Beszámoló a 2012. évi tevékenységről
Békés megyei Tagozat
Bevezető helyzetelemzés
A MPT Békés megyében a szervezeti struktúrát illetően tagozati keretek között működött; látszólag annak megfelelő módon elnök és elnökség megválasztásával.
A szervezeti aktivitást valójában egy szűk körű tagság, főként nyugdíjas korú- a szervezethez hagyományosan hűséges pedagógus kolléga jelenti.
Olyan közéleti személyiségek, akik aktív korukban is mindig részt vállaltak az iskolaügy, a helyi társadalom, a civil közösségek dolgaiban. Munkájuk és törekvéseik révén pedagógus és társadalmi közegben is elismerést, tekintélyt szereztek.
Sajnos, ennek a korosztálynak utánpótlása Békés megyében ( is ?) meglehetősen gyéren épül. A legutóbbi hónapokban pedig gyakorlatilag elsorvadt az érdeklődés, a tagtoborzás sem direkt sem közvetett formái sem jártak sikerrel.
A 2011. decemberében történt tagozati elnök váltás, amelynek révén Nagy Sándor nyugalmazott középiskolai igazgató lemondását követően elvállaltam az elnökséget, nem járt sikerrel. Nincs kétségem, saját egyéni sikertelenségnek kell tekintenem, hogy szervezeti életünk és programjaink vissza estek. Nehezen élem meg azt a nyugtalanító ellentmondást, hogy miközben súlyos iskolaügyeket, pedagógiai tevékenységet érintő témákban kellene megbeszélnünk, elmaradnak körünkből az aktív intézményvezetők, gyakorló pedagógusok. Sok intézményben megfordultam, vezetőkkel, pedagógusokkal találkoztam, – sajnos feszült, elkeseredett közegben. Be kellett látnom, hogy a helyzet inkább bénítóan belenyugvó hozzáállást tükrözött. A véleményüket legtöbben a civil életben sem szeretnék vállalni.
Minden bizonnyal az én hibám, hogy mindezek ellenére nem szorgalmaztam a a formális szervezeti élet alkalmait, a közgyűlést és az elnökségi üléseket.
A lehetőségekhez mérten bekapcsolódtunk a közéletbe.
– Társszervezői voltunk a 2012. november 17-én megrendezett „Kölcsönhatások a tudományban és a művészetben” – című nyilvános konferenciának, amelyet a Szegedi Akadémiai Bizottság Békés Megyei Tudományos Testületével közösen szerveztünk a Jókai Színházban. A támogatók a megyei és városi önkormányzatok voltak.
– Több tagunk részt vett a 2012. Júniusában a Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar, Békéscsaba által szervezett Andragógiai akadémián.
– A Tudomány Hete egyetemi TDK Konferenciáján valamint a Konferencián képviseltük Társaságunkat. Nem csak hallgatóként, hanem zsűrizésben is részt vettem.
A 2013. évre a következő programot kívánom a Tagozat tagsága elé javasolni 2013. február 15-én tartandó közgyűlésünkön.
1 ./ A pedagógus szerep, szolidaritás a helyi társadalomban. A helyi nevelési rendszerek 2013-ban
Pedagógiai kiskonferencia
Résztvevők, meghívottak: pedagógusok, pedagógus vezetők, pedagógusjelöltek
Helye: Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium díszterme
Ideje: 2013. március 29 (tavaszi szünet )
2./ Matúra Matiné ( 5 x 6 óra szombatonként)
Érettségire felkészítő tanfolyam hátrányos helyzetű diákok számára
(Önkéntes segítő pedagógusok előadásai az esélyegyenlőségért)
Segítő partnerek középiskolai tanárok, oktatási vállalkozások
Védnökséget vállal: Dührer Nyomda Gyula
Helye: (előkészületben)
Ideje: 2013. április – május hónap
3./ Együttműködés a MPT Békés Megyei Tagozat Andragógiai csoportjával rendezvények és szervezés szintjén.
A program a Tagozat közgyűlésének döntése után válik véglegessé.
Békéscsaba, 2013. január 31.
Dr Kovács János
elnök