Magyar Pedagógiai Társaság
Online elnökségi ülés
Résztvevők: Trencsényi László, Villányi Györgyné, Nagy Ádám, Schindler Rózsa, Harai Dénesné, Turcsik Katalin, Novák István, Iski Józsefné
- A szervezeti egységek belső szabályzatára tett algoritmus javaslat véleményezése /előterjesztő: Trencsényi László/
-
Schindler Rózsa felhívja a figyelmet, hogy a javasolt algoritmus 1.; 3.; és 5. pontja a társaság alapszabálya is tartalmazza, tehát ezeket a szervezeti szabályozásban is benne kell lennie. A 2. és 4. pont beiktatását pedig az észszerűség diktálja.
-
Trencsényi László Suhajda Csilla ajánlása alapján javasolja, hogy az algoritmus 7. pontja kerüljön előre, mert a bírósági formanyomtatványokon is így van. Javasolja továbbá, hogy az elküldött algoritmus 6. pontját is tartsuk meg, mivel a megszűnő illetve összeolvadó szakosztályok, tagozatok esetében jelenleg is vannak bizonytalanságok, melyek szabályozásos alapján jobban kezelhetőek a jövőben. A jelenlegi problémás helyzeteket / Kerekgedei szakosztály – Menedzsment szakosztály; Felnőttképzési szakosztály maradvány; Prevenciós szakosztály/ a Küldöttgyűlésig tisztázni kell.
Az elnökség a fentiek elfogadásával a szervezeti egységei számára a következő működési szabály szerkesztési algoritmust ajánlja a Szakmai Kollégium ülésén.
MPT Szervezeti egység (tagozat, szakosztály stb.) működési szabályai
(algoritmus)
1) ) Egyéb rendelkezések: postacím, emailcím, fb-elérhetőség, weboldal stb.
-
A Szervezeti egység alapvető célja, tevékenységének tartalma, kitüntetett célcsoportja (2 mondatban)
3) A Szervezeti egység legfőbb döntési mechanizmusa
(taggyűlés, online-vita és szavazás – a döntéshez elegendő szavazati arány: 50%, 66%, konszenzus vagy más)
4) A Szervezeti egység vezetési szerkezete
(vezetői megbízatások megnevezése, hierarchiája)
5) Szakmai Kollégiumba delegálás, küldöttválasztás módja
6) Szervezeti egység archívumának kezelése
7) Megszűnése esetén különleges rendelkezések az utódlásról
Az elnökség a szabályzatok elkészítésének határidejét 2024. május 15-ben jelölte meg /a Küldöttgyűlés előtt/.
- Munkatervek /előterjesztő: Trencsényi László/
Az eddig beérkezett 2024-re szóló munkatervek áttekintése után elmondható. hogy különböző aktivitások figyelhetőek meg a szervezeti egységek tervezett feladataiban. Vannak alaposan kidolgozott, szervezetben gondolkodó, nagy programokat tartalmazó, vannak csak szervezetfejlesztéssel foglalkozó, akadnak „belterjes” és vannak „biztonsági” tervek is. Ösztönözni kellene a szervezeteket, hogy megtalálják magukban a potenciált az aktívabb programszervezésre, a nyitásra, legalább a közvetlen környezetük felé /pl. lehetséges előadók és elérhető célközönség bevonásában, megtalálásában/. Még nyolc szervezeti egységtől várja a titkárság a tervezetet. Remélhetőleg, még a Vezetői Kollégium ülése előtt beérkeznek, hogy elemezni lehessen őket. |
-
Vezetői Kollégiumi ülés téma javaslat: „vállalkozási alapú nagyrendezvény”
A januári elnöksége ülésen Novák István vetette fel a szakmai konferenciák újraélesztésének gondolatatát, melyet további megfontolás céljából Trencsényi László elnök, akkor a februári elnökségi ülés témájának javasolt, ajánlva, hogy majd a Vezetői Kollégiummal kibővített ülésen is legyen napirenden.
-
Trencsényi László felvezetőjében több kérdést is felvetett vitaindítóként. A fizetős rendezvény egyenlő-e egy társaság által rendezett nagy konferenciával? Milyen időközönként aktuális /2 év/? Ki legyen a szervező? Mi legyen a téma? A szakosztályok nagy rendezvényei közül válasszunk és azt fejlesszük tovább? Formája, és helyszíne? Van-e igény és kereslet rá?
-
Turcsik Katalin támogatja a gondolatot. Javasolja, hogy egy állandó, egyedi név fémjelezze ezt a konferenciát. Úgy gondolja, nem elsősorban bevételi forrásként fontos egy ilyen rendezvény a társaság szempontjából, hanem a tudás megosztás a meghatározó elem.
-
Villányi Györgyné is támogatja a felvetést, kiemeli ő is a tudás megosztást. Ő példaként a Nevelésügyi Kongresszusok szellemiségét említi.
-
Iski Józsefné szervezeti keretnek az AMIT konferencia felépítését javasolja – mozaik szerű rendszer.
-
Novák István a megfelelő affinitással és kapacitással bíró szakmai egységek feltérképezését is fontosnak tartja.
-
Trencsényi László kiemeli, hogy az MPT jelenleg is több nagy konferencia és rendezvény társvédnöke, valamint
-
Villányi Györgyné ismerteti, hogy ő maga is a közel jövőben – felkérésre –előadást tart konferencián, az MPT-t képviselve.
-
Trencsényi László felveti, hogy ha az MPT-hez nem kapcsolódó kiváló, ám független szakembereknek adunk nagyobb teret, akkor teljesítjük-e a küldetésünket és nem tudunk szárnyat adni saját „feltörekvő” szakembereinknek.
-
Turcsik Katalin véleménye, hogy ezeken e rendezvényeken az MPT szakmai kincseit bányásszuk ki és mutassuk meg és támogassuk meg őket nagy szakmai nevekkel.
-
Schindler Rózsa kiemeli, hogy az MPT tudásmegosztó tevékenységét kell a zászlónkra tűzni. Az eddig elhangzottak alapján ő két utat lát ennek megvalósítására. Az egyik egy időszakonként megrendezendő nagy oktatási konferencia, mely sok rizikót rejt magában. A másik, amelyet járhatóbbnak lát az MPT szempontjából, mini konferenciák sorozata, amelyből kiindulva, akár naggyá is fejleszthető lenne egy-egy téma.
Trencsényi László megállapítja, hogy az elnökség tagjai támogatják az ajánlást, 100-150 fős, részben fizetős konferenciák MPT általi szervezésére. Novák Istvánt kéri fel, az elnökség jóváhagyásával, hogy a Vezetői Kollégiumi ülésen a témában ismertető-vitaindítót tartson.
-
Egyebek:
-
Trencsényi László:
A jubilánsoknak szentelt koncert időpontja március 21. délután.
Megkezdődött a Majzik-díj odaítélésének folyamata. Döntés az április 12-iki szerkesztő bizottsági ülésen (a 2023. évfolyam írásaiból Alabán Péter, Körtvélyesi Franciska és Hollóy Judit dolgozatai vannak a pontozásos “versenyben”).
Ádám-érdeméremre két javaslat érkezett. Márciusban ül össze a kuratórium.
Örömmel gratulálunk Villányiné Jutkának, akinek az erzsébetvárosi önkormányzat “Egy mindenkiért” díjat adományozott.
Folynak a tárgyalások a volt zánkai Galéria tulajdonjogáról. Senkinek sem kell, de senki sem engedi el…
A tagdíjak folyamatosan (sok felülfizetéssel) érkeznek, közeledünk a 400-hoz. Továbbra is érkeznek új belépési nyilatkozatok.
-
Turcsik Katalin:
Javasolja, hogy mivel az MPT elnöksége is egyetértett Gyermekjogi Civil Koalició elítélő nyilatkozatával, ezért kezdeményezze az elnök, hogy a nyilatkozat végén a támogatók között is szerepeljen a társaság neve.
– Marketing és szolgáltatás témakörben: Tudásunk és tapasztalataink által segítsük az pedagógusokat, intézményeket. Van igény szakmai segítségnyújtásra tanfolyamok tartására illetve szakmai kérdésekben tanácsadásra. Ennek formáit és lehetőségeit keressük meg.
-
Trencsényi László:
Az április 5-i Szakmai Kollégium ülésének témáját a Vezetői Kollégium dönti el.
Következő Elnökségi ülés időpontja: 2024. 04. 08. /online/
Lejegyezte: Iski Józsefné