A nemiségtudományok egyik legfontosabb szaktudománya a nemi neveléssel foglalkozó szexuálpedagógia. Sajnos, e tudomány elmélete és gyakorlata hazánkban mindeddig nem honosodott meg; néhány rövid lejáratú próbálkozástól eltekintve nem épült be sem a közoktatásba, sem az egészségügybe. Nincsenek intézményei, oktatóközpontjai, a korszerű tankönyveket sehol sem használják. Ezért négy évtizedes szakmai munkásságom tapasztalatai alapján szükségesnek látom pályázatot indítani a nemiségtudományok és elsősorban a szexuálpedagógia hazai fejlesztése érdekében. S minthogy egész életem munkája alapján pénzügyi lehetőségem van rá, meg is teszem.
A pályadíjak évente kerülnek kiosztásra azok között, akik tudományos téren, vagy a társadalmi gyakorlat terén eredményesen járulnak hozzá a nemiségtudományok, a nemi kultúra fejlődéséhez és terjesztéséhez, s ezzel – többek közt – a nemi esélyegyenlőség országos szintű realizálásához is. A pályázat díjai először 2015 folyamán, egy nemiségtudományi, ezúttal a nemi nevelés tudományos megalapozásáról szóló konferenciához kapcsolódva kerülnek kiosztásra. Pályázni elsősorban a következő témakörök tudományos feldolgozásával lehet:
- A nemi nevelés szükségessége és fő típusai (progresszív, represszív és passzív)
- Az ún. „családi életre nevelés” próbálkozásai hazánkban
- A progresszív és intézményes nemi nevelés hiányának okai és következményei
- A pornográfia és a prostitúció hatása az ifjúkori pszichoszexuális fejlődésre
- A progresszív nemi nevelés etikai irányelvei
- Kinek a feladata: szülők, iskola, egészségügy, média, egyházak?
- A hivatásos nevelők felkészületlensége és szakképzésének feladatai
- Két alapprobléma: a nem kívánt terhesség és NTB prevenciója és kezelése
- A SIECUS, az EU és a WHO program-ajánlatának felhasználása
- a nemi nevelés tantárgyszerű beépítése az általános és középiskolai képzésbe
- A nemiségről alkotott előítéletek és mítoszok (ösztönelmélet stb.) cáfolata
- Progresszív nemi nevelés, mint anti-patriarchális esélyegyenlőségre nevelés
- Nemi nevelés és szexuálpolitika (népesedés-, házasság- és családpolitika stb.)
- Univerzális szexuális jogaink érvényesítésének lehetőségei és feladatai
- A szexuális és egyéb kisebbségek (fogyatékosok stb.) nemi nevelése
- A „Nemiségtan” törzsanyagának feldolgozása a tizenévesek osztályaiban
- Tanácsadás nemi problémák (pl. funkció- és orientációs zavarok) esetén
Pályázni természetesen más, a nemi nevelés szempontjából fontosnak tűnő témákkal is lehet.
A nemi nevelés tudományosan megalapozott fejlesztésében érdekelt pedagógusok, pszichológusok, szociológusok és más, MA-diplomás szakemberek pályázati készségük esetén ezt legkésőbb 2015. január31.-ig jelezhetik témaválasztásuk indoklásával a pályáztatónál (szilagyi.vilmos8@upcmail.hu). Ők napokon belül kapnak bizonyos előkészítő és figyelembe veendő szakirodalmat, pl. az EU szakértői által kidolgozott nemi nevelési programot, majd 2015. február közepén egy előkészítő workshopon vesznek részt, a vállalt témák ésszerű elosztása érdekében. Ezt követően a pályázatokat 2015. május 1-ig kell beküldeni interneten a pályáztatónak. A tanulmányok terjedelme minimum 10, max.40 ezer karakter közé eshet. A címet, az absztraktot és a kulcsszavakat angolul is tüntessék fel. A konferencia időpontja: május vége, vagy június eleje. (Helyéről időben küldünk értesítést.)
A legjobb, 15-20 beküldött tanulmányt az erről értesített pályázó kb. 15 percben ismertetheti a konferencián, s ugyanannyi idő jut az előadottak megvitatására. Ezt követően az ismertetett tanulmányok a vita alapján esetleg módosítva publikálásra kerülnek; a kötetből az érintettek tiszteletpéldányt kapnak. Minden pályázó dokumentált teljesítménye szerint részesülhet a pályadíjakból, az alapító és az általa felkért bíráló bizottság értékelése alapján. Az egyes díjak értéke 200–500 ezer Ft közötti skálán oszlik meg. A bizottság tagjait az alapító által megadott szempontok szerint a felkért, tudományos egyesületek vezetősége jelöli ki. A pályázati díjak az említett konferencia és a véglegesített tanulmányok leadása után, 30 napon belül kifizetésre kerülnek. Az esetleges részletkérdéseket a pályáztató szívesen megválaszolja e-mailben vagy telefonon (1-3889-600).
2015 folyamán további nemiségtudományi szakágakból is várható pályázat kiírása.
Budapest, 2014. december 10.
Dr. Szilágyi Vilmos
pszichológus
szak- és tankönyvek szerzője