Beszámoló a Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság 2010. évi tevékenységéről
A 2010. év szervezeti átalakulással kezdődött. A Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szakosztály, a Segítők Műhelye, valamint a Korczak Munkabizottság január 9-i, együttes ülésén arról döntött, hogy a hatékonyabb működés érdekében – korábban is vallott céljaik megőrzése mellett – új néven, de egy szakosztályként működve folytatják munkájukat a továbbiakban.
Mit sikerült megvalósítanunk 2010. éves terveinkből?
A korábbi évekhez képest idén nem voltak rendszeres szakosztályi összejöveteleink. Erőink a folytonosság megőrzéséhez voltak csupán elegendőek. Ezeket az alábbiakban mutatom be.
A hazai szakmai közéletben törekedtünk jelen lenni, szakmai vitákban a véleményünket, álláspontunkat megjeleníteni, konferenciák műhelymunkáiban részt venni. Így például 2010 februárjában a „Zárt ajtók – nyitott lelkek” címmel rendezett kriminálpedagógiai konferencia gyermekvédelmi szekciójának munkájában vett részt szakosztályunk több tagja. 2010 márciusában az MTA Közgazdaságtudományi Intézete munkaanyagának („Családpolitika más szemmel”) vitanapján az óvodás- és iskolás korosztályt érintő kérdések kapcsán adtunk hangot véleményünknek. Áprilisban az „Együttműködő iskola – együttműködő társadalom” mozgalom által szervezett MPT-s rendezvényen, júliusban az Ajkán megrendezett „Staféta„ táborban, októberben a Pécsett lezajlott Furmann Imre emlékülésen vettünk részt. Decemberben a Cinka Panka Színház bemutatta Janus Korczak: Matykó király című mesejátékát. A bemutató létrejöttét Simon Mária társelnök együttműködése segítette.
Nemzetközi kapcsolataink folyamatossága a tervezettek szerint alakultak. Januári szakosztályi ülésünk vendégelőadója volt Mag Tornyai, a kanadai „Ministry of Children and Family Development” minősített klinikai tanácsadója.
Fontosnak tartva, hogy mindaddig, amíg nincs olyan hazai országos szülői szervezet, amelyik bekapcsolódna az európai szintű szülői érdekérvényesítésbe, szakosztályunk – együttműködésben a Comenius Műhellyel – tartotta továbbra is az EPA-val (European Parents Associataion) a kapcsolatot. Hírleveleikben foglaltakat közzétettük, népszerűsítettük. Kérésükre elkészítettük és megküldtük azokat az anyagokat, amelyek adott témákban segítették tájékozódásukat az itteni helyzetről (gyermekszegénység, migránsok). A szakosztály vezetése is közreműködött abban, hogy Salamon Eszter személyében sikerült olyan embert találni, aki fontosnak tartva a szülői érdekérvényesítést, elindított egy hazai szülői szerveződést, munkakapcsolatba lépett az EPA-val, részt vett a bécsi konferencián, átvéve a szakosztálytól ezt a feladatot. (Jelenleg már egy tavaszi budapesti EPA konferencia szervezésén dolgoznak a Comenius Műhellyel.) Anyagi kondícióink híján nem tudtunk szakosztályi tagot delegálni az ez évi EPA rendezvényekre.
Bár tartottuk a kapcsolatot a Szlovák Szülői Szövetség (Slovenska Rada Rodicovskiych Zdruzeni -SRRZ) aktivistáival a V/4 Projekt keretében („Együttműködő iskola – Együttműködő társadalom” mozgalom, 7 lépés projekt), de nem sikerült 2010-ben közös műhelymunkát tartani. Kárpát-medencei szomszéd kapcsolataink fenntartásáért műhelyvezetőként vettem részt a szlovéniai magyar iskolák pedagógusainak nyári tanári továbbképzésén, Hajdúszoboszlón. 2010 őszén ott volt több tagtársunk is a Bécsi Magyar Iskolával közösen szervezett szakmai programon.
A 2011. évre a szakosztályi közélet fellendítését tűzzük ki célul. Ehhez kívánjuk a régi tagságot jobban mozgósítani, s lehetőség szerint új tagokat keresni.
Budapest, 2011. január 19.
Összeállította: Makai Éva