Emlékeztető

 

az MPT – online -elnökségi üléséről 2023. május 15-én

Jelen voltak: Borbély-Pecze Bors, Iski Józsefné Ági,Kattein-Pornói Rita, Nagy Ádám, Schindler Rózsa, Trencsényi László, Turcsik Katalin, Villányi Jutka, illetve Novák István és Harai Dénesné Marika.

A kötetlen beszélgetésen az elnökség értékelte az áprilisi küldöttgyűlés történéseit és eredményeit, körvonalazta azokat a feladatokat, melyekre az elkövetkező negyedévben (szeptemberig) operatív tervet érdemes készíteni. Köszöntöttük az újonnan megválasztott elnökségi tagokat.

A küldöttgyűlés alapvető értékének volt tekinthető az a jelentős létszámú küldötti jelenlét, melynek köszönhetően a határozatképesség egy percig sem volt kérdéses, s ugyanígy értékeltük, hogy az előterjesztések a küldötteknek jóformán teljes körű támogatását élvezték. A küldöttgyűlésnek eredménye, hogy az elhatározott szabályzatok megszülethettek, s reményeink szerint hatályba léptetésük is a közeli jövőben bekövetkezik (várjuk a törvényszék jóváhagyó végzését).

A küldöttgyűlésen – ugyan nem éppen az adott napirendhez kapcsolódóan – elhangzott élesebb kritikáknak az elnökség nem annyira élével kíván foglalkozni, hanem átgondolni a bírálat mögötti működési zavarok, hiányok jelenségvilágát, s okai közt jól elkülöníteni azokat, amelyek megoldására kínálkozhat esély, s azokat,amelyeket sokáig kell független változóként kezelni.

Fontosnak tartja az elnökség leszögezni azt, hogy „pedagógusnak” tekinti – alapszabálya szerint, stratégiai „nevelésképe” szerint is – mindazokat az értelmiségi szakembereket, akik a nevelésügy széles spektrumának valamely alrendszerében tevékenykednek, miközben természetes az igény, hogy az intézményekben a napi nevelési és tanulástámogató-tanítási-feladatokat ellátó kollégák értékei, szakmai érdekei – és személyesen maguk – jelentősebb arányban legyenek jelen a társasági életben.

A szűken vett nevelési-tanulástámogató-tanítási gyakorlat szakembereihez való „eljutásban” változatlanul a szakosztályokon és tagozatokon keresztül vezet az út. Ezt igazolja a Szakképzési Kollégium rendszeres beszélgetés-sorozatának sikere, s a szakmailag kiváló „SNI-s szakképzés” konferencián résztvevők magas száma is.

A szakosztályok, tagozatok vezetőinek aktivitásán és identitásán igen sok minden múlik, az őszi Vezetői Kollégiumon ezt a kérdést kiemelten kell tárgyalni. S az sem figyelmen kívül hagyandó a tagság összetételének elemzésekor, hogy jellegzetesen azok érdeklődnek, akik már „letettek valamit a szakma asztalára”. Ez sok szempontból magyarázza a felsőoktató-kutató műhelyek erőteljes jelenlétét.

Reményeket fűzünk az (újra)szerveződőben lévő Oktatásmenedzsment Szakosztály aktivizáló hatásának – akár az intézményvezetők körében is.

Ami a szakmai közéletben való aktivitás iránti igényt illeti: az őszi Szakmai Kollégium-i ülések tartalmában érdemes kifejezésre juttatni. Érdeklődőket vonzhat Radó Péter új könyvének bemutatása, nemkülönben tegyünk kísérletet arra, hogy az MPT tagjaiként is számon tartott 3 OKNT-tag a Szakmai Kollégium színe előtt adjon tájékoztatást e testület tevékenységéről.

Az elnökség elemzést vár a tagság életkori és szakmai összetételének alakulásáról, nemkülönben a szakosztályok, tagozatok küldöttgyűlési képviseletéről.

Áttekintjük a found raising-tevékenység újabb és hagyományos lehetőségeit is – abban a tükörben, melyben érzékelhetően a projekt-támogatás látszik sikeresebbnek, mint a biztonságos működés megalapozása. A tagdíj fegyelemmel nem lehetünk elégedetlenek, bár még vannak tartalékok.

A 2025-re ígért személyi frissítésekkel továbbra is foglalkozzék az elnökség.

Az elnökség következő – online – ülése június12.-én15 órai kezdettel.

Összeállította Trencsényi László