Szakmai Kollégium ülése – 2023. november 30.

 

Emlékeztő

Az OKNT 17 tagja közül három kolléga egyben a Magyar Pedagógiai Társaság tagja – ugyan nem az MPT jelöltjeként kerültek a testületbe. Hamar Pál professzor az OKNT elnöke lett, Rapos Nóra docens asszony a pedagógusképzők tudását közvetíti, Egyed Zsuzsa óvodavezető, közoktatási szakértő, több évtizedes óvodapedagógusi tapasztalatait. Mindhárman elfogadták a meghívást az MPT Szakmai Kollégiuma november 30-iki ülésére, egybehangzóan úgy vélték, hogy az OKNT jobb nyilvánossága, a választott tagok és választóik kapcsolata segítheti a miniszter tanácsadó testületének hatékonyságát.

Hamar elnök úr bemutatta az OKNT történelmi előzményeit, megidézte az elődök kiemelkedő tudását, szellemiségét egészen a XIX. századig visszanyúlva. Vitaindítójához társultak a két tag hozzászólásai is. Külön hangsúlyt kapott, hogy a testület a hatályos törvény szerint kizárólag tanácsadó szerve, véleményt formáló grémiuma a miniszternek, összetétele sokszínű a tagok munkahelyi környezete és szakmai álláspontja tekintetében is. (A szakmai-civil szervezetek 6 főt választhattak a testületbe.) Vannak nyilvánosságra hozott álláspontok, de vannak zárt ülésen fogalmazott bizalmas döntések, témák is.

Az OKNT honlapja mindenről tájékoztat, a nyilvánosan tárgyalt napirendi pontok tárgyalására tanácskozási joggal, előzetes regisztráció mellett bárki jelen lehet – hangzott el. (https://www.oktatas.hu/kozneveles/orszagos_koznevelesi_tanacs/oknt_ulesek). A vendégek hangsúlyozták, az OKNT nem politikai és nem érdekvédelmi feladatokat ellátó testület – a szakmai narratíva a jellemző. Ily módon volt hangsúlyos tárgyalása ülésein a „státusztörvényről”, az iskolaőr intézményéről, a teljesítményértékelésről, az újonnan bevezetett óvodai „okleveles technikus” képzésről, az iskolakezdés késleltetésére vonatkozó kérelmek tapasztalatairól, a pedagóguspálya vonzóvá tételéről.

A vitában Ercse Kriszta, Alpár Vera, Nagy Ádám, Novák István, Magócs Éva, Faust Dezsőné Erika, Orosházi Katalin és Trencsényi László kérdezett, illetve fejtette ki álláspontját. A hozzászólók egyrészt erős kritikával illették szakpolitikai irányítást, a közoktatási intézmények válságos állapotáról szóló tapasztalatokat kiemelve. Rendre felvetődött az OKNT szerepe: vajon puszta létével nem járul-e hozzá az úgymond szakmaiatlan megoldásokhoz. Fogalmazhatnak-e az OKNT-tagok „különvéleményt”, kifejezhetik-e aggályaikat, ha véleményük nem nyer meghallgatást?
Van-e mód kutatási eredmények becsatornázására az OKNT-ben? Hol a határa az együttműködésnek?

Mi az a pont, amikor a szakmai, szakmapolitikai álláspont kifejtése, megőrzése morális helytállás

kérdésévé válik?

A vendégek válaszaikban a SZK jelenvolt tagjai egy részének egyetértése mellett azt hangsúlyozták, hogy amíg és ahol van fóruma véleményük kifejtésének, azt a lehetőséget nem szabad, nem lehet elhárítani. Jelezték, hogy az OKNT ülésein elhangzó kritikák hangütése sokszor nem „szelídebb”, mint az MPT SZK tagjainak mai, kritikus megnyilvánulásai. De egy testületnek nincs „fájdalomküszöbe”, mondta az elnök, ez csak az egyes tagoknak van. Mindezidáig kivonulás, bojkott, lemondás szándéka a testületben nem merült fel – szólt a válasz több kérdésre.

Hamar elnök úr, Rapos Nóra és Egyed Zsuzsa egyetértése mellett zárszóként megerősítette: fontosnak tartja az OKNT tagok és a pedagógusszervezetek közti kapcsolat rendszerességét, a mai találkozót – megköszönve a meghívást – ilyen kezdeményezésnek tekinti, továbbra is áll rendelkezésre.

Lejegyezte: Trencsényi László