2022. szeptember 5. 16:30 Online-formában
Jelen voltak: Trencsényi László, Villányi Jutka, Bernhardt Renáta, Borbély-Pecze Tibor Bors, Fábry Béla, Henn-Pap Anna, Kálmán Anikó, Nagy Ádám, Novák István, Schindler Rózsa, Turcsik Katalin
Benedek András jelezte távollétét.
- Stratégiai kérdések – a küldöttgyűlés határozata nyomán
I.1. Stratégiai kérdések – fiatalítás
Fiatalításra szükséges lesz kidolgozni egy algoritmust a feladat teljesítésére, hogy megfeleljünk a 2022. májusi küldöttgyűlés állásfoglalásának. Egyelőre a kérdésre gondolkodási időt kap az elnökség. . Vezetői kollégiumra is vigyük a kérdést, hogy kik azok a tagok, akik aktívabban tudnának részt venni. Szükséges megismerni az MPT-t ahhoz, hogy tisztséget vegyen át valaki. Próbálkozások voltak új aktív tagok keresésére, de sok elfoglaltság miatt kevesen jelentkeznek. (Megtörtént lépések: új tagokat keresése, meglévő tagok aktivizálása, MPT bemutatása.) Vezetői kollégiumon jelezni kell a tervezett lépéseket az ügyben. Két külön kérdés: fiatalítani a tagságot és a két vezető posztra fiatalabbakat keresni.
I.2. Stratégiai kérdések – Menedzsment szervezés lehetőségei
Borbély Pecze Bors Tibor áttekintő vázlatot készít a struktúráról. Operatív munkákra (pl.: fund raising, marketing, kiadványszerkesztés, levelezés, pályázat, nyilvántartás stb.) tiszteletdíjas munkavállalót kellene keresni, alternatíva lehet: alkalmi munkabér/ önkéntesség/ közösségi szervezés, stb. Fel kell mérni, hogy a szervezet minimális működtetése mennyibe kerül, de az a kérdés, hogy ki ad erre forrást Októberi elnökségi ülésre kellene tervezet, ami 2023-ra előkészíti a javaslatot. Optimum és minimum változatot kellene készíteni.
I.3. Stratégiai kérdések – Marketing és nyilvánosság
Turcsik Kati a honlapot és Facebook csoportot a novemberi-decemberi elnökségi ülésre áttekinti. Új Pedagógiai Szemle is közli az MPT logót. Az október 21.-ei Robotika szakosztályi alkalomra egy oldalas anyagot helyeznek el a konferencia egységcsomagjában a Társaságról. Több szaklap (így az Opus et Educatio is) megjelenteti a társasági cikkeket. Keressük a további megjelenési lehetőségeket. A marketing és a finanszírozás nehezen választható el egymástól. Novák István javasolja, hogy a nagyobb érdeklődést keltő eseményekre a nem társasági tagok fizessenek részvételi díjat. Szem előtt kell tartani a közhasznúság elveit is és a bevételszerzési lehetőségeket, a „piac” érdeklődését is.
I.4. Stratégiai kérdések – Határon túli szakmai kollégiumi tagokkal való beszélgetés a szakmai kollégium ülése előtt. Online ülés lenne arról, hogy mely félnek mik az igényei, akár nyílt elnökségi ülés is lehet, az őket delegáló szakmai szervezetek vezetői is kaphatnak meghívást. Támogatjuk, anyagi feltétele nincs, azonban fontos hozadéka lehet a kapcsolatépítés. SZK előtt, Fábry Béla segítségét felajánlotta a szervezést vállaló elnöknek.
I.5. Stratégiai kérdések – hazai szakmai partnerszervezetekkel kapcsolaterősítés
Gondolkodjunk, hogy még kik lehetnek partnerek a tudományos társaságok közül, pl.: Pszichológiai Társaság, Szociológiai Társaság, Közgazdasági Társaság, Hilscher Rezső Társaság. Ennek akkor van értelme, ha meg tudjuk fogalmazni, hogy milyen kapcsolatépítést szeretnénk, mit várunk ettől. Pl.: információcsere, egymás eseményeire való meghívás, közös rendezvények, akár érdekérvényesítés lehet a cél. Előbb a fogadókészséget kellene felmérni, utána lehet ezt hivatalossá tenni. A Szakmai Kollégium ülése után kellene egyeztetni, felmérni, van-e igény. Nagy Ádám, Trencsényi László, Henn-Pap Anna vállalt profiljába tartozó feladatot az egyeztetésben.
I.6. Stratégiai kérdések – új szervezeti egységek
Vegán Szakosztály szerveződése folyamatban van, Villányi Jutka mentorálja. Takács Etel Alapítvánnyal lelassult a kapcsolat a tanévkezdés miatt, az alapítványt felszámolják, esetlegesen szakosztályként folytathatják, Trencsényi László mentorálja. Pedagógiai sajtóval kapcsolatban Varga Stellát lehet megkeresni, aki a szakszervezet lapjának szerkesztője, több felsőoktatási intézménynek van periodikája, így szerkesztője is. Vilányi Jutka vállalja. Egészségnevelési szakosztály ötlete korábbi eseményen merült fel. Ádám Ágnessel Trencsényi László tárgyal esetleges vállalásáról.
I.7. Stratégiai kérdések – found raising
Javaslatok: rendezvényeken részvételi díj – szakmai közösség hiánya és jogi aggályok, de támogatói jegyeket is lehet kínálni lehetséges szponzoroknak. EU is támogatást nyújthat civil szervezeteknek. Ez egy jövőbeli perspektíva, amit érdemes figyelni. Fábry Béla vállalja. Gyűjtsük a lehetőségeket a támogatásra. Várhatóan a 2023-as évkönyvre még a Takács Etel Alapítvány díjából juthat. Az évkönyvek kiküldésére gyűjtjük a javaslatokat (kinek érdemes küldeni, vinni). Feltüntettük azoknak az intézményeknek a logóját, ahol valamely szervezeti egységünk otthonra talált.
I.8. Stratégiai kérdések – kritikus szervezeti egységek
Az elnökség tagjait kérjük, kísérjék figyelemmel e szakosztályokat, tagozatokat, vállaljanak, ígérjenek támogatást. (Az elnök a Hagyományismeret szakosztályt készül segíteni)
- Vezetői Kollégium őszi ülése
- online legyen
- napirenden:
- küldöttgyűlés után, stratégiai kérdések
- őszi rendezvénysorozat (Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért – kiküldjük Kraiciné Szokoly Mária tájékoztatást kérő felhívását)
- szakmai kollégiumi ülés előkészítése: 15 évvel a NÜK után
- szervezetiegység-vezetők és tagságuk kapcsolatáról ( közösségszervezési minimum, jubilánsaik, tiszteletbeli tagjaik, tagdíjaik stb.)
- törlési lista (az elnökség megkapta az augusztus végi névsort). A Vezetői Kollégium összehívása előtt a vezetők megkapják a saját, törlésre javasolt tagjaik nevét.
- Időpont: szeptember 28. 17 óra
III. Őszi rendezvénysorozat
Az őszi rendezvénysorozattal kapcsolatban (Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért) Villányi Jutka megkeresi Kraiciné Szokoly Máriát, akit kérünk, hogy küldje ki a felhívást. Ennek része a könyvbemutató is, amire gyűjtjük az ajánlható kiadványokat (kb. 10. db). Helyszín: K11.
- Szakmai Kollégium ülése
Opciók: Ádám konferencia tudományos előadásaiból (Új tudások a tanulásról) vagy a Nevelésügyi Kongresszus 15 éves évfordulója kapcsán „leltár” – szakosztályok saját szakterületén vagy földrajzi területén az utóbbi 15 év folyamatainak feldolgozása (szóbeli referátumban, ill. szerkesztett kiadványban.)
Többen támogatják a 15 évre visszatekintő javaslatot.
Fontos, hogy vállalják-e a szakosztályi vezetők a feladatot. Ha nem, akkor tudunk áttérni a tanulás agyi folyamatainak témájára. Kínáljuk meg a vezetői gondolatot ezzel a javaslattal. Ha kritikus tömeg jelentkezik, akkor bele tudunk vágni.
Tervezett időpont: nov. 16., szerda 18-20 óra, online formában
- Tanévkezdési állásfoglalás kérdése
Elvárás az MPT iránt, hogy aktuális kérdésekhez szóljunk hozzá, ezért lehet érdemes a jelenlegi helyzetben hozzászólni a tanévkezdési MPT reflexióban. Aktuálisan jó megszólalni, de a tartalmát át kell gondolni, és hasonló legyen a megfogalmazás, mint tavasszal. Fontosak a szakmai érvek, javaslatok bele (mire lenne szükség, mit tartunk jónak). A Gyermekjogi Koalíció közreadatott állásfoglalása – melynek aláírói közt megelégedésünkre ott szerepel az MPT Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak munkabizottsága is – jó példa lehet. Több szervezet adott ki hasonló nyilatkozatokat, fontos lenne, hogy ezeket közösen, egymáshoz kapcsolódva adják ki. Lehetséges szakosztályi állásfoglalásként is kiadni vagy a Szakmai Kollégiumon az elhangzott korreferátumok alapján egyeztetni egy tartalmas összefoglalást. Fel kellene mérni, hogy reális-e az, hogy 8-10 szakterület szakmai reflexiója elkészül, és ezt kötetbe szerkesszük. Ez nagy munka.
Hajlunk arra, hogy a Szakmai Kollégium ülése számadás legyen, ami publikálási lehetőség is egyben. Várhatóan novemberre tudnak elkészülni szóbeli összefoglalással. 10 percet kapna egy szakosztály, ha sokan jelentkeznek, több alkalom lenne.
Fábry Béla szakosztályi elnökként javaslatokat kér emailben a szöveghez.
- Egyebek:
Eseményekről alább olvasható az előre megküldött lista.
Következő elnökségi ülés: szept. 27., kedd 17 óra, online
lejegyezte: Henn-Pap Anna
*
Tájékoztatásul
- A nyári – utolsó – tagdíjtoborzó levéláradattal túlhaladtuk a 700 befizetőt…
- Sikeres események, történések
- Staféta-tábor – Móka Mikitől Miniig, a robotig
- Korczak-konferencia (honlapon is)
- Pályaorientációs-kötet megjelent s keresik ( új kiadványok: Tanúhegyek II., Taksonyi beszélgetések nyomdában)
- A KELLO-akció nyomán fogynak könyveink (bár magas bizományos jutalék mellett)
- Ádám György-centenárium
- Bejelentett események:
- szeptember 18. AZ MPT részvétele az erzsébetvárosi korzón
- szeptember 24. Játéknap
- október 6. 15 óra Szakképzési kollégium ülése (online)
- október 18. 15 óra Budaörs-kamaraerdei Erzsébet Otthon (Kiss Áron emléke) koszorúzás
- október 21. 10-17 óra Robotika-nap az ÓE Neumann Karon
- november 11 13-16 óra Prevenciós konferencia (PPK)
- november …. Pályaori könyvbemutató ( Gödöllő vagy/és PPK)
- Felsőoktatók 2 rendezvénye
- Kalokagathia szakosztály az ifjúságkutatásról
- 2023 január „diszlexiás konferencia” a Bárczi Karral együtt