Könyvbemutató

  Azt hiszed, tied a világ?

Amit láttam, és ahogy gondoltam

1 9 9 0 – 2 0 1 0

 

 

Meghívó

 Az Argumentum Kiadó tisztelettel meghívja Önt

Sándor György Azt hiszed, tied a világ?

Amit láttam, és ahogy gondoltam

1990–2010 című könyvének bemutatójára.

A bemutató időpontja és helye:

2012. február 28., kedd, 1430 óra

Filmesház

(Budapest IX. ker., Ráday u. 31/K)

A könyvet bemutatja:

KissEndre

filozófus, egyetemi tanár

A könyv a helyszínen kedvezményes áron vásárolhatók meg

Ez a bizonyos én, egy 87 éves vénem­ber, akinek megadatott, hogy a tör-ténelemnek talán a legborzalmasabb századában töltse azt a rövid időt, ami alatt átszaladjuk az életnek nevezett Isten tudja, mit. Mögöttem szép gye- rekkor, borzalmas fiatalság, majd 55 év a Magyar Rádió és Televízió szolgálatában. Most már tudom, hogy tanár­emberként tanítani akartam, a magyar művelődést szolgáltam nem különös eredménnyel. Ezért nyugodtan mond­hatom, hogy egy átlagember néhány megjegyzését adom közre arról, amit én láttam, és ahogy gondoltam 1990 és 2010 között. Sándor György évek óta beszélgetőpartnerem. Ré­gebben személyesen is felkeresett, mostanában csak telefonon beszélgetünk. Úgy értendő, hogy ő beszél, én pedig többnyire csak meghallgatom. Szívesen hallgatom, mert mindig olyan témái vannak, ame­lyek engem is mélyen érdekelnek.

Ha néha mégis vitába keveredünk, azért van, mert ő az igazságot és az igazságosságot keresi, én vi­szont történészként megelégszem azzal, ha rábuk­kanok az igazi történetre. Bárcsak igaza lenne, bár­csak megtalálnánk az igazságot és az igazságosságot! Ehhez hit és elkötelezettség kell, és neki mindkettő megvan.

Ormos Mária

Volt a Magyar Televíziónak egy arany korszaka! – Ki Mit Tud – Fórum – Ki Minek Mestere – Iskolateleví­zió – Öveges – Dr. Agy – Riporter kerestetik – Fut­rinka utca – Delta… és még számtalan embert formá­ló, nevelő, a demokráciát megelőlegező műsor.

Ezek elválaszthatatlanok Sándor György szemé­lyétől. Tőle voltak olyan különlegesek és gazdagok a Televízió ismeretterjesztő, ifjúsági és demokráciát terjesztő műsorai. Ezért mindenki hálás, aki akár né­zőként, akár műsorkészítőként részt vett a Televízió akkori életében.

Szinetár Miklós

 

Veszélyes kaland hetvenéves korban az élet egy új területére átugrani, és arra vállalkozni, hogy ott va­lami igazán érdekeset próbáljon meg alkotni az em­ber. Sándor Györgynek sikerült.

A Televízióban eltöltött hosszú évtizedek után tollat fogott, és 2002 óta könyvek sorában fejtette ki gondolatait a hazai közéletről, Közép-Európáról, a nagyvilágról, történelemről és tudományról, gyen­geségeinkről és erényeinkről, ismeretlen múltunkról és lehetséges jövőnkről. Rengeteget és jól olvasott, könyveiben buzognak az érdekes, meglepő, meg­szívlelendő gondolatok.

De ami munkásságának talán
legnagyobb értéke: türelmet, kölcsönös megértést, emberséget sugároz minden írása. Híd akart és akar lenni egy többfelé szakadt ország egymással farkasszemet néző táborai között. Kevés embernek volt s van ehhez bátorsága.

Ebben a könyvben, amelyet most kezében tart az olvasó – szépirodalmi képességeket megcsillantva –, életének és mások életének ezernyi furcsa, drámai, kedves, megrendítő mozzanatát eleveníti fel. Követ­kező kötete talán már regény lesz. Vagy verseskötet. Miért is ne?

Törékeny test, de munkáiban a gondolatok fénye-sen ragyognak.

Hankiss Elemér