UDVARHELYI GYULÁNÉ Dr. ERDÉSZ MÁRIA (1936-2012)
Udvarhelyi Gyuláné Császártöltésen született iparos családban, édesapja borbély, édesanyja háztartásbeli volt. Általános iskolai tanulmányait szülőfalujában végezte, majd 1951-ben a Kecskeméti Tanítóképzőben kezdte meg középfokú tanulmányait.
A tanítói oklevél mellé a későbbiekben tanári oklevelet is szerzett; 1972-ben Szegeden magyar nyelv és irodalom szakon, majd 1978-ban a JATE Bölcsészettudományi Karán pedagógia előadói szakon fejezte be tanulmányait.
Pedagógus pályáját Kecelen kezdte 1955-ben, majd 1959. és 1965. között szülőfalujában tanított.
Bajára 1973-ban költözött, ahol először a Kenyeres Júlia Középiskolai Leánykollégium nevelője és igazgató-helyettese volt, közben a bajai Frankel Leó Németnyelvű Gimnáziumban pedagógiát és pszichológiát tanított, mintegy készülve a későbbi, tanítóképzős pályájára, mely 1981. augusztus 16-tól 1993. április 30-áig, nyugdíjba vonulásáig tartott.
Pedagógiai, tanítói-tanári-oktatói pályája munkában, eredményekben igen gazdag.
Már keceli tanítóként bekapcsolódott a készülő új tanterv előkészítő munkáiba, munkaközösség vezetőként bemutató órákat tartott, szakmai anyagokat bírált. Különösen az énektanítás új módszereiért és olvasás területén a hangoztató-elemző módszerekért, a tematikus tervezés elfogadtatásáért tett sokat.
Bekapcsolódott a Lénárd-féle matematika kísérletbe, és környezetismereti munkafüzeteket bírált.
Főiskolai oktatóként a logika, didaktika és csoportos pedagógiai gyakorlat voltak a fő tárgyai, oktató munkáját magas színvonalú szakmai felkészültség, igényesség jellemezte. Részt vett az MTA Filozófiai Intézete által szervezett 3 éves logika továbbképző tanfolyamon, és ennek eredményeképpen bekapcsolódhatott az új logika jegyzetet készítő team munkájába.
Közben német nyelvből nyelvvizsgát tett, nyelvtudását nagyon jól hasznosította a főiskola osztrák és német partnerintézményeinek látogatásakor és a külföldi tanulmányutakon.
Kollégáival, tanítványaival igen szoros, baráti munkakapcsolatokat épített ki, évről-évre több szakdolgozatot patronált, segítette a hallgatók szabadidős – különösen a néptánc területén – tevékenységét.
Igényes volt önmagával szemben, oktatóként megkezdett doktori cselekményét nyugdíjba vonulásakor nem szakította félbe, tanulmányi kötelezettségeit dicséretesen teljesítette és megszerezte a doktori fokozatot.
Élénk közéleti tevékenységet folytatott, melynek része volt a Magyar Pedagógiai Társaságban végzett munkája is, a rendezvényeket betegsége súlyosbodásáig lelkesen látogatta, tanácsaival, véleményével segítette a fiatalok munkáját.
Mindannyiunknak fájdalmas, közös veszteséget jelent az idei évben bekövetkezett halála.
Szaktudása, szerény, halk, finom egyénisége mindenkiből tiszteletet váltott ki.
Dr. Sztanáné dr. Babics Edit
a Magyar Pedagógiai Társaság tagja
az Eötvös József Főiskola Neveléstudományi Kar dékánja
Baja, 2012-05-17