Felnőttképzési szakosztály 2022 beszámoló

Beszámoló a Felnőttképzési szakosztály 2022. évi munkájáról

A Felnőttképzési szakosztály – figyelembe véve a munkavégzésben, a rendezvényszervezésben, a társasági életben az elmúlt két év pandémiás helyzetéből adódó változásokat, 2022 folyamán tevékenységében az online kapcsolattartás mellet favorizálta a jelenléti rendezvényeket.  A Szakosztály kapcsolódott a Szakképzési Kollégium által tervezett, nagy érdeklődéssel kísért rendezvénysorozathoz, amely a szakképzés aktuális helyzetét teszi vizsgálat és vita tárgyává.

Az előző évi rendezvényeinket jellemző, alacsony részvételi arány figyelembevételével úgy döntöttünk, hogy újszerű munkaformaként a résztvevők érdeklődésének megfelelően kislétszámú, szakmai kerekasztalbeszélgetéseket szervezünk előre írásban elkészített annotált vázlat, szöveges előterjesztés vagy tanulmány alapján. Három ilyen beszélgetés valósult meg jelenléti részvétel formájában.

  • május 6-án ELTE PPK (FTI) 2022 májusban „Maróti Andor emlékkonferenciát” rendezett – tisztelegve Maróti Andor (1927-2021) c. egyetemi tanár ELTÉ-n kifejtett több évtizedes iskolateremtő munkásságára. Az emlékkonferencia egyik, „Maróti Andor” öröksége c. szekciójának munkájába meghívtuk a Felnőttképzési szakosztály tagjait, akik közül sokan Maróti Tanár Úr tanítványai voltak. A program vezetője Feketéné Szakos Éva és Kraiciné Szokoly Mária volt.
  • november 21-én az ELTE PPK adott helyet az MPT őszi rendezvénysorozata keretében a „Beszélgetés a validációról fiatal andragógusokkal” c. műhelyfoglalkozásnak, amelyen tíz andragógia mesterszakos és doktorandusz hallgatóval az MKKR történetéről, a validáció nemzetközi és hazai megvalósításának nehézségeiről, helyzetéről, a tapasztalati tudás és a munkaalapú és munkahelyi tanulás kérdéseiről és a különböző iskolai végzettségű célcsoportok sajátosságairól beszélgettünk. A program gazdája: Kraiciné Szokoly Mária és Molnár Attila Károly volt.
  • Online műhelymunkának tekintjük, hogy – egyetemi hallgatók bevonásával – rendszeressé tettük az EPALE Magyarország honlap andragógiai szempontú figyelését és a szakosztályi tagok figyelmének felhívását egy-egy bejegyzésre vagy eseményre. A program gazdája: Vedovatti Anildo volt.
  • Sajnálatos módon idén – részben személyes okok, részben a járványveszély miatt a Szolciálandragógia műhely tevékenysége az előző évi aktívitáshoz képest szerényebb volt és levelezés formájában történő kapcsolattartás jellemezte.

A hagyományoknak megfelelően – 2022. november 28-án, a Radnóti Gimnázium épületében került sor az „Ünnepnapok 2022” őszi rendezvénysorozat keretében a Pedagógiai-andragógiai könyvbemutatóra, amelynek megrendezésében a szakosztály évek óta aktív módon közreműködik. A rendezvényen 11 kiadvány bemutatására, a felmerült kérdések megbeszélésére, hozzászólásokra került sor. A jó hangulatú együttlét tovább erősítette a pedagógiai és andragógiai témában kyutató-publikáló és a kötetet bemutató szakemberek közötti szakmai-emberi kapcsolatot. (L. az évkönvben a beszámoló a könyvbemutatóról c. írást).

A Felnőttképzési szakosztály és a Szakképzési Kollégium egyesülése

A Felnőttképzési szakosztály és a Szakképzési Kollégium tevékenysége évek óta közeledett egymáshoz, tartalmi és módszertani azonosságok, párhuzamok jellemezték, miközben mindkét két szervezeti egység– számos oknál fogva – egyre inkább kereste az új, financiális szempontból takarékos működési megoldásokat. Már korábban is felmerült a két szervezeti egység egyesülésének kérdése, azonban az elmúlt évek távolléti vagy hibrid működési formáira való áttérése és a jelenléti rendezvények kiüresedése kapcsán valósággá vált a két szervezeti egység egyesülésének igénye. Az egyesülés szükségességét jól mutatja, hogy az elmúlt évek kollégiumi rendezvényein a Felnőttképzési szakosztály aktív magja rendszeresen és aktívan részt vett a Kollégium életében és a kevésbé aktív tagok is szívesen kapcsolódtak a hibrid szervezésű online, szakképzést érintő rendezvényekhez, míg a Felnőttképzési szakosztály inkább felnőttkori tanulás kérdését érintő, jelenlétre építő rendezvényei lassan kiüresednek. Magyarországon a törvényi háttér változása megnehezítette vagy ellehetetlenítette a felnőttképzési vállalkozások azon intézményeinek működését, amelyek munkatársaira a szakosztály épített. Hasonló oktatáspolitikai trend érvényesült a felsőoktatásban, ahol a művelődésszervező, majd az andragógia alapszakok megszűnésével az MPT felnőttképzési szakmai hátterének fiatalítása nehézségekbe ütközött. Nem tehetünk mást, mint követve a trendeket, a tagság erőit koncentrálva a Szakképzési Kollégium keretében folytatjuk a felnőttkori tanulás és felnőttképzéshez kapcsolódó ismeretterjesztő és fejlesztő munkánkat. A két szervezeti egység vezetésének kezdeményezésére a Szakképzési Kollégium 2022. nov. 24-i ülésén támogatta a két szervezeti egység egyesülését, a Felnőttképzési szakosztály elnöke pedig az Kollégium elnökségének tagja, alelnöke lett.

  1. január 4.

Kraiciné Szokoly Mária PhD

a felnőttképzési szakosztály elnöke