Kiss Árpád Műhely március 6-án

MEGHÍVÓ

 „A huszadik században megközelítőleg fél százra tehető azon kiváló értelmiségiek száma, akik minősített formában részesítették előnyben a tanítást teljes vagy részleges életpályaként saját tudományos, művészi vagy irodalmi tevékenységükkel szemben vagy azokat kiegészítendő. Ebből a beállítódásból következik az „abszolút” pedagógus jelzőjének értelme: ebben a pedagógiai elméletben és gyakorlatban a pedagógia művészete, elmélete és gyakorlata az, amelyben az önálló értelmiségi (tudományos, művészi, stb.) tehetség (vagy a legtöbb esetben: tehetségek) megvalósulnak, ezzel a pedagógiai összefoglaló médiuma lehet a szellemi tevékenység(ek) élvonalának, bizonyos értelemben – hipotézisünk szerint – a pedagógiai valóság egy sajátos és különös értelemben válik művészetté (talán még össz-művészetté is).”

  (A Kiss Árpád Műhely 2007-es, alakuló összejövetelének hitvallásából)     

 

Magyar Pedagógiai Társaság keretei között működő Kiss Árpád Műhely folytatja beszélgetés-sorozatát az „abszolút pedagógusokról”, mint a modern magyarországi értelmiségtörténet fontos, ám mindeddig elhanyagolt jelenségéről.

A Műhely első rendezvényén, 2009. január 26-án, Kovács Máté élete és munkássága volt a beszélgetés tárgya. A bevezető előadásokat Tóth Gyula, a Kovács Máté Alapítvány Kuratóriumának elnöke és Hankiss Elemér tartották.

A Műhely második rendezvényén Bálint Alice és Hermann Alice élete és munkásságát beszéltük meg. A 2010. január 18-i ülésen Tomana Györgyi tartott előadást a XX. századelő nagy pszichológus pedagógusasszonyairól.

A Műhely harmadik rendezvényén (2010. május 18) Kontra Györgyről (1925-2007), az orvos végzettségű, de bölcsészetet is tanuló Karácsony Sándor-tanítványról, a modern hazai biológiaoktatás úttörőjéről, az egykori Országos Pedagógiai Intézet (OPI) főigazgató-helyetteséről tartott előadást Franyó István.

A Kiss Árpád Műhely „Abszolút pedagógusok”- sorozatának negyedik előadásaként Ádám György professzor úr 2010 november 17-én 15 órától Szent-Györgyi Albert életművét értelmező előadást tartott.

A Műhely most következő ötödik rendezvényén Almássy Balázs „A Nyugat korának tanárképéről és irodalmi tanáralakjairól” című doktori (hivatalos nevén: ph.d.) értekezését mutatja be. A disszertáció az „abszolút pedagógus” fogalmának keresésére indított útnak.

Az előadásra és az azt követő beszélgetésre – s egy csésze forró teára –  tisztelettel hívjuk és várjuk.

Időpontja: 2013. március 6, szerda 17 óra.

Helyszíne az ELTE PPK Kazinczy utca 23. sz alatti épületének II. emeleti 204-es tanterme.

Kiss Endre       Trencsényi László

Az mpt@index.hu-n előre bejelentkezők számára hozzáférést biztosítunk a disszertáció fontos szövegrészeihez.