Kedves Kollégák!
A Felnőttképzési Szakosztály tavaszi félévre tervezett programját ellehetetlenítette a pandémiás helyzet. Annak ellenére, hogy reményeink szerint lassan oldódik a karantén helyzet, más szakosztályokhoz hasonlóan egy online kezdeményezéssel fordulok a szakosztály tagjaihoz.
Az UNESCO „Future of Education” témában egy felhívással fordult a világ felé és arra kérte a nevelés-oktatás-képzés területén érintetteket, hogy gondolják végig és vitassák meg a nevelésügy jövőjéről alkotott elképzeléseiket. A feladat eredetileg egy fókuszcsoportos beszélgetés lett volna, amit a jelenlegi helyzetben nem tudunk megvalósítani, de helyette megvalósíthatónak tartom, hogy mindenki egyénileg rövid e mailben megküldött írásban összefoglalja az UNESCO három feltett kérdésről alkotott elképzelését, amelyet megszerkeztve megküldök az UNESCO magyar képviseletének az MPT Felnőttképzési szakosztály nevében.
A felhívás célja a 2050 évekre vonatkozó jövőkép vizionálása, amely a tanulás szerepére, az élethosszig tartó tanulás kérdésére, az oktatás és képzés témájára fókuszál. A három megválaszolandó kérdés a következő:
1. Általánosságban milyen elképzelése van a 2050-es évről, milyennek képzeli el az akkori életet? Miben reménykedik, hogy addigra megvalósul, mi az, amitől tart?
2. Ön szerint melyek lesznek az oktatás általános céljai 2050-ben? Nemcsak a gyermekek intézményes oktatása, hanem az élethosszig tartó tanulás eszmerendszerének vonatkozásában.
3. A tanulás jövőképének víziója 2050-ben. Hogyan változik/változhat a tanulás világa, mit, hogyan és hol fognak tanulni az emberek 2050-ben?
Kérem, hogy a három kérdésre válaszoljon írásban, kérdésenként egy-két oldal (1000-3000 karakter) terjedelemben és küldje meg az e mail címemre. Nagy érdeklődéssel várom leveleiket 2020. június 30-ig.
Remélem felhívásom felkeltette érdeklődésüket és sokan válaszolnak, ezzel is támogatva a szakosztály 2020. évre tervezett feladatainak megvalósulását.
Levelemhez tájékoztatásul csatolom a kérdéseket angolul és az UNESCO angol nyelvű felhívását.
Üdvözlettel:
Kraiciné Szokoly Mária, a szakosztály elnöke
ENG – Futures of Education – Stakeholder Focus Group Consultation Guidelines