Emlékeztető A Magyar Pedagógiai Társaság elnökségi üléséről

Elnökségi ülés adatai

Időpont:          2015. február 24. 17:00 óra
Helyszín:         BME Q épület

Jelenlévők:

  • Benedek András                     elnök
  • Trencsényi László                   ügyvezető elnök
  • Villányi Györgyné                   elnökségi tag
  • Szenes György                        elnökségi tag
  • Karlovitz János Tibor              elnökségi tag
  • Szabó András                          elnökségi tag
  • Fábry Ilona                              titkárságvezető

Előzetes program:

1)     Szakmai kollégium március 28-án. Nagy Ádám mutatja be az Ifjúság 2012 kutatást (Aáry Tamás Lajos  lemondta, ill. őszre kérte magát). (Az Erőművházba tegyük a rendezvény helyszínét)

2)     Staféta programja elkészült (kiküldjük, terjesztjük).

3)     Áprilisi oktatáspolitikai tanácskozás tervét  Szenes György elkészítette

4)     Jubileumi pályázatok… Mikonya György szakmai álláspontjait várjuk

5)     found raising – Kraici Mari készíti a NEA pályázatot;  Fábry Béla írt a MOL-nak

6)     Békésből (Kovács János)  Hevesről és a Didaktika szakosztályról Ollétól kedvező hírek (korábban megküldtem); Baranya körül csend, Hajdúban lelassult  a reményteli kibontakozás, Művészeti és Kollégiumi  szakosztály változatlanul “nem mozdul”,, az  Interkulturális nem küldte feloszlatási jegyzőkönyvét, de átjelentkezések sem jöttek. Csend van Szolnok és az Ált isk. és Gimnáziumi szo. körül. (pedig  az áprilisi konferenciára jó lenne őket aktivizálni)

7)     Március 16 Korczak-Lewin-Gyóniné ülés a Lengyel Intézetben, kapcsolatot keres a (magyarul beszélő) osztrák Korczak Társaság.

Elnökségi ülés jegyzőkönyve

Benedek András üdvözli a megjelent elnökségi tagokat.

Benedek András: Módosult a Szakmai Kollégium programja, Aáry Lajos őszre kérte át. A helyszínváltásban is egyetért.

Trencsényi László: Szakmai Kollégium ülésének március 28-t  választottuk, bár többen a április 4-et javasolták. A március 28 többeknek nem jó. Nagy Ádám mutatja be az Ifjúság 2012 kutatást. A helyszín a témához illendően VII. kerülti Művelődési Ház (Erőművház) legyen a Wesselényi utcában. Két szakosztályunk (Mozgalom Pedagógiai, Szabadidő Pedagógiai ) társul.

Trencsényi László: A Civil Citromdíj díjazottjai. Lázár János és egyéb kormányzati szereplők kapják az Ökotárs elleni akciók miatt,  a másik díjazott a bírósági hivatal a civil szervezetek bejegyzése körüli anomáliák miatt. Az MPT sem kapott egyenlőre még semmit a bejegyzések kapcsán. Teljes bürokratikus káosz van.

Trencsényi László: Küldöttgyűlés időpontja május utolsó hétvégéje szokott lenni. Péntek vagy szombat legyen?

Benedek András: Legyen péntek, 11 órás kezdéssel.

Trencsényi László: Nemzetközi kapcsolatok épülnek. Lengyel Intézettel március 16-án lesz rendezvény. Bejelentkezett a bécsi Korczak Társaság kapcsolatépítésre. Pénteken meg a Színes Húrok Szakosztály tárgyal a finn partnerekkel közös Sibelius-rendezvényről.

Trencsényi László: A lengyel kapcsolat ügyében egy gond  van, Mikonya György nem válaszolt, hogy az ELTE TÓK társul-e.  Ebben az ügyben és a jubileumi pályázat ügyében is kerestem. Munkatervet leadott, tehát nem tűnt el. Ebben Benedek András segítségét kérem.

Trencsényi László: A Heves és Didaktikai Szakosztály átvételére Ollé János készen áll. Egerbe hívja össze a szakosztályt. Még időpont nem érkezett. Az elnökségből majd valaki vegyen részt. Az Oktatásinformatikai Szakosztály maradványát is integrálná.

Trencsényi László: Baranyával gondunk van, nincs aktivitás. Több próbálkozásunk is volt. A Hajdú-Bihari kapcsolat is lassulóban. A Kollégiumi és Művészeti Szakosztályról a Közgyűlésen ki kell mondani, hogy vége van. Az Interkulturális Szakosztálytól sem kaptam meg feloszlásról szóló jegyzőkönyvet.

Trencsényi László: Március 7-re a Hívatlanul Csoport kéredzkedett be a Korczak Munkabizottság ülésére.  Március 12-re az Alternatív Diákparlamentre kaptam meghívót. Kaptunk meghívót az MSZP február 28-i oktatáspolitikai tanácskozására.

Trencsényi László: Staféta Tábor meghirdetés, békés táborozás – a jubileumra készülés jegyében

Villányi Györgyné: A tábor Balatonfűzfőn lesz, önkormányzati területen.

Fábry Ilona: 30 fős sporttelepi szálláshely. 2 ágyas szobákkal.

Fábry Ilona: Veszprémbe van még egy meghívásunk egy félnapos programra.

Benedek András: Amit Szenes György javasolt konferencia, az a Szakképzési Kollégium keretein belül valósulna meg?

Szenes György: Nem, ez MPT rendezvény lenne.

Benedek András: Fábry Béla a Küldöttgyűlés napirendjének gondolná a témát. Nekem egy külön rendezvény jobban tetszik, és május 29-e még messze van. A Küldöttgyűlés napirendje zártabb.

Szabó András: Ez egy jól tematizált konferencia, amire több más témát is fel lehet csatolni.

Szenes György: Én a párbeszéd elindítását tartom fontosnak a témában. A konzekvenciák levonását át lehet vinni a Küldöttgyűlésre. El kellene kezdeni egy társadalmi párbeszédét a témáról. Ezt a kérdést megoldani csak kormányzati cikluson keresztül lehet. Ebben katalizátor lehet a MPT. Most nem pártpolitikusokkal, hanem előélettel rendelkező szakemberekkel kell a vitát elkezdeni. A kérdés az, hogy letesszük-e a voksunkat a 9 évfolyamos képzés mellett? Vagy az a kérdés hogy 8 vagy 9? Beszéljünk-e a 8 osztályos képzés reformjáról? Ha a gyerekek 20-30%-a funkcionális analfabétaként kerül ki, akkor itt komoly probléma van. Az európai irány a 6+3 tagozódás. De beszélnek kormányzati szinten 4+5 és 5+4 rendszerről. Ez egy komoly darázsfészek.

Benedek András: Az előadók jók, szimbolikus nevek. A szekciókat nyitottabbá kell hangolni. Problématérképeket vázoljanak fel. Nincsenek célirányos kutatások. Fontos az expanzió. A korai lemorzsolódást illetve az alacsony hatékonyság problémáját meg kell oldani.

Villányi Györgyné: Egyre gyengébbek a felső tagozatok.

Benedek András: Lannert Judit lehetne még előadó a problématérképpel. Az NGM-ben nincs ilyen ember aki a szakképzés kapcsán ki tudna állni.

Szabó András: CISCO konferencián Katona Miklós, főosztályvezető volt ott az NGM részéről. A visszajelzések alapján sikeres volt.

Szabó András: A szekcióban gyakorlati témát is fel kell vetni, nem szabad nagyon elméleti irányba elvinni a konferencia témáit.

Benedek András: Sokféle szempont van. Pl. az egyházi iskolák is kényesek a saját gimnáziumi képzéseikre.

Szenes György: Ha belecsap a kormány egy ilyen reformba, akkor a különféle alternatívák megszűnnek és csak a 9 évfolyamos képzés marad.

Benedek András: Egy ilyen vitát nem lehet 1-2 év alatt lezárni. Egyet nem tehetünk meg, hogy ebből a vitából kimaradunk. Konstruktívan kell hozzáállni. Tudnunk kell a tagozatokból úgy behozni embereket, hogy azok meg is szólaljanak. Képes-e a Szakképzési Kollégium 150 embert behozni a konferenciára úgy, hogy meg is szólalnak?

Trencsényi László: A Küldöttgyűlésen kell valaki, aki a konferencia tapasztalatait megreferálja. Érdemes megfontolni, hogy egyszer az elnökség üljön ki egy panelbeszélgetésre.

Trencsényi László: A konferencia címe legyen: Expanzió és szerkezet. 90-es évek óta a szerkezethez nem nyúltak hozzá. Van tantervi és infrastrukturális problematikája is a 9 évfolyamos átállásnak. Van pedagógus képzés része is, képzés/átképzés/továbbképzés. És a LLL horizontjáról is meg kell nézni. 2-3 kormányzati ciklust is jelenthet.

Fábry Ilona: Így ha ezekről a problémákról beszélünk, akkor elveszik a témák között a szakképzés.

Trencsényi László: Nem biztos, hogy ennyi prominens előadót tudunk-e egy időpontban összehozni. Vekerdy Tamás helyett megfontolandó Kereszty Zsuzsa. Mindenképpen gondolkodjunk „dublőrökben” is.

Benedek András: A szekciókhoz konstruktív emberek kellenek.

Szenes György: A szakképzési szekciót Szabó András szervezi. De oda is meg kell szervezni az előadókat.

Benedek András: A expanzióban lehet a legnagyobb támogatottságot megszerezni, a szerkezetben meg differenciálni. Hogyan legyen az expanzió? A szerkezet meg hogyan és mikor?

Trencsényi László:Juhász Ágnesre is gondoljunk, az Agóráról.

Trencsényi László: Egy harmadik szekciót is érdemes lenne nyitni a Life Long Learning-eól.

Szabó András: Mi a célcsoportja a konferenciának? Kicsit elmentünk a pragmatikus irányból a tudományos irányba.

Benedek András: Elsődleges célcsoport a tagság illetve a tagság által megszólított kollégák.

Szabó András: Ha 40-50 fős panelbeszélgetéseket szeretnénk, arra jók a Trencsényi Laci által felvetett előadók, de nagyobb számú – 100 feletti – résztvevő cél esetén kellenek a húzónevek.

Karlovitz János Tibor: Ha kérdésfelvetéseket hatékonyan meg akarjuk oldani, akkor alacsonyabb résztvevőszám a hatékony, ha „kijelentések” lesznek akkor a nagyobb résztvevőszám.

Benedek András: Akkor van értelme, ha a „termet” meg tudjuk tölteni. A tematika jó, bár az igaz hogy az előadók „torzíthatnak”. Ahonnan tudunk igazából építkezni, az a szekciók. Fontos lesz a szekcióvezetők (moderátorok) szerepe. Legyen visszacsatolás a szekcióvezetők részéről.

Szabó András: A fő témát és aktualitásokat össze lehet kötni. Pl. érettségi, duális képzés, intézményrendszer átalakítása.

Benedek András: Kell a végén egy nagy „tabló”, egy gondolat-térkép a felvetett problémákról. Szóba kerülhet a NAT átalakítása, érettségi, stb. Fontos, hogy kik lesznek a szekcióvezetők, moderátorok. Komoly szerepük lesz. Előadók kik lennének a szekcióban?

Szabó András: Katona Miklós NGM-től. Illetve a Nemzeti Pedagógus Kar Szakképzési Szakosztályának vezetőjét is érdemes lenne meghívni (Fügedi Beatrix).

Trencsényi László: Jó ötlet, hogy a MPT mellett a Nemzeti Pedagógus Kar-tól is lehetne egy társ szekcióvezető. Minisztériumi embert nem hívnék.

Szenes György: Szabó András felvállalná az egyik szekciót (szakképzés), a másik szekcióra a Fábry Bélát gondoltam. A harmadik szekciónak nem látom a helyét.

Fábry Ilona: Szendvicsebédet kellene biztosítani. 80-100 ezer Ft lenne a körülbelüli költség.

Benedek András: A Szakképzési Kollégium pénzére lehetne támaszkodni?Én úgy becsülöm, hogy 150 főre kb. 300 ezer Ft. Ásványvíz, kávé és szendvicsebéd.

Benedek András: Három-négy ember minden szekcióba kell, akik hozzászólnak, meglökik a beszélgetést.

Trencsényi László: Jó lenne általános iskolai igazgatót is bevonni.

Villányi Györgyné: Varga Lászlót javaslom még előadónak.

Szenes György: A legfontosabb lenne az előadók megkeresése és felkérése.

Trencsényi László: A következő elnökségi időpontja legyen március 17-e, 17 órától a Kazinczy utcában (304. terem).

Benedek András: Összefoglalva tehát, MPT konferencia lesz, aminek az operatív szervezője a Szakképzési Kollégium lesz.

Melléklet

Konferencia tervezett programja

Konferencia javaslat

Expanzió és szerkezetváltás

Merre tovább közoktatás?

Konferencia helyszíne: Bp..VII. k. Kazinczy u. 23-27. Aula és termek

Konferencia ideje: 2015. április 18. szombat 10-15 óra.

Program:

Plenáris ülés: 10.00 – 10.10 Megnyitó. Köszöntő. Benedek András

10.10 – 10.35 A 9 osztályos általános iskola Európában. Radó Péter

10.40 – 11.05 Tantervi építkezés a 9 osztályos általános iskolában. Nahalka István

11.10 – 11.35 Az iskola kezdő szakasza. Vekerdy Tamás

11.40 – 12.05  Közoktatás és szakképzés. Szenes György

12.10 -12.40 Szünet. Büfé

Szekciók:       12.40 – 15.00

– 9 évfolyamos általános iskola. Szekcióvezető? Fábry?

– Közoktatás és szakképzés. Szekcióvezető? Szabó?

– Életen át tartó tanulás nézőpontja, nonformális, informális képzések Kraici?

Plenáris ülés:  15.00 -15.30  Szekcióvezetők beszámolói

15.30 – 16.00 Hozzászólások

Konferencia zárása. Trencsényi László

A szervező Szenes György, aki haladéktalanul hozzákezd az egyeztetéshez.

Készítette: Szabó András