A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetség Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a szlovákiai magyar pedagógusok és tanügyi dolgozók jogilag önálló, független szakmai és érdekvédelmi szervezete, 1990. január 13-án alakult a Nyitrai Pedagógiai Főiskolán, a Szlovenszkói Általános Magyar Tanítóegyesület jogutódjaként A Szövetség célja:
ñ tevékeny részvétel az oktatásügy feladatainak megoldásában és a neveléstudomány gyakorlati megvalósításában,
ñ érdekképviselet gyakorlása a szlovákiai magyarság sajátos oktatásügyi kérdéseiben,
ñ elősegíteni az anyanyelven történő nevelés és oktatás kiterjesztését az óvodától a felsőfokú képzésig.
A Szövetség szervezeti felépítésében az alapszervezetek, területi szervek, országos szervek és szakmai társulások kapnak helyet. A tagok szakmi fejlődésük biztosítása érdekében klubokat, szakcsoportokat, pedagógiai műhelyeket hozhatnak létre.
A Szövetség kiemelt figyelmet fordít az óvodáskorú gyermekeknek a játkosság örömére épülő, anyanyelven megvalósuló nevelésére és támogatni kívánja az Óvodapedagógusok Szakmai Társulásának gyermekkel és szülőkkel kapcsolatos programjait és rendezvényeit, továbbá fontosnak tartja a diákok nevelése során az együttérzésre, toleráns emberi magatartásra, az egészséges életszemlélet és életmód kialakítására épülő szemlélet kialakítását. A Szövtség felkarolja és lehetőségeihez mérten támogatja az alkotó pedagógusok kutatómunkáját, szakmai – módszertani kezdeményezéseit, tananyagfejlesztéseit, újításait.
A Szlovákiai magyar Pedagógusok Szövetségének Programja a szlovákiai magyar oktatásügy megmaradását és fejlesztését szolgálja.
A Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központ Dél – Szlovákia gazdasági és szociális gondokkal küzdő, de gazdag kulturális hagyományokkal rendelkező régiójában fejti ki hatását. A térség pedagógusai széles körű összefogássl valósítják meg átgondolt, jól felépített és megszervezett rendezvényeiket.
ñ A régió pedagógusainak közreműködésével évente megrendezésre kerül Rimaszombatban a nyári egyetem.
ñ Az egyes iskolák (Rimaszombati Református Gimnázium, Rimaszécs, Feled, Pelsőc) jelentős szakmai képzéseknek, taneszköz – bemutatóknak adnak otthont.
ñ Az óvodapedagógusok szakmai tréningeken, kézműves foglalkozásokon vesznek részt.
ñ A régió pedagógusai több szakmai tanulámyúton, módszertani gyakorlaton, tehetséggondozó programon vesznek részt Magyarországon a határ menti együttműködés keretében.
ñ A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Rimaszombati Pedagógiai Központjának Regionális Tanácsa közösen alakítja ki, elemzi, értékeli a tevékenységeket.
.A Szövetség Óvodapedagógiai Társulása 1994 – ben, a III. Nyári Egyetemen Deákiban alakult. Céljaik a következők:
ñ az óvónők szakmai érdekvédelme,
ñ sajátos óvodapedagógiai programok meghonosodásának segítése,
ñ hazai, nemzetközi, anyaországi kapcsolatok ápolása,
ñ családsegítő programok szervezése,
ñ szakmai önismeret, az óvodapedagógus személyiségének felfedezése
A szakmai társulásnak több száz fős tagsága van, akik konferenciákon, továbbképzéseken és szakmai kirándulásokon igyekeznek ismereteiket bővíteni.
A szlovák óvodák kiemelt feladatként kezelik a néphagyományok ápolását, a játszóházak vezetését, a családi napok szervezését és a tehetséggondozást. Az óvodák magas színvonalon igyekeznek munkájukat végezni, ebben a folyamatban nehézséget jelentaz intézmények átszervezésével és a létbizonytalansággal folytatott küzdelem.
Problémát jelent az óvodapedagógusok szemlélete, a területi választányon belüli szétszórtságuk, szerve
zetlenségük. A műhelyjellegű munka által szerzett tudás még nem jelen meg igényként, nagyon kevesen vállalják közös tapasztalat és tudás átadását.