Azt hiszed, tied a világ?
Amit láttam, és ahogy gondoltam
1 9 9 0 – 2 0 1 0
Meghívó
Az Argumentum Kiadó tisztelettel meghívja Önt
Sándor György Azt hiszed, tied a világ?
Amit láttam, és ahogy gondoltam
1990–2010 című könyvének bemutatójára.
A bemutató időpontja és helye:
2012. február 28., kedd, 1430 óra
Filmesház
(Budapest IX. ker., Ráday u. 31/K)
A könyvet bemutatja:
KissEndre
filozófus, egyetemi tanár
A könyv a helyszínen kedvezményes áron vásárolhatók meg
Ez a bizonyos én, egy 87 éves vénember, akinek megadatott, hogy a tör-ténelemnek talán a legborzalmasabb századában töltse azt a rövid időt, ami alatt átszaladjuk az életnek nevezett Isten tudja, mit. Mögöttem szép gye- rekkor, borzalmas fiatalság, majd 55 év a Magyar Rádió és Televízió szolgálatában. Most már tudom, hogy tanáremberként tanítani akartam, a magyar művelődést szolgáltam nem különös eredménnyel. Ezért nyugodtan mondhatom, hogy egy átlagember néhány megjegyzését adom közre arról, amit én láttam, és ahogy gondoltam 1990 és 2010 között. Sándor György évek óta beszélgetőpartnerem. Régebben személyesen is felkeresett, mostanában csak telefonon beszélgetünk. Úgy értendő, hogy ő beszél, én pedig többnyire csak meghallgatom. Szívesen hallgatom, mert mindig olyan témái vannak, amelyek engem is mélyen érdekelnek.
Ha néha mégis vitába keveredünk, azért van, mert ő az igazságot és az igazságosságot keresi, én viszont történészként megelégszem azzal, ha rábukkanok az igazi történetre. Bárcsak igaza lenne, bárcsak megtalálnánk az igazságot és az igazságosságot! Ehhez hit és elkötelezettség kell, és neki mindkettő megvan.
Ormos Mária
Volt a Magyar Televíziónak egy arany korszaka! – Ki Mit Tud – Fórum – Ki Minek Mestere – Iskolatelevízió – Öveges – Dr. Agy – Riporter kerestetik – Futrinka utca – Delta… és még számtalan embert formáló, nevelő, a demokráciát megelőlegező műsor.
Ezek elválaszthatatlanok Sándor György személyétől. Tőle voltak olyan különlegesek és gazdagok a Televízió ismeretterjesztő, ifjúsági és demokráciát terjesztő műsorai. Ezért mindenki hálás, aki akár nézőként, akár műsorkészítőként részt vett a Televízió akkori életében.
Szinetár Miklós
Veszélyes kaland hetvenéves korban az élet egy új területére átugrani, és arra vállalkozni, hogy ott valami igazán érdekeset próbáljon meg alkotni az ember. Sándor Györgynek sikerült.
A Televízióban eltöltött hosszú évtizedek után tollat fogott, és 2002 óta könyvek sorában fejtette ki gondolatait a hazai közéletről, Közép-Európáról, a nagyvilágról, történelemről és tudományról, gyengeségeinkről és erényeinkről, ismeretlen múltunkról és lehetséges jövőnkről. Rengeteget és jól olvasott, könyveiben buzognak az érdekes, meglepő, megszívlelendő gondolatok.
De ami munkásságának talán
legnagyobb értéke: türelmet, kölcsönös megértést, emberséget sugároz minden írása. Híd akart és akar lenni egy többfelé szakadt ország egymással farkasszemet néző táborai között. Kevés embernek volt s van ehhez bátorsága.
Ebben a könyvben, amelyet most kezében tart az olvasó – szépirodalmi képességeket megcsillantva –, életének és mások életének ezernyi furcsa, drámai, kedves, megrendítő mozzanatát eleveníti fel. Következő kötete talán már regény lesz. Vagy verseskötet. Miért is ne?
Törékeny test, de munkáiban a gondolatok fénye-sen ragyognak.
Hankiss Elemér