Emlékeztető a Magyar Pedagógiai Társaság elnöksége üléséről – 2023. március 27.

Emlékeztető a Magyar Pedagógiai Társaság elnöksége üléséről – 2023. március 27.

online platformon

Jelen voltak: Bernhardt Renáta, Kálmán Anikó, Nagy Ádám, Turcsik Katalin, Schindler Rózsa, Trencsényi László, Villányi Györgyné Jutka, az elnökség tagjai, ill. tisztségviselői, továbbá Fábry Béla állandó meghívott, részlegesen Novák István FB elnöke.

Az elnökség két határozatot fogadott el egyhangú szavazással.

1) április 28-ra összehívja jelenléti formában az MPT Küldöttgyűlését, beszámolók, mérleg, szabályozók, személyi kérdések napirendi pontokkal (a határozat szövege mindezt részletezi) – a küldöttek a meghívót záros határidőn belül kapják meg;

2) felhatalmazza az előterjesztőket (Villányi Györgyné Jutkát, Trencsényi Lászlót – a tartalmi beszámolókat illetően, Fábry Bélát a szabályzókat illetően arra, hogy április 1-jéig az előterjesztések szövegezését (figyelembe véve az elnökség szóbeli és írásbeli véleményét) zárja le, tegye a küldöttek számára hozzáférhetővé.

Az előterjesztésekkel összefüggésben a résztvevők támogatták Schindler Rózsa javaslatát, hogy a beszámolónak a közhasznúságról szóló részében az Alapszabályba foglalt közhasznú tevékenységek felsorolása mentén is kerüljön sor a tevékenységek „leltárára”, s elfogadták Bernhardt Renáta javaslatait a szöveg pontosítását illetően.

Az elnökség egyetértett azzal, hogy a Mérleg, a FB beszámolója, valamint a Jelölő Bizottság személyi javaslata helyszíni kiosztással jusson a küldöttekhez.

Az elnökség a 2. sz. határozatában támogatta a „szabályozó bizottság” javaslatát az Alapszabály és a törvényszék előtt nem felelős SZMSZ kettéválasztására. Köszönetét fejezi ki a Földesi Renáta, Suhajda Csilla Judit, Révész György és Fábry Béla összeállítású bizottságnak konstruktív munkájáért.

Az elnökség megértéssel fogadta, hogy az Alapszabály ezután sem szól a szervezeti egységekhez nem tartozó tagok jogállásáról, miközben megállapította, hogy ezek száma jelentősen csökken, s nem változtat azon, hogy a szervezeti egységek elnevezése továbbra is szabadon választható maradjon (a tagozat és szakosztály hagyományos különbségét nem változtatja meg); a Magyar Paedagogiai Társaságra, mint elődre szimbolikusan és nem tételesen tekint (alapítás éve az alapszabályban, a Szakmai Kollégium tradicionális létszáma stb.). Hangsúlyos, hogy a szervezeti egységektől is elvárja a társaság: legyen írásba foglalt szabályzatuk, ehhez vezetőik meg fogják kapni a szükséges segítséget. A küldöttállítás szabályai is pontosabbak lesznek, tekintettel több tagozat, szakosztály jelenlegi helyzetére kifejezve azt is, hogy a küldöttek maximális száma nem kényszer, hanem lehetőség.

Meghallgatta az elnökség a Személyi kérdéseket előkészítő bizottság munkájáról a beszámolót. Az ügyvezető elnök beszámolójában kiemelte Pécsi Anett, Kiss Hajnal, Kasza Georgina és Angyalfy Júlia odaadó munkáját. A beérkezett jelölések alapján várható, hogy lesznek többes jelölések a megüresedő helyekre. (Javaslattal élt az Összehasonlító Pedagógiai Szakosztály, a Gyermekérdekek szakosztálya – Korczak Munkabizottság, az Interkulturális Pedagógiai Szakosztály, a Kalokagathia szakosztály és a Kisgyermeknevelési Szakosztály s az Eszterházy Tagozat.)

Az elnökség tudomásul vette Kálmán Anikó lemondását elnökségi tagságáról, egyben alelnöki pozíciójáról, új munkafeladataihoz sok sikert kívánt, s megköszönte eddigi társasági aktivitását.

Az elnökség elfogadta az Ádám-Érdemérem kuratóriumának előterjesztését. Élve az alapító okirat adta lehetőséggel, 2023-ban 3 főnek ítéli oda az elismerést.

Ha rendkívüli esemény nem következik, akkor az elnökség a küldöttgyűlésig nem ülésezik. A Felügyelő Bizottság a 14. hét valamelyik délutánján találkozik a könyvelővel, a Mérleg és a FB beszámoló véglegesítése érdekében.

Az emlékeztetőt készítette

Trencsényi László