó közös rendezvény közül azt tartjuk meg, amelyik partnerrel az egyeztetés sikeres.
- Turista emlékútvonalakat hirdetünk meg Jánosi Sándor, Kondor Endre és Szloboda Árpád emlékére, amelyekhez útvonal-leírást készítünk.
- Továbbra is részt veszünk az MPT Emlékezet Bizottság munkájában.
- 2015. évi szakosztályi rendezvények:
- Szakosztályi ülések
február : A munkaterv megvitatása, Vasvári Diploma odaítélése
október : Szakosztályi ülés (Úttörőéleti rítusok a nevelésügyi sajtó képein. 1950-1990.)
- Egyéb rendezvények
június : Kirándulás
szeptember : Konferencia a mozgalompedagógiai emlékezetről
Budapest, 2015. január 11.
Révész György
szakosztályi elnök