Jegyzőkönyv

a Magyar Pedagógiai Társaság elnökségének 2015. november 2-án 16,00 órakor az ELTE PPK épületében tartott üléséről.

A programon nem tudtak részt venni, kimentették magukat: Karlovitz János Tibor és Szabó András

Téma: A 125. évfordulóra való felkészülés aktuális feladatai

Trencsényi László: A kiírt napirend előtt, amíg az alelnökasszony megérkezik, az alábbiakról kell beszélnünk.

  • December 14-én 16,00 órakor a Szlovák Iskolában köszöntjük a jubilánsokat. A helyszín, a műsor biztosított. Itt kívánjuk megalakítani az évfordulós Emlékbizottságot is.
  • A Vezetői Kollégium november 14-én (szombat) 13,30-kor ülésezik az ELTE Kazinczy utcai épületében. Tájékoztatást adunk a grémiumnak az évforduló kapcsán alakuló tervekről. Előtte 10-től “Az én vezéreszmém …” címmel konferencia az ELTE PPK-n a Sibelius-Bartók Emlékév kapcsán. A programot a Színes Húrok Szakosztály szervezi, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Fábry Béla: Tájékoztatást ad arról, hogy a rendkívüli közgyűlésen elfogadott dokumentumok határidőre leadásra kerültek a bíróságon. Személyesen adta le a dokumentumokat.

Trencsényi László: A Kerekasztal nem jött létre, az MPT az aláírók között nem szerepel. A vezetőség többségének állásfoglalása az, hogy adott ügyhöz (Etikai Kódex, minősítés kérdése) adja a szervezet a nevét.

Villányi Györgyné: Megfigyelőként ott kellene lenni. Azt tapasztalja, hogy folyamatosan, naponta érkeznek a levelek.

Szenes György: Olyan ügyeket kíván tárgyalni a Kerekasztal, ami nem hagyhatja hidegen az MPT-t. Általános pedagógiai kérdésekhez van a csoportban megfelelő személy, ám a szakképzés területéről nincs. Veszély, hogy ez a terület teljesen kimarad, így végkép vesztes lesz a terület. Megjegyzendő, hogy a PSZ is csatlakozott a Kerekasztalhoz.

Fábry Béla: Tartható a korábbi elnökségi döntés. Más a személyes és más a társasági képviselet. Személy szerint nem kíván a napi csatározásokban részt venni. Éles kritika megfogalmazható, ez történt az Etikai kódex esetében is, ott a szervezet az elsők között tett javaslatokat a módosításokra.

Benedek András: Sokszor foglalkoztunk a problémával. A legutóbbi elnökségi ülésen markáns többségi vélemény született. Történt-e olyan esemény, hogy újra értékeljük a korábbi döntést? – teszi fel a kérdést. A tagság kérésére, megkeresésére felülvizsgálható a döntés. Az arculatvesztés veszélye fennállhat egy „népfrontos” csatlakozással. Megjegyzendő, hogy nincs érdemi párbeszéd a hatalom ill. a civil szervezetek között. Az MPT-nek ott van, lehet ereje, ha gyorsan reagál intézkedésekre, azaz határozott véleményt fogalmaz meg fontos kérdésekben. A szakszervezetekre kell hagyni az olyan kérdések ügyét, mint most a minősítések ügye.

A szakképzés ügye valóban kritikus, az irányítás oldalán nincs kompetens személy, aki ezzel érdemben tud foglalkozni.

Kraiciné Szokoly Mária: Való igaz, nincs szakember, s ez ma annyira igaz, hogy több példa is igazolja, a korábbi szakértőkhöz fordul az irányítás. Így jött létre az a feladat is, amelyben az ELTE kapott kiemelt feladatot.

Novák István: Nincs jele annak, hogy a kormányzat külső, vagy szakmai véleményeket venne figyelembe. Ugyanakkor meg kell állapítani, hogy ténylegesen nincs szakembergárda.

Benedek András: Időről időre meg kell szólítani a tagságot, de azt is látni kell, hogy a szervezetünk tagságának zöme már nem az aktív munkavállalói kör részese. Érdemes időről időre elővenni  nagy horderejű problémákat, mint  9. osztály problematikája, a szakképzés kérdésköre  vagy az Etikai kódex  volt.

Napirend

Kraiciné Szokoly Mária: A 125 éves évfordulóval kapcsolatos anyag megküldésre került. A bizottság munkájába való felkérésekre pozitív visszajelzések érkeztek. Mikonya György és Harcsa Katalin válasza még nem érkezett meg. Személyes megbeszéléseket kezdeményez.

Az már most látszik, hogy a szakosztályok aktivizálódnak.

A legfontosabb célkitűzés az kell legyen, hogy a 125 éves hagyomány talapzatán, ebből kiindulván (példaként tekintve a „békeidők” polgárosulási, modernizációs dinamikáját, mely az MPT létrehozásának is talaja volt) jelennek és a jövőről szóljanak a rendezvények, még akkor is, ha történeti-emlékező programok feltétlenül lesznek. Ügyelni kell az arányok megtartására.

Szükséges, s ebben támogatást kér, hogy a migráció kérdése kerüljön témaként a tudásmenedzsment-konferencia mondanivalójába Itt a pedagógia szakmai kérdése feltétlenül előkerül, hiszen a tudásmenedzsment, az integráció, a nyelvtanulás a szokásrendszer elsajátításának útjai feltétlenül előkerülnek. A téma feldolgozásához előadót is tud, javasolja a felkérést.

Trencsényi László: Falus Iván jelezte, hogy a 100 éve született Nagy Sándorról mindenképpen az évforduló kapcsán megemlékezést szándékoznak szervezni, s ebben számít az MPT részvételére – a tudásmenedzsment-konferencia sodrában efér.

A migráció kérdésével kapcsolatban jelzi, hogy Nagy Ádám vezetésével Révkomáromban már készül a II. Ifjúságügyi Kongresszus terve, melyben egyebek mellett e  téma is helyet kap.

Kraiciné Szokoly Mária: A szűk bizottságot a közeljövőben összehívja, s a munkát beindítja. Ennek első állomása a november 14-diki Vezetői Kollégium lesz.

Fábry Ilona: December 1-ig az éves levelet összeállítja, melyhez anyagokat kér, s időben eljuttatja a tagsághoz.

A következő elnökségi ülés időpontja:

2015. december 3-án (csütörtök) 15,00 óra BME Q épülete

kmf.

Csillag Ferenc

jegyzőkönyvvezető