Tervek

 

MUNKATERV a 2011. évre (tervezet)

 

 

I.        A 2010. év szakosztályi tevékenységének értékelése

1.      A szakosztály 2010-ben rendszeresen tartotta üléseit (összesen három alkalommal), melyeken a szakosztály tagjainak többsége aktívan, kezdeményezőleg vett részt. Február 17-ei szakosztályi ülésünkön sor került a tisztújításra, küldötteink részt vettek az MPT május 29-ei tisztújító közgyűlésén, ahol szakosztályunk jelöltjét, Révész Györgyöt nem választották meg elnökségi tagnak.

Az elmúlt évben bekövetkezett fájdalmas veszteségek következtében szakosztályunk létszáma csökkent. Kegyelettel emlékezünk elhunyt szakosztályi tagjainkra, dr. Alberth Bélánéra, Jelenics Józsefre és szakosztályunk titkárára Kondor Endre.

2.      A szakosztály 2010-ben – munkatervünknek megfelelően – két nagyobb rendezvényt szervezett. Május 15-én Debrecenben, a Debreceni Akadémiai Bizottság székházában került sor a Családpedagógiai Szakosztállyal közösen szervezett A kisgyermekek, fiatalok kapcsolatai, kommunikációja, szocializációs háttere című tudományos konferenciára, amely értékes adalékokkal szolgált a kortárscsoportok szerveződésének, működésének megértéséhez. A konferencia előkészítésében és lebonyolításában oroszlánrészt vállaltak dr. Alberth Béláné, Majorosné Fehér Klára és Kovács András egykori Hajdú-Bihar megyei úttörőelnökök.

A tanácskozáson 80. születésnapja alkalmából köszöntöttük dr. Alberth Bélánét, aki ez alkalomból átvehette a szakosztály által adományozott Vasvári Diplomát. A másik díjazott, Bagu Balázs bátyúi (Ukrajna, Beregszászi járás) pedagógus, néprajz-kutató egészségi állapota miatt nem tudott részt venni a konferencián, kitüntetését a beregszászi magyar konzulátus közvetítésével juttattuk el hozzá.

Az eredetileg tervezett időpontnál később, november 19-én MFPI Pedagógiai Könyvtár és Információs Központban került sor a Köszöntjük a 100 esztendős magyarországi cserkészetet címmel rendezett felolvasó ülésre, amelyen 2010-ben íródott, cserkészeti és úttörőmozgalmi témájú szakdolgozatokat mutattunk be.

A felolvasó ülés eredetileg tervezett időpontját közvetlenül megelőző időszakban került sor a Szabó Ferenc, a Magyar Úttörők Szövetsége 2010 júniusában elhunyt egykori főtitkára emlékére rendezett találkozóra, amely nem szerepelhetett munkatervünkben. A rendezvényt – amelynek helyszíne október 10-én a Csillebérci Gyermek és Ifjúsági Központ volt – a Múltunk Öröksége Alapítvánnyal és a Magyar Úttörők Szövetségével közösen szerveztük.

3.      A szakosztályi ülésekről továbbra is rendszeresen jelentettünk meg emlékeztetőt az MPT honlapján, de a tervezett szakosztályi hírlevélre az elmúlt évben sem futotta energiánkból. Örvendetés viszont, hogy útjára indult Mozgalompedagógiai Füzetek c. sorozatunk, az elmúlt évben rögtön két kötettel: májusban jelent meg a 2009-es konferenciánk anyagát tartalmazó Magyar gyermek- és serdülőkori szervezetek a rendszerváltás idején, december végén pedig az Úttörőegyüttes történetét és megszűnésének körülményeit feldolgozó Rekviem egy közösségért c. kötet (utóbbi szerzője Fehér Éva, az Úttörőegyüttes egykori tagja).

4.      Nem szakosztályi rendezvény volt ugyan, de mindenképpen említést érdemel, hogy az ELTE PPK által szervezett konnektivista pedagógiai kurzuson decemberben szakosztályunk tagja, Trencsényi László tartott előadást Mozgalmak évada címmel, amelyhez több érdekes hozzászólás érkezett.

5.      Bár a csillebérci összejövetel szervezésében együttműködtünk a Magyar Úttörők Szövetségével, továbbra sincs lényeges változás a nagy országos gyermekszervezetekhez fűződő kapcsolatunkban, a Magyar Cserkész Szövetség pl. egyetlen felkérésünkre, meghívásunkra sem reagált.

6.      Bár megkezdődött, de viszonylag korai fázisban elakadt a tervezett mozgalompedagógiai szótár anyagának összegyűjtése.

 

II.     Célok, feladatok:

1.      Továbbra is feladat a szakosztály taglétszámának növelése és a szakosztályi üléseken való online részvételi lehetőség biztosítása, valamint az utazási költségek legalább részbeni kompenzálása.

2.      Folyamatos, már 2010-ben is megfogalmazott hosszú távú feladatunk a magyarországi gyermekszervezetek módszertani kultúrájának megőrzését és gondozást, és mindent megtesz azért, hogy ez a gazdag örökség a mozgalompedagógiai, szabadidő-szervező, illetve animátor képzést folytató felsőoktatási intézmények, képző vállalkozások és a működő gyermekszervezetek rendelkezésére álljon. Ennek érdekében tervet készítünk az ilyen irányú képzésekben hasznosítható dokumentumok felkutatására és összegyűjtésére, valamint a közzététel módjára.

3.      Folytatjuk a Mozgalompedagógiai szótár összeállítását.

4.      2010-ről áthúzódó feladatunk az egyházi gyermek- és ifjúsági szervezetekkel való kapcsolatteremtés, tevékenységük megism
erése.

5.      2011-ben megjelentetjük a Mozgalompedagógiai füzetek következő kötetét.

6.      Ismét megpróbálunk pályázati forrást (NCA-NK-11-A) teremteni a Kárpát-medencei gyermekszervezetek vezetőinek találkozójához, amennyiben sikerül, erre a rendezvényre augusztusban kerül sor.

7.      A szakosztály bekapcsolódik a gyermekszervezetekkel kapcsolatos attitűd-kutatásba.

III.   2011. évi szakosztályi rendezvények:

1.      Szakosztályi ülések

február 14., MPT Egyetem tér 5.: Munkaterv

május 20., Zánka.:  Ismerkedés a zánkai Gyermek- és ifjúságszervezet-történeti Múzeum és könyvtár tevékenységével, helyzetével

október 14. MPT, Egyetem tér 5.: Egyházi gyermekszervezetek Magyarországon

2.      Egyéb rendezvények

Augusztus közepe: Kárpát-medencei gyermekszervezetek vezetőinek találkozója

 

Budapest, 2011. január

 

 

 

                                                                                                            Révész György

                                                                                                          szakosztályi elnök