EMLÉKEZTETŐ
a Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiuma által szervezett
„MSZT-30” címmel megtartott emlékülésről
Időpont: 2019.10. 17. 17 óra
Helyszín: BME (Bp. XI.ker Magyar Tudósok körút 2.) Q épület 129-es (Biszterszky terem)
Jelen vannak: az MSZT tagjai 26 fő
Részvételét jelezte, de egyéb elfoglaltsága miatt az emlékülésen nem tudott jelen lenni: Palotás József, Jakab János, Kiss Zsuzsa, Jeszenszkiné Gallai Gabriella,, Benke Magdolna, Kondor László, Makó Ferenc, Szűcs Károly, Méhész Lajos, Szilágyi Antal, Zachár László, Gergelyné Bobák Katalin, Papp Ágnes, Nagy László, Fogarasi István
Programja: Benedek András professzor: Visszaemlékezés a szervezet szakmai közéletben meghatározó szerepet betöltő 30-éves tevékenységére
Visszaemlékezések, hozzászólások
Az emlékülést dr. Benedek András professzor, az MSZT alapító tagja, második elnöke nyitotta meg, visszaemlékezve az 1989.10.29-én, a BME „K” épületének II.e. 32-es termébe összehívott alakuló ülésre. Az 1989.09.28-i keltezéssel a „középfokú szakképzés jobbításán hosszú ideje tevőlegesen fáradozó, helyi szakmai sikereket elérő szakmai pedagógusoknak” megküldött felhívásban ez volt olvasható: „a magyar közoktatásügy új fejlődési pályára állításában egyre nagyobb szerepet kapnak a demokratikusan szerveződő társadalmi-szakmai fórumok. Ebből a lehetőségből és felelősségből kiindulva kezdeményezzük, hogy a középfokú szakképzés érdekeinek, fejlesztési törekvéseinek, a több mint egy évszázados múltjában felhalmozott szakmai érétkek közvetítését vállalja fel egy új, mai társadalomalakító lehetőségekkel hatékony módon élni tudó Társaság”. A jelenlévő 69 fő egyhangú támogatásával Benedek András, Bihary Pál, Biszterszky Elemér, Fehér Tibor, Kováts Balázs és Méhész Lajos kezdeményezésére ekkor alakult meg a Magyar Szakképzési Társaság.
Elnök úr a teljesség igénye nélkül a szakmai civil szervezet közel harmincéves aktív működésének mérföldköveire emlékezve említette az első nagy konferenciát, melyet 1990-ben Szekszárdon tartottunk, majd a hagyománnyá váló „Szakképző iskolák Igazgatóinak Fórumait”, melyet először 1996-ban a Pesti Vigadóban rendezett a Társaság. Hagyománnyá vált az is, hogy a szakmai napot egy hajókirándulás zárja, ahol a jó hangulatban lezajló kötetlen szakmai beszélgetést zenei aláfestés kísérte. Ezeken az igazgatói fórumokon mindig 400-600 fő vett részt és ahol a mindennapi gyakorlathoz, munkához szükséges aktuális információkat tárcavezetőktől, hiteles szakképzést irányítóktól kapták meg a résztvevők. A XV. ilyen nagyszabású fórumra 2011-ben a METESZ székházban került sor.
A Társaság 30 éves szakmai tevékenysége alatt nagy gondot fordított a határon túl működő magyar nyelvű szakképző intézmények és pedagógusok tájékoztatására, segítésére, így alakult meg három (Háromszéki, Vajdasági és Felvidéki) tagozat 2004-ben, és rendszeres, évenként a Székesfehérváron megrendezett konferenciákon vitatták meg a szakképzési helyzetet. Ennek keretében volt lehetőség arra is, hogy szakmai tankönyveket juttasson el a Társaság az ottani magyar nyelven oktató szakképző intézményekbe.
Elmondta azt is, hogy a jelen helyzetre jellemző, egyeztetés nélküli szakképzést érintő változtatások helyett akkor kikérték a szervezet véleményét és befogadták javaslatait.
Az országos szakmai szervezetekben is tudta képviseltetni magát a Magyar Szakképzési Társaság, mint pl.: az Országos Köznevelési Tanács.
Szakmai folyóiratok gondozását is felvállaltuk. A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézettel közösen adta ki és gondozta a Társaság a Szakképzési Szemlét. Jelenleg is van folyóirata a szakképzésnek, nevezetesen a BME által gondozott Opus et Educatio (http://opuseteducatio.hu), ahol a szakképzés teljes vertikumát megjelenítő cikkek érhetők el az interneten.
1994-ben alapította a Társaság a „Szakképzésért díjat”, melyet 2013-ig 38-an vehettek át.
Felhívta a figyelmet a most november 20-21-i a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, annak Műszaki Pedagógia Tanszéke által rendezett I. Szakképzés és oktatás: Ma – holnap konferencia. Fejlődés és partnerség című konferenciára ( http://www.mpt.bme.hu/konf.2019), mely a közoktatás, a szakképzés, a felsőoktatás és a pedagógusképzés témáját hivatott megvitatni., valamint a jövő év májusában megrendezésre kerülő, a szakmai tanárképzés 150. évfordulójára emlékező konferenciára, ahol a Magyar Szakképzési Társaság is lehetőséget kap arra, hogy kiállítás keretében bemutassa a 30 éves tevékenységének jelentősebb eseményeit.
Szenes György, aki az elnöki székben Benedek elnök urat váltotta és 2013. nov.21-i közgyűlésen kimondott Magyar Pedagógiai Társaságba való beolvadásáig elnöke volt a Magyar Szakképzési Társaságnak, és jelenleg is az MSZT volt tagjait tömörítő MPT Szakképzési Kollégiumának tiszteletbeli elnöke, emlékezett azokra az akciókra, amelyek a szakmai közéletben megbecsült, megkerülhetetlen, nívós helyet biztosítottak a Társaság számára. Ezek: az évenként megrendezésre kerülő igazgatói konferenciák, szakmai fórumok,
a Nemzeti Alaptanterv, a szakképzési és közoktatási törvény tervezetének, szakmai kerettantervek kidolgozásában a való részvétel. Kiemelte a több évig tartó világbanki program fejlesztési munkáiban aktív, részvételi és vezetői szerepet betöltők munkáját.
A legtöbbet azokból a szakmai vitákból kamatoztatta a Társaság – mondta -, ahol az egyes országos szervezetekben az MSZT delegáltjaként tagjaink a közoktatás más szereplőivel találkoztak. Megemlítette a közoktatás meghatározó „nagyjai” közül –teljesség igénye nélkül- Ballér Endrét, Báthory Zoltánt, Loránd Ferencet, Vekerdi Tamást, Nagy Józsefet, Kozma Tamást, Csapó Benőt, Mátrai Zsuzsát.
A Társaság tevékenységét az agilis szakmai gárda szakmai érdekek mentén fejtette ki főleg a szakképzés területén, de jó kapcsolatot ápolt a felsőoktatással és nemzetközi szakmai szervezetekkel is.
Zárógondolatként megjegyezte, hogy a társaságunk „elöregedett”, hiányzik az aktivizálható fiatal, szakképzésben dolgozó szakember, – aminek elsősorban a kialakult képzési irányítási rendszer az oka- . Szeretné, ha lehetőséget kapna a fiatal generáció a szakmai közéletben való megjelenésre, és ismét lenne egy aktív szakember gárda, aki felvállalja szakképzés támogatásának ügyét.
További hozzászólók (Simonics István, Kocsis András, Bernáth Lászlóné, Korányi Margit, Janzsó Antal) a Társaság által alapított megtisztelő „Szakképzésért Díj” jelentőségét és fontosságát, az igazgatói fórumok mindig aktuális, a mindennapi munkában való eligazodást segítő információs bázisát, az egymás közötti információcsere jelentőségét, a horizontális tanulás és tapasztalatcsere lehetőségét, az irányítókhoz eljuttatott innovatív gondolatok felkarolását, a világbanki programot, mely a résztvevők számára egy újító közösség kialakításának lehetőségét adta, az oktatás egyes szintjei közötti Társaság által generált információáramlás biztosítását emelték ki.
A feltoluló emlékek, akciók felidézésére a „hivatalos” programon túl, kötetlen beszélgetéssel folytatott pogácsás-üdítős „zsúron” volt lehetőség.
Az emlékeztetőt készítette: Schindler Rózsa
jóváhagyta: Benedek András
Budapest. 2019. 10. 24.