Szakképzési Kollégium ülése

EMLÉKEZTETŐ

a
Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiumának elnökségi üléséről .

Időpont:2019.11. 06.14óra
Helyszín:BME (Bp. XI.ker Magyar Tudósok körút 2.) Q épület 127-es terem
Jelen vannak: Dr. Benedek András Dr. Szenes György Jakab János Dr. Bihary Pál Somogyi Zsuzsanna Schindler Rózsa. Egyéb elfoglaltsága miatt a megbeszélésen nem tudott részt venni:Palotás József, Baka Oszkár, Szilágyi Antal, Lükő István

Napi rendi pontjai:
Őszi szakmai fórum előkészítése,
A szakképzési törvénytervezet megvitatása,
150 éves a szakmai tanárképzés konferencia feladata

A megbeszélés menete:
Elnök Úr tájékoztatója a 2018. szeptemberében megalakult „Szakképzési és Innovációs Tanács”májusi üléséről. Ismeretes, hogy a SZIT legfőbb célja: rendszeres fórum biztosítása az érdemi párbeszédhez a kormányzat és a szakképzési rendszer meghatározó szereplői között, hogy a középfokú szakképzési és felnőttképzési rendszer minden meghatározó szereplője részt vegyen a jövőbeni fejlesztési irányok meghatározásában. A SZIT tagjai a kormányzati oldal mellett a többek között: kamarák, nagyvállalatok, Magyar Tudományos Akadémia (Benedek András személyében), szakmai szakszervezetek és tanulói képviseletek delegáltjai.
Az ülésen a munkacsoportok beszámolójaként szó esett a felsőoktatásba való bemenet, a képzési tartalmak, képzési formák, az oktatói együttműködések tárgyalásáról.
Ennek kapcsán Elnök Úr támogatta az új szakképzési törvénytervezetben megfogalmazott orientációs programot, ami a lemorzsolódás csökkentéséhez vezethet.
Szóba került, hogy az ITM 2019.10.30-án benyújtotta a szakképzési törvénytervezetet, melyre igen heves reakciók jelentek meg a print és on-line médiában. A jelenlévők nehezményezték, hogy az oktatásirányítás döntése alapján társadalmi vitára nem kerül sor, azaz a vélemények befogadására nincs fogadókészség. mindezt figyelembe véve az MPT-Szakképzési Kollégiumának elnöksége állásfoglalás megfogalmazását, annak eredményességét tekintve-bizonytalan kimenetűnek ítéli.Ennek következményeként értékelhető a PSZ és PDSZ kilépése az Innovációs Tanácsból.

2Az őszi szakmai konferencia előzetesen kijelölt témája „A duális szakképzés (iskolarendszerű szakképzés,a felsőoktatás, felnőttképzés keretében folyó szakképzés keretében)”volt. Tekintettel a kialakult szabályozási környezetre, a napokban benyújtott, a szakképzés szakmai tartalmát és intézményi rendszerét/struktúráját radikálisan megváltoztató törvényjavaslatra, az elnökség felvetette a tervezett szakmai fórum megtartásának későbbi időpontra való halasztását.
Ennek indoka még az MPT stratégiájának megvitatását kezdeményező MPT elnökségi határozat is.
A tanárképzés 150. évfordulója alkalmából rendezendő konferencia időpontja: 2019.11. 20.21. A programfüzet megtekinthető a http://www.mpt.bme.hu/…/fi…/Programfuzet_1113_vegleges_0.pdf honlapon.
A megbeszélésen résztvevők megállapodtak abban, hogy
A 2019.11.27.tervezett szakmai fórum a kritikus szabályozási környezetre való tekintettel egy későbbi időpontban tartjuk meg. A részletekről az elnökség később dönt.
E rapid törvényalkotási folyamatban az szakképzésért-felnőttképzésért felelős kormányzat társadalmi vitát nem kezdeményez, azaz vélemények befogadására nincs fogadókészség.
Ezért az MPT-Szakképzési Kollégiumának elnöksége a törvénytervezettel kapcsolatban tájékoztató tartását, állásfoglalás megfogalmazását, annak eredményességét tekintve-bizonytalan kimenetűnek ítéli.Hozzáférhető a szakképzés tartalmi és strukturális átalakításáról készült és hatálybaléptetésével összefüggő és hatályon kívül helyező rendelettervezet. Az elnökség tagjainak a titkár ezt a dokumentum-tervezetet megküldi
Az emlékeztetőt készítette: Schindler Rózsa jóváhagyta:Benedek András
Budapest. 2019. 11.16.