Szakképzési Kollégium működési rendje

A Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiuma
működési rend

 A Szakképzési Kollégium az MPT-nek szakképzési szakosztályainak és tagozatainak koordináló-együttműködési fóruma.

A Kollégium az MPT alapszabályának figyelembevételével maga alkotja és alakítja működésének rendjét. Működéséhez igénybe veszi az MPT infrastruktúráját.

A Kollégium döntéshozó testülete a szakképzéssel – felnőttképzéssel összefüggő szakosztályok választott vezetőiből áll. A Kollégium bármely szakképzési szakosztály kérésére, de évente legalább két alkalommal ülésezik. Indokolt esetben e testület dönthet a szakképzéssel összefüggő szakosztályok plenáris ülésének összehívásáról.

A szakosztályok önálló programokat, állásfoglalásokat stb. maguk is kezdeményezhetnek, szervezhetnek, ilyen esetekben az MPT Elnökség mellett igénybe vehetik a Kollégiumnak mint koordináló testületnek a segítségét is.

A Kollégium – a szakosztályok javaslatainak figyelembevételével – állásfoglalásokat fogalmazhat meg a magyarországi szakképzés minőségi fejlesztése érdekében. A Kollégiumnak jogában és módjában áll ezen állásfoglalások kommunikációját önállóan, autonóm módon biztosítani, de igénybe veheti az MPT Elnökség segítségét is. A Kollégium dönt: mely állásfoglalásait hagyja meg “Kollégiumi” szinten, s mely esetekben igényli, hogy azt MPT Elnökségi, Szakmai Kollégiumi vagy Küldöttgyűlési határozat erősítse meg.

A Kollégium választott vezetője tagja az MPT Vezetői Kollégiumának, így jelenlétével az eddigi szakosztályi vezetők mellett erősíti a szakképzés, a munka világára való előkészítés súlyát az egész társasági munkában.

A Kollégium nyomatékosítja, felerősíti a szakképzésben érintett szakosztályok – javaslatait, álláspontját, a MPT belső életére, szervezetére vonatkozó javaslatokat fogalmazhat az Elnökség, a Szakmai Kollégium, a Vezetői kollégium, küldöttgyűlés számára.

A Kollégium személyi javaslatokkal élhet a társaság vezető testületeibe valamint a Szakmai Kollégiumába.

A Kollégium működteti a – Magyar Szakképzési Társaság jogutódjaként – a Szakképzési díj kuratóriumát. A díj odaítélését egyezteti az MPT elnökével.

A Kollégium programjairól, döntéseiről éves költségvetési igényéről tájékoztatja az MPT Elnökséget, az Elnökség felelős tisztségviselőit.

A Kollégium dönthet üléseinek, állásfoglalásainak nyilvánosságáról – az MPT honlapján önálló, saját kezelésű menühöz jut.

Budapest, 2014. január 23.

Dr. Szenes György
MPT Szakképzési Kollégium
elnöke