a Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiumának tisztújító elnökségi üléséről
Időpont: 2022. 10.06.
Helyszín: BME (Bp. XI.ker Magyar Tudósok körút 2.) Q épület 101 nyitott tárgyaló
Jelen vannak:
A mellékelt jelenléti ív alapján 17 fő.
Napirendi pontok:
- rövid tájékoztató a Szakképzési Kollégium idei évi munkájáról,
- a Szakképzési Kollégium elnökségének tisztújítása.
Benedek András a Kollégium elnöke beszámolt az idei évi aktivitásról. Elmondta, hogy a 2022. évre tervezett „Beszélgetések a szakképzésről” című programsorozat eddig tervezett mindhárom programja megvalósult. Az elsőre 2022.március 25-én 36 fő részvételével online platformon került sor. Témája: a szakképzésben tanulók élethelyzetét, lehetőségeit vizsgálta az átalakuló szakképzési rendszerben.
A 05. 26-i rendezvény szintén online térben valósult meg 63 fő részvételével. Témája a duális szakképzés lehetőségei és tapasztalatai, különös figyelemmel a vállalkozásoknál folyó szakirányú oktatás specialitásaira.
Az őszi program időpontja 2022.10.06. hibrid szervezésben. A rekord részvétellel zajló „Beszélgetés” –en 74 fő online térben követte a vizsgaközpontokról szóló előadást, míg 26 fő az Egyetem Műszaki Pedagógiai Tanszékének nyitott tárgyalójában figyelte azt.
Nagy megtiszteltetésnek tarjuk, hogy a Szakképzési Kollégium előterjesztésére az idei Ádám György díjat 75. születésnapja alkalmából Szenes György kapta, akinek a Magyar Szakképzési Társaságban, majd a Magyar Pedagógiai Társaságban kiemelkedő szervező és vezetői tevékenysége, aktív szakmai-közéleti tevékenysége a köznevelés és a szakképzés komplex egészének progresszív törekvéseit támogatta.
A tisztújítás levezető elnöke Varga Lajos volt. Az MPT stratégiai céljai között szerepel a tagság fiatalításának szándéka, új agilis, elkötelezett szakemberek megnyerése a Társasági munkának, az erőteljesebb nyilvánosság biztosítása, az új kihívásokra való felkészülés. A Szakképzési Kollégium folytatva tevékenységének erényeit, gazdagítva módszertárát, kapcsolati hálóját, megőrizve hűséges aktivistáit, elkötelezett a fiatalok Kollégiumi munkába való bevonásában. Az elnökségre tett javaslatát is ennek a célnak elérése érdekében fogalmazta meg.
Az elnökségre tett javaslat:
Elnök: Benedek András,
Titkár: Schindler Rózsa
Elnökség: Balogh Csaba,
Király László,
Kraiciné Szokoly Mária,
Kulcsár Szilvia,
Palotás József.
Varga Lajos az új jelöltektől rövid bemutatkozást kért.
Balogh Csaba bemutatkozása:
Pályámat matematika-testnevelés szakos tanárként kezdtem 1988-ban, majd oktatási tevékenységem bővült számítástechnika szakosként és egyetemi informatika szakos középiskolai tanárként. Szakmai végzettséget szereztem rendszerinformatikusként.
Több, mint harminc éve veszek részt a szakképzésben, felnőttképzésben. A BME APPI keretein belül közoktatásvezetői-, felnőttoktatási szakértői- és köznevelési mestervezetői szakvizsgát szereztem.
Tevékenységeim között szerepelt (szerepel) felnőttképzési szakértő, szakmai (és érettségi) vizsgáztatás, -szakértés. Oktatási tevékenységeimet általános iskolában, középiskolában és felsőoktatásban is végeztem.
Jelenleg a Premontrei Szakgimnázium, Technikum és Kollégium igazgatójaként dolgozom. Az iskolát 2017-től irányítom és fő feladatom a megszűnés határán lévő (40-50 fős) iskolából egy hatékony, szakképzésben sikeresen közreműködő oktatási tevékenységet hozzunk létre. Elmondható, hogy a folyamatosan változó szabályozás mellett mára az általános iskolás pályaválasztó tanulói között népszerű (234 létszámú) iskolává nőtte ki magát. Az iskola Informatika, Oktatás és Egészségügyi ágazat területen képzi a tanulókat. Az köznevelés, a felsőoktatás és a szakképzés területén többéves tapasztalattal rendelkezem, amit szerencsésen tudok alkalmazni a keszthelyi Premontrei Középiskola irányítása során.
Köszönettel vettem a bizalmat a jelölésemmel kapcsolatban és mindent megteszek, hogy ezt a bizalmat munkámmal háláljam meg.”
Király László bemutatkozása:
Végzettség
- Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola, műszeripari és automatizálási szak – villamos üzemmérnök
- Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola, kiegészítő műszaki tanárképző szak- villamosipari műszaki tanár
- Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar számítástechnika szakos középiskolai tanár
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar közoktatási vezető és pedagógus szakvizsga
Munkahely, munkakör
- augusztus 15. óta dolgozom a Bolyai János Szakközépiskolában
- szaktanár, osztályfőnök, munkaközösség-vezető, gyakorló iskolai vezetőtanár
- szeptember 1-től: műszaki igazgatóhelyettes
- október 4-től igazgató
1986-tól – 2012-ig, 26 éven át dolgoztam együtt az iskola addigi igazgatójával, Dr. Szenes György igazgató úrral, akinek országos hírű szakmai tevékenysége kapcsán folyamatos rálátásom lehetett a közoktatás és a szakképzés területén végbemenő változásokra, fejlesztésekre.
Szakképzési vezetőként napjaink legnagyobb horderejű kihívása a 2020. szeptember 1-jével indult technikumi képzési formára történő áttérés megvalósítása. Az egységes, 5 éves képzési ciklusból adódó feladatok megoldása.
Kraiciné Szokoly Mária bemutatkozása:
Címzetes egyetemi docens vagyok az ELTE PPK, Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézetben, mesterszakos és doktorandusz hallgatóim a hátrányos helyzetű csoportok képzés útján történő felzárkóztatásának és tanulástámogatásának lehetőségeit kutatják.
Közel 50 évtizedes felsőoktatási tapasztalattal rendelkezem, ebből 30 évet a Budai Tanítóképzőben töltöttem, ahol a közművelődés Tanszéket és a Továbbképző Központot vezettem és több alap- és mesterképzési szak alapításában vettem részt. Ebben az időszakban lelkes tagja voltam a Szakképzési Társaságnak. Oktatási és kutatás területem: az andragógia elmélete és módszertana, curriculum fejlesztés, változó pedagógus szerepek és kompetenciák, a hátrányos helyzetű csoportok képzésének módszertani kérdései. Az MPT Felnőttképzési Szakosztály elnöke vagyok, 10 éven át a Társaság alelnöke voltam, szoros kapcsolatban a Szakképzési Kollégiummal. Tagja vagyok Az MTA Pedagógiai Bizottság Andragógiai Albizottságának, valamint az Új Pedagógiai Szemle szerkesztő bizottságának.
Kulcsár Szilvia bemutatkozása:
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja 2020. július 1-je óta, előtte a Centrum főigazgatója volt. Informatika szakos tanár. Egyetemi oklevelet szerzett a Corvinus egyetemen (2005) és a Pannon Egyetemen is (2009). Intézményfenntartói- ,közép- és felsővezetői gyakorlat, a minőségirányításban és pályaorientációs tevékenységben szerzett tapasztalat színesíti pályáját.
Palotás József bemutatkozása:
Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem által fenntartott négy egészségügyi szakképző intézmény fenntartását ellátó igazgatóság vezetői feladatait látom el. Címzetes docens, oktatói munkám témaköre a hazai szakképzési és felnőttképzési rendszerek jogszabályi környezete. Korábban több mint egy évtizedet dolgoztam a munkaerőpiaci képzés állami intézményrendszerében, valamint a közigazgatásban láttam el különböző szakmai és vezetői feladatokat, így a Kecskeméti Regionális Képző Központban, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpontban, a Klebeslberg Intézményfenntartó Központban, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalban. Tagja és vezető tisztségviselője vagyok a Felnőttképzési Szakértők Országos Egyesületének, korábban a Felnőttképzési Akkreditáló Testület elnöke, valamint a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Tanács alelnöke is voltam.
Mivel más személyre javaslat nem érkezett, az elnök szavazást rendelt el. (Megállapította, hogy a Kollégiumi ülés határozatképes, mivel a tisztújításhoz szükséges minimális létszám az MPT Alapszabálya szerint 10 fő.
A kitöltött szavazólapokat Vedovatti Anildó validálta, megállapította, hogy 17 szavazólap érkezett.
Az érvényes szavazatok száma 17.
A beérkezett szavazatok megoszlása: Benedek András, Schindler Rózsa, Balogh Csaba, Király László, Kraiciné Szokoly Mária és Palotás József 17 szavazatot kapott, míg Kulcsár Szilvia 15 szavazatot.
A levezető elnök a szavazás eredményének kihirdetése után a szavazólapokat megsemmisítette.
Az új elnökség első ülését 2022.11. hó 24-én 15 órakor tartja a BME Műszaki Pedagógiai Tanszékén.
A jegyzőkönyv lezárva: 2022.10. 06-án 17. 45 órakor.
A jegyzőkönyvet készítette: Schindler Rózsa