Az ülés időpontja: 2022. szeptember 28. 17.-18.30
Az ülés helyszíne: online (zoom platform)
Az ülésen jelen voltak az alábbi szervezeti egységek képviselői (összesen: 26 fő)
– Szakképzési Kollégium
– Szakosztályok: Családpedagógiai Szakosztály, Didaktikai Szakosztály, Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztály, Felnőttképzési Szakosztály, Felsőoktatási Szakosztály, Kalokagathia Szakosztály, Kerekgedei Makó Pál Szakosztály, Kisgyermeknevelési Szakosztály, Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság, Szakosztály Pályaorientációs Szakosztály, Prevenciós Szakosztály, Robotika Szakosztály, Multikulturális nevelés Szakosztály, Színes Húrok Szakosztály, Szakképzési Kollégium
– Tagozatok: Békés Megyei Tagozat, Eszterházy Tagozat, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Tagozat, Somogy Megyei Tagozat, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozat, Veszprém Megyei Tagozat
Elnöki köszöntő: Trencsényi László köszönti a megjelent Vezetői Kollégiumi tagokat, emlékeztet a júniusi Küldöttgyűlés konstruktív és bizakodó légkörére, egyben az ősznek a pedagógus társadalmat és konkrétan a társaságot is érintő váratlanul megnehezedett helyzetére.
- Rendkívüli küldöttgyűlés összehívásának részletei, okai, indokai
Trencsényi László ismerteti a Küldöttgyűlés összehívásának okait, egyben ismerteti, hogy a Küldöttgyűlés jelenléti formában történik. Elnök Úr javasolja, hogy a vidéki kollégák előre is elküldhetik véleményüket, illetve utólag is nyugtázhatják a döntés érvényességét, majd tisztázza az összehívás indokait, melyre Törvényszék által igényelt Alapszabály-módosítás kapcsán van szükség.
Okok:
– online előírások: elsősorban az online ülések lebonyolítása kapcsán szükséges szabályok (a dokumentumot Révész György, Túri Ilona, Suhajda Csilla és Fábry Béla készíti).
– vezetési struktúra előkészítése kapcsán történő változások: a társelnöki pozíció bevezetése érdekében történő változás jelen pillanatban várat magára, ezért az előterjesztésre kerülő Alapszabályban nem kerül megfogalmazásra (Benedek András Jelölő Bizottsági Elnök egyetértésével). Amennyiben döntés születik a társelnöki pozíció kapcsán, akkor kerül sor az Alapszabály módosítására is.
Az elhangzottakat a Vezetői Kollégium egyhangúlag elfogadta és támogatta.
- A küldöttgyűlésen elfogadott stratégia szelleme
- 1 Társasági tagok számának változása, fiatalok bevonása
Trencsényi László a társaság tagok számának változását is ismertette, üdvözölte a társaságban megjelent kb. 20 főnyi fiatal új belépőt (pl. Északnyugat- Magyarországi Tagozat, Felnőttképzési Szakosztály, Szakképzési Kollégium, Robotika Szakosztály, Középmagyarországi Tagozat, Pályaorientációs Szakosztály, KORISME szakosztály). A társaság tagsági viszonyai tekintetében beszámolt arról is, hogy kb. 60 fő – „elveszett” kolléga tagsága kerül megszüntetésre – a szakosztályi/tagozati vezetők és az elnökség egyetértésével -. Jelenleg több mint 700 főnyi tagdíjfizető taggal és kb. 10 fő szakosztályi tandíjmentességet igénylő taggal rendelkezik a társaság, továbbá 100 felett a tiszteletbeli tagok száma (bár közülük is többen fizetik tagdíjukat..
2.2 Szervezeti egységek erősítése, műhely-jelleg, közösség-jelleg
– Felelősség a tagokért: Trencsényi László arra kéri a szakosztályi és tagozati vezetőket, hogy legyenek figyelmesek az elhunyt tagtársak nyomon követésében, ugyanakkor az elismerések, kitüntetések kapcsán is figyeljék meg a tagtársaikat. Egyben kéri a vezetők segítségét a tagdíjügyek szorgalmazásában is. A lehetőségekhez mérten váljon műhellyé, közösséggé a szervezeti egység, s ebben a vezetőségeknek növekszik a felelőssége.
– Belső együttműködések: Elnök Úr ösztönzi a megjelent vezetőket a szakosztályok és tagozatok további együttműködésére és szorgalmazza új kapcsolatok kiépítését. Megemlíti, hogy a hagyományosan befogadó felső- és közoktatási intézmények mellett sokszor civil partnerek, közösségi házak támogatják a társasági programokat.
– Nyilvánosság, tájékoztatás: Elnök Úr arra kéri a jelenlévőket, hogy a társasági események kooperációban történő szervezésekor mindig kerüljön megnevezésre az MPT. Felhívja a figyelmet arra, hogy az együttműködések jegyében a honlapon is feltüntetésre kerültek az anyagi forrásokat biztosító támogatók, éppúgy, mint a szervezeti egységeknek otthont adó intézmények.
Elnök Úr kéri a jelenlévőket az információk online ás offline terjesztésére belső és külső körökben is, mindamellett, hogy az MPT Facebook csoportja, honlap folyamatosan követi az eseményeket.
2.3 A közelmúlt programjainak sikerei, új kapcsolatok, partnerek
Trencsényi László beszámolt az elmúlt időszak sikeres programjairól, így a nyári Staféta-táborról, ahol egyebek mellett a Robotika Szakosztály mutatkozott be sikeresen Jelezte, hogy a Magyar Politikatudományi Társasággal történt kapcsolatfelvétel eredményeként az állampolgári nevelés témájában is szívesen részt vesz a Társaság a következő évi Staféta-táborban. Pozitívan értékelte, hogy mind a sikeres részvétellel jellemezhető Erzsébetvárosi Civil Korzón, mind a Staféta tábornak köszönhetően sikerült új tagokat bevonni a társasági életbe. Új, fontos nyilvánosságot jelentő esemény volt a Korczak konferencia is, mely a Youtube csatornán is elérhető (50 főnyi követővel). Elnök Úr üdvözölte az újonnan alakult Robotika Szakosztályt, és az alakulóban lévő egységet: az Egészségnevelési Szakosztályt, melynek létrehozója Ádám Ágnes Főorvos Asszony. Beszámolt arról, hogy a novemberi Szakmai Kollégium előkészítése során, illetve a Szakmai Kollégium előtt a határon túli pedagógiai társaságokkal kerül megszervezésre egy ismerkedő beszélgetés.
Elnök Úr felkéri a tagokat, hogy szóljanak hozzá az eddig elhangzott témákhoz. Hozzászólás, javaslat nem történt az eddigi témákban.
- Őszi rendezvénysorozat: Ünnepnapok az egész életen át tartó tanulásért programsorozat
Trencsényi László felkéri Vedovatti Anildot, hogy ismertesse az Ünnepnapok az egész életen át tartó tanulásért programsorozat eddig beküldött programjait, mely eseménysorozat koordinációja Kraiciné Szokoly Mária vezetésével, a Felnőttképzési Szakosztály szervezésében történik.
A szakosztályi és tagozati vezetők röviden beszámolnak terveikről. E tervek összesítésére október 6. után sor kerül, egységes , terjeszthető programfüzetben. A szakosztályok, tagozatok eddig az időpontig küldkjék meg programjaik rövid leírását.
Trencsényi László ez alkalommal sok sikert kíván Molnár Györgynek az Óbudai Egyetemen betöltött új munkaköréhez, Molnár György pedig felajánlja az egyetemi helyszínt az MPT rendezvényeinek lebonyolítására.
Trencsényi László beszámol arról, hogy Kiss Áron emlékévből kimaradt Erzsébet Otthon (Budaörs – Kamarerdő) megkoszorúzását tervezik.
Villányi Jutka hozzáfűzi, hogy az őszi, november végi könyvbemutató is programsorozat része. A könyvbemutató személyes jelenléttel történik, a könyv rövid bemutatásával. hogy egyéb könyvbemutatóra történő javaslat (könyv, ismertető személy) határideje: október 6. A könyvbemutató helyszíne: Erzsébetváros, VII. kerület K11.
- Szakmai kollégium előkészítése (2022. november 16.)
– online formában szervezett, témája: a 7. Nevelésügyi Kongresszus óta eltelt időszak
Villányi Jutka ismerteti a Szakmai Kollégium témáját, melynek keretét a 15 év előtti kongresszusi ajánlások képezik. Benedek András a 2008-as Kongresszus elnöke és szervezője tart vitaindító összefoglalót. Arra kéri a VK tagjait, hogy gondolják át a szakosztályok/tagozatok nevében, hogy az elmúlt 15 évben milyen típusú változások történtek szűkebb szakmai vagy földrajzi területükön. Javaslata: a beszámolók időtartama: kb. 10 perc, célja: képet adni a jelenlegi helyzetről, történésekről. (javasolt elemek: 1. elemzett szakterület megnevezése, 2. az előadó által kiemelt rész-szempontja, 3. a 15 évvel ezelőtti állapot a vonatkozó területen, 4. fontosabb szabályozási változások, 5. számba vehető fejlődések, eredmények, 6. jelenlegi helyzet legneuralgikusabb pontja, 7. előadó javaslatai).Trencsényi László kiegészítése szerint túljelentkezés esetén 2 alkalommal is tarható az ülés, melyről kiadványt készül. Trencsényi László megnyitja a vitát, javaslata az előadások vállalásának határidejére: október 20.
Makai Éva, Fábry Béla, Anildo Vedovatti és Csereklye Erzsébet máris jelzi a szakosztálya bejelentkezését az ülésre előadóként.
- Beszámoló /Évkönyv
Trencsényi László felkéri Kálmán Anikót, hogy ismertesse a 2022-as Évkönyv terveit, majd Kálmán Anikó bemutatja a Villányi Jutka szerkesztette 2021-es Évkönyv tartalmát, ismerteti a 3 főbb fejezet elemeit. Kéri, hogy a szakosztályi/tagozati beszámoló tömör, tárgyszerű, maxiumum 2 oldalnyi terjedelmű legyen. Beküldési határidő: 2023. január 30.
A munkatervek beküldési határideje: 2023. február 13. (ez nem képezi az Évkönyv részét).
Molnár György kifejezi egyetértését és javasolja, hogy képeket, ábrákat is lehessen ismét tenni a beszámolóba.
Trencsényi László megfontolásra ajánlja, hogy a Kálmán Anikó kiemelte Covid-probléma tárgyalása mellett a 2022-es tanévkezdés drámai helyzetére is utaljanak a beszámolók. Fábry Béla üdvözli a téma felvetését.
Trencsényi László beszámol arról, hogy a Takács Etel Pedagógiai Alapítvány segítségével, az Eötvös kiadónál sikerült megjelentetni az Évkönyvet. Az Évkönyv nyomtatott változata átvehető a Titkárságon.
Trencsényi László végül megosztja az információt a VK Tagjaival, mely szerint az Összehasonlító Pedagógiai Szakosztály tisztújító ülést tervez.
Zárás: Trencsényi László Elnök Úr megköszöni a jelenlétet és zárja az online Vezetői Kollégiumi ülést.
Kelt: 2022. 09. 28. lejegyezte: Bernhardt Renáta