Mozgalompedagógusok

Rendhagyó beszámoló

a Mozgalompedagógiai Szakosztály 2019. évi tevékenységéről

 

Ilyenkor, naptári év fordulója táján az emberek és közösségek többsége számvetést készít, és terveket szú a következő évre. Ezt tettük mi is az elmúlt években, és tesszük most is, noha alig van miről beszámolnunk. Őszintén be kell ismerni, hogy terveink, elképzeléseink megvalósítására egyre csökkenő erőnk már nem elegendő. Az alábbi felsorolás is jórészt szemfényvesztés, hiszen a „részt vettünk”, „közreműködtünk”, stb. kifejezésekben a többes szám általában nem, vagy csak szűkösen indokolt. Mindazonáltal szégyellnivalónk nincs, a szakosztály aktivitása – létszámunkhoz és életkorunkhoz képest – kimagasló volt, de be kell látnunk, mindez nem elegendő a szakosztály szervezeti keretek közötti működéshez.

Lássuk tehát a tényeket, adatokat:

  • Február 9-én szakosztályunk négy tagja (közülük ketten, Mihályi László és Trencsényi László előadóként) vett részt az Úttörővasút / Gyermekvasút fennállásának 70. évfordulója alkalmából Hegyek-völgyek között

 címmel rendezett emlékezetes konferencián.

  • Március 13-án szakosztályi ülésen fogadtuk el a 2018. évi beszámolót és a 2019. évi terveket, és megválasztottuk a szakosztály elnökét és küldötteit az MPT küldöttgyűlésére.
  • Április 12-én Révész György és Trencsényi László adta át a 2019. évi Vasvári Diplomát Pataki Gyulának.
  • Június 22-ére – ugyancsak az Úttörővasút / Gyermekvasút évfordulóhoz kapcsolódóan – nosztalgia vonatozást szerveztünk a Gyermekvasúton Széchenyi-hegytől Hűvösvölgyig, amelyen szakosztályunk több tagja és hívásunkra számos vendég vett részt. A hűvösvölgyi megemlékezést követően megtekintettük a Gyermekvasút múzeumát. A szervezésért, megemlékezésért Mihályi Lászlót illeti köszönet.
  • Szeptember 21-én – megfelelő alkalom hiányában kétéves késéssel – a Magyarország Felfedezői Szövetség 30. születésnapi rendezvényén Révész György adta át Baksa Brigitta Brigittának a 2017-ben megítélt Vasvári Diplomát.
  • Szakosztályunk képviselői aktívan közreműködtek az egykori Gyermek- és Ifjúságmozgalom Történeti Múzeum anyagának feltárásában, rendezésében és elhelyezésében.
  • Október 17-én és 18-án szakosztályunk több tagja vett részt, illetve közreműködött a Janusz Korczak A wilhelmówkai fiúk c. kötetének megjelenése alkalmából a Lengyel Intézetben szervezett könyvbemutatón és táborozáspedagógiai pódiumbeszélgetésen.

 

Mindezekkel szemben nem került sor a szeptember 22-ére tervezett hajókirándulásra, az Úttörősajtó – gyermeksajtó címmel tervezett találkozóra, továbbá rajtunk kívül álló okokból a Rákóczi Emlékévhez kapcsolódóan vállalt feladatra, és nem adtuk át a megítélt posztumusz Bors néni Emléklapot sem.

 

Március 12-ei ülésünkön hozott határozatunk ellenére be kell látnunk, hogy egyre csökkenő létszámunkkal párhuzamosan fogyó energiánk már nem elegendő az önálló szakosztályi működésre. Eddigi eredményeinket, tapasztalatainkat remélhetőleg sikerrel hasznosíthatjuk a január 30-án megalakuló új közösségpedagógiai szakosztályban, amely a Mozgalompedagógiai Szakosztály tagjait is szívesen látja tagjai között.

 

Budapest, 2020. január 14.

 

Révész György