Küldöttgyűlés

A Magyar Pedagógiai Társaság 2011. évi Küldöttgyűlése

Jegyzőkönyv (2011. május 28. Budapest)

 

1. napirendi pont 13.00

Tájékoztató a küldöttgyűlés regisztrációja alapján a Küldöttgyűlés határozatképességének megállapításáról (hatályos ASZ 10. § 10. pont – 50 % + 1 fő)

Benedek András bejelenti, hogy a küldöttel létszáma 183 fő. A határozatképességi küszöb 92 fő. Megállapítja, hogy a küldöttgyűlés nem határozatképes. (hatályos ASZ 10. § 10. pont – 50 % + 1fő), mert 50 fő van jelen. Az elnök az új küldöttgyűlést ugyanezen a napon  azonos napirenddel 13.15 órára hívja össze.                         13:15-14:00    Elnöki megnyitó

Benedek András: Beszámol a 2011. május 27-28-án lezajlott konferencia előzményeiről és eredményeiről. Megállapítja, hogy fontos és sikeres konferenciát zártunk, amelyen sokan vettek részt az MPT tagságából is. Kéri a küldötteket: vegyenek részt az Állásfoglalás disszeminációjában.

Napirend:

 1. napirend:  A Küldöttgyűlés munkabizottságainak megválasztása szóbeli javaslat alapján

2. napirend:Beszámolók előterjesztése és vitája 

            2.1. Beszámolók az MPT 2010. évi munkájáról és a Társaság előtt álló 2011. évi feladatok ea: Trencsényi László

            2.2. Az MPT közhasznúsági beszámolója 2010. évről ea: Trencsényi László

            2.3. A Felügyelő Bizottság jelentése ea: Novák István

2.4. Fábri Béla: A szervezeti élet időszerű kérdéseiről

3. Elnöki zárszó

A küldöttgyűlés további napirendi pont javaslatot nem tett, nyílt szavazással, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a napirendet.

A javaslatok megfogalmazását követően a küldötteknek lehetőségük volt a munkabizottságokba más személyeket is javasolni, de ezzel nem éltek.

A javaslatok megfogalmazása után az Elnök szavazást rendelt el A küldöttgyűlés (az ASZ 10. § 12. pontja alapján) nyílt szavazással, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a a levezető elnök, a jegyzőkönyvvezető és a hitelesítők személyére tett javaslatot.

Mandátumvizsgáló és Szavazatszámláló  Bizottság Csillag Ferenc, Pázsikné Szilágyi Gariella

A jegyzőkönyvvezető Kraiciné Szokoly Mária

Hitelesítők:  Zsadányi László és Munkácsy Katalin

13:30 – 14:00  2.                  napirendi pont Beszámolók előterjesztése és vitájaAz elnökség az MPT 2010. évi beszámolóját, a 2011. évi feladatokról szóló előterjesztést, valamint a közhasznúsági jelentést írásban megküldte a küldötteknek. Trencsényi László a két jelentésre együttesen tett szóbeli kiegészítést és a vita is együttesen zajlott.

A szóbeli kiegészítésben megállapította, hogy a szakosztályok és a tagozatok beküldött éves jelentése aktív társasági életet tükröz, a vállalt feladatokat teljesítették, s ez jól követhető  honlapon. Szomorúan jelentette be, hogy három küldöttünk (Stróbl Mária, Környeiné Gere Zsuzsa, Kondor Endre) többé nem lehet velünk, javasolta, hogy emlékezzünk rájuk azzal, hogy hatékonyan folytatjuk a munkát.

Feladatainknak vezérfonalát ebben az évben a ma lezárult konferencia adta, ami a honlapon ugyancsak jól követhető volt, a megfogalmazott  szakosztályi, tagozati, kollégiumi vélemények az Állásfoglalásban tetten érhetők. Két szakosztály máris napirendre tűzte a konferencia eredményeinek megvitatását, feldolgozását, multiplikálását, ezt ajánlja Trencsényi László minden szakosztálynak, tagozatnak. Hasonlóképpen a Kétegyházán megrendezett Staféta- tábor is a konferencia jegyében fog zajlani – középpontban az életpályával.

Trencsényi László felvetette a Szakmai Kollégium és a Vezetői Kollégium összevonásának felügyelő bizottsági javaslatá
t, amelyről a vitát meg kell kezdeni, döntés a jövő évi küldöttgyűlésen várható.

A szervezeti élet kapcsán jelentette, hogy az MPT taglétszáma 2183 fő, e létszám jól tükrözi az MPT zászlóshajó helyzetét a civil-szakmai világban. A 2011-ben tagdíjfizetők száma 540 fő. A tagság harmada fővárosi, a Kisgyermeknevelési szakosztály a legnépesebb. A társaság anyagi helyzete kapcsán megállapítható, hogy az MPT támogatottsága csökkent ( összesen 500000.-Ft működési támogatást nyertünk az NCA-tól, a minisztériumtól  150000.- Ft-ot, mindkettő fele a korábbi évekhez képest Ezért a Társaságnak – fenntarthatósága érdekében – még költségtakarékosabb gazdálkodást kell folytatni az elkövetkezendőkben.  Fokozni a tagdíjfizetési hajlandóságot. Ez az oka annak, hogy a konferencia részvételi díját sem tudtuk tovább csökkenteni, amit számos kisjövedelmű vidéki kolléga nem tudott megfizetni. 

A Felügyelő Bizottság jelentése  ea: Novák István

Az MPT gazdálkodása rendkívül takarékos, a lehetőségek meglehetősen szerények. Egyáltalán örvendetes ténynek tekinthető, hogy ilyen feltételek mellett a MPT működik, büszkék lehetünk magunkra. A tagdíjfizetés mértéke más civil szervezetek esetében is hasonló. Javasolja, hogy használjuk ki jobban a tájékoztatás és a honlappal való megjelenés lehetőségét. Összességében a Felügyelő Bizottság az MPT munkáját jogszerűnek, jól szabályozottnak, a gazdálkodást eredményesnek és takarékosnak találta. A felügyelő bizottság minden tagja részt vesz a döntésekben.

Novák István köszönetet mond a Felügyelő Bizottság tagjainak az elvégzett munkáért és az új bizottságnak jó munkát kíván, a beszámolókat elfogadásra javasolja.

 Egyebek:  Fábrí Béla a szervezeti kérdések kapcsán megállapítja, hogy az MPT nem jéghegy szervezet, azaz nálunk a vezetőség mögött tényleges szervezet van. Szinte egyedülálló a szakmai sokszínűség és az országos, széleskörű földrajzi lefedettség. Ezért fordul elő esetenként, hogy egy-egy szervezet néha megakad a munkájában és „fantomizálódó „ szervezetek alakulnak ki. Az elnökség igyekszik az aktivitást helyreállítani, ha nem sikerül, akkor az egyéni tagság megőrzése mellett – az alapszabály értelmében – a működésképtelen szervezeti egységek megszüntetésére tesz javaslatot. Idén ilyen javaslat a Férfi óvodapedagógusok Szakosztálya megszüntetése. Örömmel jelenti, hogy ugyanakkor időről időre új szervezeti egységek születnek, ez alkalommal két szervezeti egység megalakulását jelenti be: az Interkulturális pedagógia munkacsoport Szakosztály  és az Iskolai Könyvtárosok szakosztálya jelentette be hivatalosan megalakulását.

Együttes vita a beszámolókról.

Hozzászólók:

Az elnökségi beszámolóhoz és a Felügyelő Bizottság beszámolójához  nincs kiegészítés

Megtörtént az interkulturális szakosztály rövid bemutatkozása ( Sikó Dóra elnök) és az iskolai könyvtárosok szakosztályának bemutatása (Fábry Béla) A tagság a két egység befogadását jóváhagyta. Trencsényi László jelezte, hogy további két szakosztály megalakulása várható. (Szülői szakosztály, illetve az ÁMK-sok szakosztálya).

A vita lezárása előtt az előterjesztők lehetőséget kaptak a vitában elhangzottakra történő reagálásra.

A kérdésekre az előterjesztők nem kívántak válaszolni.

 Szavazás: A vita lezárását követően a beszámolókat külön-külön nyílt szavazással a küldöttgyűlés, 53 fő részvételével az alábbiak szerint elfogadta.

Elnökség beszámolója 53 igen, 0 nem, 0 tartózkodás

Közhasznúsági beszámoló: 53 igen, 0 nem, 0 tartózkodás

Felügyelő Bizottság beszámoló: 53 igen, 0 nem, 0 tartózkodás

Beszámoló aktuális kérdésekről

Interkulturális pedagógiai szakosztály befogadása: 51 igen, 0 nem, 2 tartózkodás

Könyvtárpedagógiai szakosztály: 53 igen, 0 nem, 0 tartózkodás

A Felügyelő Bizottság nem kívánt reagálni a hozzászólásokra.

3. Egyebek, bejelentések, felhívások

Tasnády Péter jelezte, hogy a Felsőoktatási szakosztály részvételével  2011.  augusztus.23-25. között „Természettudomány vonzóan” címmel program készül az ELTÉ-n. További információ:   termtudtan@extra.hu

A Színes Húrok Szakosztály tábort szervez  Balatonvilágoson 2011.augusztus 10-13. között.(komaromy@chello.hu)

Az idei Staféta tábor Kétegyházán lesz, 2011. június 30 és jul 3. közt

Elnöki zárszó: az elnök megköszöni a küldöttek munkáját és sok sikert kíván a Társaság minden tagjának.

2011. m
ájus 29.

 

Kraiciné Szokoly Mária

jegyzőkönyvvezető