PECIFÓ a Civil Törvényről

Közoktatásban működő civil szervezetek szakmai érdekképviseletére 2005-ben megalakított

PEdagógusCIvilFÓrum (PECIFÓ)

 nyilvános rendezvényekkel segíti a pedagógiai reformfolyamatokat

barlaine@fpf.huvardai@t-online.hu

 

MEGHÍVÓ

 Az új civil törvény

c. tanácskozásra

 A PEdagógus CIvil FÓrum (PECIFÓ) tanácskozást szervez az Oktatási Államtitkársághoz regisztrált szervezetek tájékoztatása, a várható további lépések megvitatása, az Államtitkársággal történő kapcsolattartás, együttműködés lehetőségeinek átgondolása, kérdések, javaslatok megfogalmazása céljából

Időpont:

2011. augusztus 25. csütörtök

15.00 – 19.00 óráig

Helyszín:

1055 Budapest, Báthory u. 10.

(a volt Oktatási Hivatal épülete)

 

Megközelítése: 2-es metróval a Kossuth térig, onnan gyalog 5 percre.

A helyszín befogadó képessége miatt az előzetes bejelentkezés szükséges!

Jelentkezési cím: vardai@t-online.hu06-30-9320-322, 06-1-388-2681

 Program:

15.00-16.00: Az új civil törvénytervezet a társadalmi egyeztetés során kialakult változásokkal

Előadó: Dr. Latorcai Csaba Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetiségi ügyekért, társadalmi és civil kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár

16.00-16.30: Kérdések, javaslatok megfogalmazása
16.30-17.00: Szünet
17.00-17.30: Az NCA pályáztatási és pályázati feltételeinek változásai

Előadó: Dr. Csizmadia László, NCA Tanács elnöke

17.30-19.00: Fórum

Közös gondolkodás, beszélgetés, javaslatok a szervezetek képviselőivel az új civil törvény következtében kialakuló helyzetről, a további lépésekről

A beszélgetést vezeti: Várdai Márta

Állandó meghívott vendégek: Kosinszky Zsuzsa és Ambrus István, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatási Államtitkári Kabinet munkatársai

A programon való részvétel ingyenes.

A szervezetek képviselőit és minden érdeklődőt szeretettel várunk!

a PECIFÓ vezetősége

 

HÁTTÉRANYAG

Átlátható, egyszerű keretszabályozás készül a civil szervezetek működéséről és támogatásáról

Forrás: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium,
http://www.kormany.hu/hu/doksource=3&type=302&year=2011#!DocumentBrowse * 2011. június 22.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előkészítette az egyesülési jogról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényjavaslatát, mely a civil szféra sajátosságaira figyelemmel kíván stabil, átlátható jogi környezetet kialakítani a nonprofit szektorban tevékenykedők számára. A jogszabálytervezetet a kormány még nem tárgyalta meg, ezért nem tekinthető a kormány álláspontjának, az jelenleg a közigazgatási egyeztetés folyamatában van.

ELŐZETES HATÁSVIZSGÁLATI ÖSSZEFOGLALÓ

Szándékunk egy olyan keretjogszabály megalkotása, amely korszerű jogi keretek biztosításával támogatja a civil szektor további erősödését, valamint elősegíti a civil szervezetek működési környezetének fejlődését. A törvényjavaslat a civil szféra sajátosságaira figyelemmel, valamint a jogalkalmazói gyakorlat eredményeit felhasználva kíván stabil, átlátható jogi környezetet kialakítani a nonprofit szektorban tevékenykedők számára.

A törvénytervezet további kiemelt célja, hogy irányt mutasson a bíróságok és egyéb állami, önkormányzati szervek, – civil szervezetekkel kapcsolatos – egységes jogalkalmazói gyakorlatának kialakításához, valamint csökkenteni kívánja a civil szervezetek adminisztrációs terheit, a jogi környezet átláthatóbbá, valamint alkalmazhatóbbá tételével egyidejűleg. Mindez, a jelenleg szerteágazó, különböző törvényekben fellelhető szabályok életben tartása helyett, egyetlen, jól strukturált keretjogszabályba történő integrálással érhető el.

A Kormány szándéka, hogy e szabályozással a civil szervezetek számára egy új támogatási rendszer kialakítását kezdje meg. Cél, hogy a 2012-es költségvetési évtől kezdődően – a Nemzeti Civil Alapprogram civil támogatási rendszerének helyébe lépve – az új civil törvénnyel létrehozott, Nemzeti Együttműködési Alap útján költségvetési forrásokat biztosítson a civil szervezetek számára. A forrást a szervezetek működéséhez, szakmai programjaik megvalósításához, valamint a szomszédos, európai uniós tagállamok társadalmi szervezeteivel folytatott együttműködés, illetve a Kárpát medencében kifejtett civil társadalmi aktivitás támogatására biztosítja.

A Kormány elkötelezett a jogalkalmazás és jogkövetés emberközpontúvá tétele mellett, ezért pontos, világos, időszerű szabályok útján kívánja biztosítani a polgárok számára az alapvető egyesülési szabadság védelmét és gyakorlását.

Ennek érdekében 2010. júliusában az Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkár nyílt felhívás keretében szólította meg a civil szervezetek képviselőit, munkatársait. Államtitkár Úr felhívásában ráirányította a figyelmet az elmúlt évtizedekben bekövetkezett azon változásokra, amely számos negatív, illetve pozitív hatással egyaránt érintette a civil szektort. A felhívás keretében a civil szervezetek képviselőinek, illetve munkatársainak lehetőségük volt arra, hogy véleményük megküldésével, illetve tapasztalatiak megosztásával hozzájáruljanak a jogszabályok élethez igazításához, emberközpontúvá tételéhez. E munka megkönnyítése érdekében a felhívás mellett közreadtuk a legfontosabb – civil szervezeteket érintő – azon jogszabályok listáját, melyek felülvizsgálatára, koherenssé tételére az átlátható, alkalmazhatóbb szabályozás érdekében szükség volt.

A felhívás sikerességét tükrözi, hogy – a kormányzati szándékot üdvözölve – több száz civil szervezet küldte meg véleményét, javaslatait. Általánosságban elmondható, hogy a vélemények sokszor több szervezet által, közösen kialakított, egységes álláspontot tükröztek, ezért a felhívásra válaszolók száma – a közvetetten hozzászóló szervezetekkel együtt – ezres nagyságrendűre tehető.

A beérkezett vélemények feldolgozását követően megállapítható, hogy a joganyag felülvizsgálatát illetően több területen egységes szándék mutatkozott meg a kormányzati, valamint a civil szervezetek elképzelései között.

A civil vélemények, valamint a kormányzati elképzelések nyomán kialakított koncepció-vázlat alapján szakértői munkacsoportok dolgoztak a törvény végleges koncepciójának kialakításán. E munkacsoportokban a kormányzati képviselők mellett, releváns szakmai tapasztalattal rendelkező civil szakértők, valamint civil szervezetek képviselői dolgoztak együtt. A munka eredményeként összeállt az a koncepció, mely alapot nyújtott az előterjesztés normaszövegének elkészítéséhez.

A törvény célja, hogy az egyesülési jog körébe tartozó kérdéseket – a több mint húsz éves szabályozás helyett – egy új, a mai kor igényeinek megfelelő és a rendszerváltás óta eltelt időszak tapasztalatait és jogfejlődését is tartalmazó norma rendezze. A törvény az európai uniós gyakorlatot is figyelembe véve foglalja össze az egyesülési jogra, és ez alapján létrejött szervezetekre vonatkozó általános és speciális szabályokat egyaránt.

A törvénytervezet teljes szövege letölthető: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium

http://www.kormany.hu/hu/dok?page=2&source=3&type=302&year=2011#!DocumentBrowse

 

TALLÓZÓ – CIVIL TÖRVÉNY FELHÍVÁS

 

A civil törvény koncepcionális átdolgozása szükséges

Forrás: http://nonprofit.hu/?q=civiltorveny_csatlakozas

 

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kidolgozta az „egyesülési jogról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról” szóló törvény tervezetét, amelyet július 11-ig lehetett véleményezni.

 

A törvénnyel kapcsolatos, a nonprofit.hu szerkesztőségéhez is eljutatott szakértői állásfoglalásokból itt olvashat >>>

http://nonprofit.hu/?q=content/szak%C3%A9rt%C5%91i-v%C3%A9lem%C3%A9nyek-civil-t%C3%B6rv%C3%A9nyhez

 

A Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Reflex Környezetvédő Egyesület egy szakmai véleményt dolgozott ki a tervezetről, melyhez még 415 szervezet csatlakozott, és támogatásukat fejezték ki magánszemélyek is! Javaslatainkat a csatlakozók listájával együtt eljutattuk a KIM-be, de további csatlakozásra van lehetőség, hisz addig, amíg egy új tervezet nem születik, és/vagy a Parlament elé nem kerül az, továbbra is várjuk a szervezetek támogatását, csatlakozását.

A felhíváshoz eddig csatlakozó szerveztek listája megtekinthető itt >>>

Aggódunk, hogyha a törvényt elfogadják:

szervezetek ezrei veszíthetik el közhasznúsági fokozataikat és állami támogatásaikat;
csökken a civil kontroll és erősödhet a mindenkori kormány politikai befolyása a szektorban;
összességében csökkenhetnek a civil szervezetekhez jutó állami források.

 

Melyek a törvénytervezet legproblémásabb elemei?

Ÿ     A közhasznúságot olyan számviteli, pénzügyi mutatókhoz köti, amelyeknek semmi köze a valós társadalmi hasznossághoz. Például szerepel mutatóként a legalább egymillió forintos bevétel, a nyereségesség, a legalább 10% bérjellegű kiadás. Ezekkel a mutatókkal főleg a kicsi és önkéntes szervezeteket fosztják meg a közhasznúságtól, de a működő szervezet jelentős többségének is lehetnek megfelelési gondjai. (lásd a tervezet 57. §-a)

Ÿ     A szakmai állami pályázatokon csak – az előző módon jelentősen megszűrt – közhasznú szervezetek indulhatnak. (lásd a tervezet 79. §-a)

Ÿ     Az NCA utódjában a civilek által válas
ztott delegáltak számaránya egyharmadra csökken – szemben a kormány által delegált kétharmaddal. A döntéshozókat négy évre betonozza be a rendszer. (lásd a tervezet 83-101. §-a)

Ÿ     A civil alapban a nyílt pályázatok aránya csökken, egy szervezet csak két egymás utáni évben pályázhat, és az öt millió forint feletti szervezetek nem kaphatnak vissza-nem-térítendő működési támogatást. Ezzel szemben a Parlament által kiemelt szervezetek folyamatosan, költségvetési soron kaphatnak akár több százmilliós működési támogatást pályázat nélkül. (lásd a tervezet 79. és 83-101. §-a)

Mit tehet Ön az ügyben?

Ÿ     Olvassa el a csatolt felhívásunkat, és – ha javaslatainkkal egyetért – csatlakozzon hozzá!

Ÿ     Jutassa el a felhívást más civil szervezeteknek, és kérje fel őket a csatlakozásra.

Ÿ     Keresse meg országgyűlési képviselőjét és jelezze, hogy miért nem támogatja a törvényjavaslatot.

A csatlakozásokat a d.kokeny@niok.hu email címre várjuk folyamatosan.

A kampányról szóló híreket a www.nonprofit.hu weboldalon kísérheti figyelemmel.

A készülő törvény tervezetét megtekintheti és letöltheti innen >>>

Szakértői vélemények a civil törvényhez

Forrás: www.nonprofit.hu * 2011. július 7.

Az új civil kerettörvény tervezete kapcsán civil- és jogi szakértők szólaltak meg, írták le javaslataikat, véleményüket, és küldték el azt hozzánk közreadásra.

Továbbra is várjuk szakértők, civilszerveztek anyagait, melyeket folyamatosan közzéteszünk! Rövidebb észrevételeket, véleményeket pedig a hozzászólásokba várjuk!

Móra Vera, az Ökotárs igazgatójának részletes anyagát olvashatják itt >>>

Dr. Aradszky Zsolt, ügyvéd, bankjogász észrevételeit megtekinthetik itt >>> 

Dr. Bíró Endre, nonprofit jogász (Jogismeret Alapítvány) észrevételei itt >>>